Dwaj najlepsi zawodnicy w kraju

Pierwszym Polakiem, który dostąpił zaszczytu jazdy w F1 Esports, był Patryk Krutyj, który rywalizował dla Mercedesa. Teraz kolejna dwójka dołącza do tego grona. Obecnie Poradzisz  oraz Stachulec to najlepsi zawodnicy w kraju, którzy nie odstają poziomem od światowej czołówki. Obaj to mistrzowie Polish F1 Series, a ich rywalizacja to zawsze wielkie widowisko. Droga do esportowych mistrzostw świata była długa, ale obaj przebrnęli przez nią w fantastycznym stylu. Najpierw musieli oni otrzymać licencję uprawniającą do jazdy w F1 Esports, a tę zdobywa się poprzez jazdę w F1 Esports Challenger Series. Tam Polacy zainkasowali dublet w klasyfikacji generalnej, miażdżąc resztę stawki! Poradzisz zwyciężył w 6 z 12 wyścigów tego eventu. Po zdobyciu licencji obaj polecieli do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w F1 Esports Series Pro Exhibition, gdzie najlepiej zaprezentował się Stachulec, zajmując 4. miejsce na koniec. Po tak kapitalnych występach kwestią czasu było, aż zainteresują się nimi jakieś zespoły.

Polacy u bram esportowej Formuły 1

I tak po Poradzisza zgłosiła się Alfa Romeo. Partnerować będą mu dwa wielkie nazwiska – Nicolas Longuet i Dani Bereznay. Polsko-francusko-węgierska mieszanka może w tym sezonie zaskoczyć, szczególnie po nieudanym zeszłym sezonie. Zespół liczy trzech kierowców, więc nie w każdym wyścigu będziemy mogli oglądać Polaka na torze. Jednak, jak przyznał sam Poradzisz w wywiadzie dla telewizji Eleven Sports podczas Grand Prix Węgier, ten sezon będzie jego debiutanckim i dlatego chce zebrać on jak najwięcej doświadczenia, a na dobre wyniki przyjdzie jeszcze czas. Stachulca zaangażowała natomiast ekipa Haasa. Zespołowymi kolegami naszego rodaka będą dwaj Holendrzy – Matthijs van Erven oraz Thomas Ronhaar. Ich rodak, Jarno Opmeer, jest obecnym mistrzem, więc Holandia o zaplecze esportowe na razie bać się nie musi. Tu również w ekipie mamy trzech kierowców, więc panowie jeździć będą wymiennie. W tym wszystkim nie można zapomnieć o olbrzymiej roli inżyniera wyścigowego Polaków. Szymon Kulik, który pomagał kierowcom znad Wisły w ich drodze do bram wirtualnej F1, sam będzie jej częścią. 18-latek dołączył do Alfy Romeo i będzie wspierał zespół w tej edycji rozgrywek. Mając po 17 lat, Poradzisz oraz Stachulec będą jednymi z najmłodszych w stawce.

Jeśli mowa o samym sezonie F1 Esports, to ten startuje już jutro. W ramach tej edycji odbędzie się 12 wyścigów podzielonych na 4 eventy. Wyścigi odbywać się będą na dystansie 50% i poprzedzone będą sesją kwalifikacyjną.

Pełny kalendarz F1 Esports Series 2022 prezentujemy poniżej:

L.P. Data Lokalizacja
1. 14 września Sakhir, Bahrajn
2. 15 września Imola, Włochy
3. 16 września Silverstone, Wielka Brytania
4. 12 października Red Bull Ring, Austria
5. 13 października Spa-Francorchamps, Belgia
6. 14 października Zandvoort, Holandia
7. 2 listopada Monza, Włochy
8. 3 listopada Meksyk, Meksyk
9. 4 listopada Austin, USA
10. 14 grudnia Suzuka, Japonia
11. 15 grudnia Interlagos, Brazylia
12. 16 grudnia Yas Marina, Abu Zabi

Każdy wyścig nowego sezonu wirtualnych mistrzostw świata Formuły 1 oglądać można na oficjalnym kanale F1 na Twitchu z angielskim komentarzem. Tytułu wśród kierowców broni Holender Jarno Opmer jeżdżący dla Red Bulla. Mistrzostwa zespołowego bronić będzie Mercedes.