Secret wchodzi do finału!

Liquid podchodziło do pojedynku o finał TI po zwycięskiej serii 4 meczów. Natomiast Secret było po dotkliwej porażce z Tundrą w finale górnej drabinki. Pierwsza gra była wyrównana tylko do 20. minuty. Później Nisha i jego Morphling wzięli sprawy w swoje ręce i Liquid nie było w stanie nadążyć z agresją Secret. Po ośmiu minutach bezlitosnej presji Polak był o jeden mecz od wielkiego finału i najlepszego wyniku w życiu.

Drugie starcie pomiędzy europejskimi zespołami również nie należało do ekscytujących, ponieważ Liquid zagrało bardzo solidny mecz. Z kolei Secret nie przekonało nikogo dziwnym wyborem postaci. Monkey King, Silencer czy Queen of Pain to grywalni, lecz niepopularni bohaterowie tego turnieju. W jednostronnej grze numer 2 były gracz Secret, Ludwig "zai" Wahlberg, był koszmarem dla ekipy Polaka. Po 39 minutach Clement "Puppey" Ivanov poddał grę i było 1:1.

Komentatorzy i fani mieli nadzieję, że decydujące starcie będzie emocjonujące. Na szczęście trzecia odsłona zapewniła emocje godne przedostatniego meczu The International. Niespodziewanym bohaterem został kapitan Secret, Puppey. Estończyk jest znany z uwagi na swoją grę jako Enchantress. Właśnie ona wespół z Drow Ranger Remco "Crystallisa" Aretsa przesądziły o zwycięstwie swojej drużyny i dramacie Liquid.

Fatalny początek meczu o mistrzostwo świata

A potem przyszła pora na wielki finał, w którym na drodze Secret ponownie stanęła Tundra. Pierwsza gra była poniekąd powtórką pierwszej odsłony finału górnej drabinki pomiędzy tymi formacjami. Naga Siren została skontrowana wszystkimi pięcioma bohaterami Secret. To jednak nie sprawiło, że Nisha i koledzy łatwo wygrali mecz, a Naga nie była w stanie sprawić problemów. Tundra okazała się za dobra, a Neta "33" Shapira i jego Tidehunter nieśli wszystkie możliwe defensywne aury. Secret pomimo doskonałych inicjacji nie było w stanie przebić się przez defensywne mechanizmy przeciwnika. Po 40 minutach Tundra potrzebowała już tylko dwóch gier, aby podnieść Egidę Czempionów.

Druga część rywalizacji przedstawiła niecodziennego bohatera w składzie Tundry. Arc Warden – to kolejna z wielu unikalnych pozycji w menu midlanera Leona "Nine" Kirilina. W 20. minucie Secret bardzo dobrze skontrowało inicjację rywala, a Nine, najbogatszy bohater na mapie, musiał umrzeć. Jednak szczęśliwy Haste Rune pozwolił na ucieczkę. Dzięki temu Nine utrzymał licznik śmierci na poziomie "zera" aż do końca gry. Minutę po szczęśliwej ucieczce Arc Wardena Secreto stracił Morphlinga i Leshraca, co ugodziło w morale tej ekipy. Gdy wydawało się, że Tundra po raz kolejny przełamie zespół Nishu, Oliver "skiter" Lepko popełnił błąd. Ekipa Polaka wykorzystała szansę i pokarała wroga. Stan meczu pomimo bardzo bogatego Nine się wyrównał. W 37. minucie Tundra po zgarnięciu serca Roshana wykorzystał błąd w pozycjonowaniu się Resolut1ona i przerażająco szybko przeszła do eliminowania budynków Secret. Chwilę później pomimo usilnych prób obrony Starożytny eksplodował i było 0:2.

"The Nisha show" nie wystarczył. Gracze Tundry mistrzami świata

W trzecim meczu Tundra po raz kolejny zaskoczyła ostatnim wyborem postaci. skiter i jego Medusa mieli być kontrą na Nagę Siren Crystallisa i Leshraca Resolut1ona. Nisha swoim Ember Spiritem własnoręcznie utrzymywał grę w szachu. Pomimo tego, że w 20. minucie w bardzo nieszczęśliwy sposób Polak utknął na klifie i umarł, to po chwili Secret zabiło Roshana bez poświęcenia choćby jednego życia. Jankowski rozgrywał doskonałe zawody, jednak jego koledzy nie byli w stanie dostarczyć niezbędnego wsparcia. Tundra z minuty na minutę domykała finał, a w 45. minucie poszła po tron i nie było już nikogo, kto mógłby zatrzymać rewelację turnieju. Tundra powtórzyła wyczyn Liquid z The International 7, kiedy to chińskie Newbee zostało pokonane do zera. Nowi mistrzowie świata nie przegrali ani jednej serii w trakcie całego TI 11.

Klasyfikacja końcowa The International 2022:

1. Tundra Esports 8 492 415 $
2. Team Secret 2 453 404 $
3. Team Liquid 1 698 528 $
4. Team Aster 1 132 314 $
5-6. PSG.LGD, Thunder Awaken 660 489 $
7-8. beastcoast, OG 471 826 $
9-12. BOOM Esports, Entity, Evil Geniuses, Gaimin Gladiators 377 438 $
13-16. Fnatic, Hokori, Royal Never Give Up, Team Spirit 283 051 $
17-18. Soniqs, Talon Esports 47 081 $
19-20. BetBoom Team, TSM 47 081 $