Czy Europa zdominuje finały TI?

Finały TI 11 rozpoczną się meczem pomiędzy Teamem Liquid w półfinale dolnej drabinki. Ostatnia nadzieja Wschodu, Team Aster, będzie chronić honoru swojego oraz Chin. Liquid i Aster spotkały się już wcześniej w turnieju i górą byli gracze z Kraju Środka, którzy zwyciężyli 2:0. Ten mecz z perspektywy obydwu zespołów odbył się relatywnie dawno, ponieważ Liquid rozegrał trzy świetne serie w drabince przegranych, a Aster poniósł porażkę z Tundrą Esports oraz zwyciężył PSG.LGD.

Team Liquid pomimo weteranów w składzie wciąż potrafi wciągnąć się w wir szaleństwa. Zespoły prowadzone przez kapitana Aydina "iNSaNiA" Sarkohiego mają do siebie to, że każdy mecz obfituje w emocje. Mecze, których nie da się przegrać, są przegrywane. Doskonałym przykładem jest gra pierwsza w BO3 ostatniego meczu Liquid przeciwko Thunder Awaken. Przewaga megacreepów zwykle oznacza wygraną z automatu, zwłaszcza w meczach o wyższą stawkę. iNSaNiA i koledzy jednak nie poczekali paru minut w spokoju na odnowienie buybacków i po przegranej jednej walce przegrali też grę. Druga strona medalu to wygrywanie przegranych meczów, czego popis TL dało w grze trzeciej przeciwko Peruwiańczykom. To wtedy Lasse "MATUMBAMAN" Urpalainen uratował grę i życie Michaela "miCKe" Vu, gdy ten miał 1 punkt zdrowia.

Po drugiej stronie barykady stoi Team Aster. Chińczycy pomimo pokonania TL we wcześniejszej fazie turnieju nie są oczywistymi faworytami. Głównym powodem jest fakt, że Liquid odszedł od Shadow Fienda, a na przestrzeni kolejnych meczów znacznie przyspieszył styl gry. Team Aster rozumie siłę drzemiącą w carrych, którzy walczą na odległość. Gyrocopter, Drow Ranger, Sniper, czy Terrorblade to postacie, którymi Du "Monet" Peng sieje spustoszenie. Pomimo porażki przeciwko Tundrze Esports w półfinale górnej drabinki Aster rozumie siłę swojego zespołu i może ponownie zdominować Europejczyków. W innym wypadku doświadczymy pierwszej w historii sytuacji, kiedy to jeden region zajmie wszystkie trzy miejsca na podium Internationala.

Genialni nerdowie, czy "Polska gurom"?

Dziewiąta drużyna sezonu regularnego i do tej pory mało popularny europejski kolektyww, czyli Tundra Esports, jest pierwszym wyborem bukmacherów jeśli chodzi o końcowe zwycięstwo w The International 2022. Pomimo rewelacyjnego startu Internationala Tundra wciąż była jedną z tych formacji, których nie brano na poważnie. Podopieczni mistrza świata z Evil Geniuses z 2015 roku – Kurtisa "Aui_2000" Linga – wygrali fazę grupową bez poniesienia porażki w BO2.

W trakcie play-offów ani OG, ani Team Aster nie były w stanie ugrać choć jednej gry przeciwko Tundrze Esports. Niedowiarkowie wciąż uważają, że Europejczycy dopiero zostaną "przetestowani". Ostatnią przeszkodą na drodze do finału jest Team Secret, które poniosło jedyną porażkę na TI 11 właśnie przeciwko TE. Tajną bronią Tundry może być offlaner – Neta "33" Shapira. Jego niecodzienna pula bohaterów, takich jak Broodmother, Visage, czy Doom, doskonale radzi sobie z wytrącaniem przeciwnika ze strefy komfortu. To drastycznie zmienia sposób, w jaki zespół może grać. Zawodnicy tej formacji znani są ze swojej ogromnej wiedzy, którą wykorzystują w meczach, przez co nazywani są "genialnymi nerdami Doty".

Team Secret pomimo najtrudniejszej drogi do Internationala w swojej historii nie miał jeszcze okazji faktycznie się "napocić" w fazie play-off. PSG.LGD czy Thunder Awaken przegrały 0:2 z drużyną Nishy. W zeszłym roku na The International po awansie do najlepszej trójki turnieju zawodnicy skakali ze szczęścia. Tym razem gracze na spokojnie pogratulowali sobie dobrze wykonanej roboty tak, jakby cel końcowy był jeszcze daleko. Clement "Puppey" Ivanov czy Roman "Resolution" Fominok znają presję związaną z finałami Internationala i na pewno będą wartością dodaną w pojedynku przeciwko Tundrze. Dla obydwu organizacji awans do finału będzie najlepszym wynikiem w historii.

29 października

5. runda drabinki przegranych

06:00 Team Aster vs Team Liquid BO3

Finał drabinki wygranych

09:00 Team Secret vs Tundra Esports BO3

Transmisja z The International 2022 wraz z angielskim komentarzem dostępna jest na oficjalnym kanale Doty 2 na Twitchu. Po więcej informacji na temat mistrzostw świata zapraszamy do naszej relacji, do której przejść można po naciśnięciu na poniższy baner: