STS

Sprawdzamy, ile trzeba wydać, żeby dostać porządny dysk

Dysk twardy jest jednym z podstawowych podzespołów w każdym komputerze. Na rynku znaleźć można kilka typów takich produktów. Ich parametry wpływają na dokładną cenę. Ile kosztują wydajne dyski? Jak wybrać odpowiedni model?

Za co odpowiada dysk twardy?

Dysk twardy odpowiada za przechowywanie danych. Bez nich niemożliwe jest działanie systemu operacyjnego. Na rynku znaleźć można dwa typy takich produktów – dysk SSD i HDD. W nowoczesnych, wydajnych komputerach stosuje się pierwszy wariant. Działa on bowiem szybciej, choć jest droższy. Dyski SSD pojawiają się we współczesnych laptopach oraz komputerach stacjonarnych, zapewniając płynną pracę takich urządzeń.

W przypadku mniej wymagających zadań wciąż dobrze sprawdzają się także dyski HDD. Szeroki wybór takich produktów znajdziesz na stronie: https://www.sferis.pl/dyski-hdd-2898. Występują one w wersjach o różnych pojemnościach.

Istnieją również takie produkty, jak dyski przenośne. Pozwalają one na dołączenie do modeli wewnętrznych montowanych w konstrukcji komputera. Służą one przede wszystkim do przenoszenia danych pomiędzy kilkoma sprzętami. To sposób na szybkie przesłanie plików bez konieczności używania internetu, który często zawodzi, zwłaszcza w przypadku bardzo ciężkich materiałów wideo.

Typy dysków twardych

W przypadku mało skomplikowanych zadań dobrym pomysłem jest postawienie na mały, ale szybki dysk SSD i drugi, duży HDD. Zdarzają się jednak komputery, w których nie ma miejsca na zamontowanie dwóch egzemplarzy. Wówczas doskonale sprawdzają się modele hybrydowe. Pozwalają one na zapewnienie dużej ilości przestrzeni do przechowywania, a jednocześnie nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Co wpływa na cenę dysków twardych?

Dyski twarde różnią się od siebie dokładną ceną. Niektóre są nawet kilkukrotnie droższe niż inne. Wynika to przede wszystkim z ich parametrów. Znaczenie mają takie cechy, jak:

  • pojemność dysku,
  • prędkość działania,
  • wymiary,
  • złącze,
  • typ dysku (SSD, HDD lub hybrydy).

Najtańsze dyski kosztują już około 100 zł. Sprawdzą się one w sytuacji, gdy wykonujesz na swoim komputerze tylko proste zadania. W przypadku obsługi skomplikowanych programów lepszym wyborem będą droższe dyski, które zwykle są szybsze i pojemniejsze. Cena takich produktów wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Bez względu na rodzaj dysku, musi mieć on odpowiednie złącza. Ważne, by pozwoliły one na połączenie z płytą główną. W innym przypadku nie będzie możliwe wpięcie dysku do komputera, nawet jeśli jest to bardzo drogi produkt od najpopularniejszych marek na rynku.

Jak wybrać odpowiedni dysk twardy?

Trzeba pamiętać, że dyski twarde różnią się od siebie m.in. typem i pojemnością. Z tego powodu wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od tego, do czego zamierzasz wykorzystywać dany komputer. W przypadku sprzętów typowo do pracy zwykle wystarczą tańsze podzespoły. Te do grania czy wykonywania skomplikowanych projektów graficznych muszą być bardziej wydajne, a więc także droższe. Nie zawsze konieczne jest więc kupowanie produktów z najwyższej półki cenowej.

Nie można zapominać również o tym, że oprócz dysku twardego w komputerze znajduje się również wiele innych podzespołów. Wszystkie muszą być ze sobą kompatybilne. Jeśli planujesz wymianę samego dysku, czasami może się również okazać, że konieczne jest zakupienie nowej obudowy. Ma to najczęściej miejsce w przypadku zmiany z HDD na SSD, ponieważ oba te typy odbiegają od siebie wielkością i dokładną budową.

Artykuł partnera

Tagi: ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
Targamas G2 Esports LEC

G2 Esports przerywa serię zwycięstw Misfits Gaming w meczu tygodnia LEC

G2 Esports 1:0 Misfits Gaming BrokenBlade Yone Irrelevant Sejuani Jankos Jarvan IV Zanzarah Trun...