STS
Rosja
fot. IGORN/Pixabay

Kreml sfinansuje grę o… wojnie Rosji z okupantem z Polski

Od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie wpływ rosyjskiej propagandy jest widoczny jeszcze bardziej. Kremlowska władza wszelkimi dostępnymi środkami stara się kreować korzystny dla siebie obraz świata oraz jego historii, a teraz mają jej w tym pomóc również gry komputerowe.

„Zainspirowała nas gra Ghost of Tsushima”

Jak możemy wyczytać na łamach dziennika Kommiersant, utworzony przy wsparciu prezydenckiej administracji Instytut Rozwoju Internetu przekazał 260 milionów rubli (ok. 16,7 milionów złotych) na rzecz studia Cyberia Limited. Owo studio przy wykorzystaniu tej dotacji ma stworzyć grę action RPG pt. Smuta, która oparta ma być na wydanej w 1829 roku książce Michaiła Zagoskina „Jurij Miłosławski, czyli Rosjanie w 1612 roku”. – Zainspirowała nas gra Ghost of Tsushima, mamy podobny motyw – walkę niewielkiej liczby patriotów, którzy potrafili pokonać polską armię – przyznał w rozmowie z dziennikarzami Aleksiej Kopcew, szef Cyberia Limited.

Gra o czasach wielkiej smuty

A dlaczego w ogóle mowa o Polsce? Otóż akcja gry dziać się będzie w czasach tzw. wielkiej smuty, czyli ogromnego kryzysu, z którym na przełomie XVI i XVII wieku zmagało się Cesarstwo Rosyjskie. To właśnie wtedy oddziały dowodzone przez Stanisława Żółkiewskiego zajęły Moskwę na kolejne dwa lata. Z czasem jednak ludność stolicy zaczęła wszczynać powstania, dzięki czemu 4 listopada odbiła miasto z rąk Polaków – rocznica tego wydarzenia jest obecnie w Rosji świętem państwowym znanym jako Dzień Jedności Narodowej. Co oczywiste, podczas gry  w Smutę walczyć będziemy po stronie rosyjskiej, polskie wojska natomiast zostaną zapewne przedstawione jako „ci źli”.

Na ten moment nie znamy większej liczby szczegółów, jeżeli chodzi o nadchodzącą produkcję. Niemniej według źródeł dziennika Kommiersant premiera tytułu planowana jest na 2024 roku. Co ciekawe, produkcja ma działać na silniku Unity, a jej budżet zamknie się prawdopodobnie w około 370-520 milionach rubli (23,8-33,4 milionów złotych).

Tagi: , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
Andy Dinh, Reginald, TSM

TSM przeprowadził własne śledztwo ws. Reginalda

TSM przeprowadza własne śledztwo A to dlatego, że śledztwo to było przeprowadzone na życzenie samej organizacji. Nie ma ono nic wspólnego z oddzielni...