Wszystko zaczęło się od miksowego zespołu Benched Heroes. Eugene "Aunkere" Karyat oraz Bugra "Calyx" Arkin nie otrzymali wiz zezwalających na wjazd na Maltę, gdzie rozgrywany będzie europejski RMR. Ich miejsce zajęła pierwsza ekipa na liście rezerwowych, którą było Illuminar Gaming. Zespoły, które mają w swoich szeregach zawodników z Rosji, a brały udział w 16. sezonie ESL Pro League – a więc Cloud9, Natus Vincere, Spirit, G2 oraz Outsiders – już wcześniej uzyskały odpowiednie dokumenty. Problemy ominęły ponadto forZe oraz OG. Pierwsza z ekip, w pełni złożona z graczy z regionu CIS, na Malcie zameldowała się już w zeszłym tygodniu, a Abdul "degster" Gasanov również jest już na miejscu.

Zespoły z regionu CIS w komplecie na RMR-ach

Sprawa miała się zupełnie inaczej w przypadku trzech zespołów. K23, 1WIN oraz Aurora, które mają w swoich składach odpowiednio pięciu, czterech i trzech Rosjan, mogły pojawić się turnieju RMR w innym zestawieniu niż normalnie. Szczęśliwie dla nich wszelkie problemy związane z wizami udało się załatwić na czas, dzięki czemu cała trójka pojawi się na Malcie w pełnych składach. W pewnym momencie ESL zorganizowało nawet dodatkowych kilka spotkań, aby ustalić kolejność zespołów na liście rezerwowych, w przypadku gdyby więcej ekip miało trudności z dostaniem się do wyspiarskiego państwa. Zanosi się jednak na to, że Owen "⁠smooya⁠" Butterfield i jego miksowy zespół są jedynymi ofiarami systemu wizowego.

Europejski RMR podzielony jest na dwie 16-drużynowe grupy w szwajcarskim systemie. Najlepszych 8 ekip z każdego zbioru pojedzie na Majora IEM Rio. Turniej odbędzie się na Malcie w dniach 4-9 października.