dupreeh i Wilki z Kopenhagi

Peter "dupreeh" Rasmussen, bo o nim tu mowa, dziś ma 30 lat. Z kolei podczas DreamHack Winter 2013, czyli pierwszego w historii Majora CS:GO, był dopiero początkującym graczem, który wówczas reprezentował barwy nieistniejącej już organizacji Copenhagen Wolves. Jego partnerami byli wówczas nie tylko dobrze znani także dzisiejszym kibicom Nicolai "dev1ce" Reedtz i Andreas "Xyp9x" Højsleth, ale również nieaktywni już od wielu lat Henrik "FeTiSh" Christensen oraz Nicolaj "Nico" Jensen. W tym składzie Wilki z Kopenhagi wygrały grupowe mecze z SK Gaming oraz Astana Dragons i chociaż w ćwierćfinale uległy VeryGames, to udało im się zdobyć status legend, co było równoznaczne z bezpośrednim awansem na kolejnego Majora.

To śmieszne, cudowne i nieco niesamowite, że trzymamy się razem przez tak wiele lat. Prawdopodobnie jesteśmy obecnie najdłużej grającą ze sobą trójką w całej grze. Nie wydaje mi się, by ktokolwiek z nas wyobrażał sobie, że będziemy grać ze sobą tak długo, szczególnie na początku, gdy kontrakty i zespoły zmieniały się szybciej niż ktokolwiek sądził – przyznał sam dupreeh w 2020 roku, odnosząc się do wieloletniej współpracy ze wspomnianymi dev1cem i Xyp9xem. Wszak trzej Duńczycy w pewnym momencie zdominowali nawet światową scenę CS:GO! Wcześniej jednak czekała ich podróż od wspomnianego Copenhagen Wolves, poprzez Team Dignitas i TSM, aż po Astralis.

Dominacja z Astralis

Bo to właśnie z Astralis Rasmussen osiągał największe sukcesy jeżeli chodzi o występy na mistrzostwach świata w CS:GO. W barwach organizacji, której był współzałożycielem, aż czterokrotnie triumfował na najważniejszym turnieju na scenie i jakby tego było mało, on i jego koledzy potrafili nawet wygrać trzy kolejne Majory z rzędu – 2018 w Londynie oraz 2019 w Katowicach i Berlinie. Wtedy partnerami dupreeha, dev1ce'a i Xyp9xa byl już Lukas "gla1ve" Rossander i Emil "Magisk" Reif, którzy pomogli stworzyć zespół uważany przez wielu za najlepszy w historii

Dodanie gla1ve'a i Magiska było niczym wykończenie tortu lukrem. Nasza piątka po prostu świetnie ze sobą współpracowała. Bycie ze sobą w zespole było przyjemnością. Wspólnie rozwijaliśmy w grze, która kierowała się w stronę większego profesjonalizmu, a to z pewnością uczyniło nas bardziej dojrzałymi jako ludzie. Trzymanie się przez tak długi czas pomogło w rozwoju umiejętności, których zwyczajnie nie można nabyć w ciągu jednej nocy – wspominał Rasmussen, który jako zawodnik Astralis pojawił się w sumie na dziewięciu Majorach.

Dziedzictwo dupreeha trwa w Vitality

Niemniej po pandemii formacja spod znaku czerwonej gwiazdy nie wróciła już na szczyt i w końcu doszło w jej szeregach do rozłamu. Wówczas dupreeh oraz Magisk wraz ze swoim trenerem, Dannym "zoniciem" Sørensenem, opuścili AST i przenieśli się do Teamu Vitality, gdzie połączyli siły z jednym z najlepszych graczy na świecie, Mathieu "ZywOo" Herbautem. I chociaż ostatecznie ten mariaż nie doprowadził do szczególnie imponujących sukcesów, to Rasmussen mógł kontynuować swoją majorową serię. Zwłaszcza że kilka dni temu on i jego partnerzy dostali się na BLAST.tv Paris Major 2023, ostatnie w historii mistrzostwa świata w CS:GO, gdzie po zwycięstwie nad Monte przybędą ze statusem legendy.

To z pewnością ogromne indywidualnie osiągnięcie, ale także coś, co nie byłoby możliwe bez wszystkich moich klubowych kolegów, zarówno obecnych, jak i przeszłych. Jestem bardzo szczęśliwy, ale jednocześnie czuję, że jestem wielu ludziom winny kilka miłych słów. To trochę nierealne, bo patrząc z zewnątrz ludzie chwalą mnie o wiele bardziej niż ja sam, bo dostanie się na 18 z 18 Majorów to coś wielkiego, ale to też coś, czego od siebie oczekiwałem. Za każdym razem, gdy zaczynał się Major, chciałem mieć pewność, że będę w nim uczestniczyć – przyznał sam Duńczyk jeszcze nim udało mu się przypieczętować awans na zawody w Paryżu.

Wyniki dupreeha na Majorach w CS:GO:

  • DreamHack Winter 2013: 5-8. miejsce (Copenhagen Wolves)
  • EMS One Katowice 2014: 3-4. miejsce (Team Dignitas)
  • ESL One Cologne 2014: 3-4. miejsce (Team Dignitas)
  • DreamHack Winter 2014: 5-8. miejsce (Team Dignitas)
  • ESL One Katowice 2015: 5-8. miejsce (Team SoloMid)
  • ESL One Cologne 2015: 3-4. miejsce (Team SoloMid)
  • DreamHack Open Cluj⁠-⁠Napoca 2015: 5-8. miejsce (Team SoloMid)
  • MLG Major Columbus 2016: 3-4. miejsce (Astralis)
  • ESL One Cologne 2016: 5-8. miejsce (Astralis)
  • ELEAGUE Major Atlanta 2017: 1. miejsce (Astralis)
  • PGL Major Kraków 2017: 3-4. miejsce (Astralis)
  • ELEAGUE Major Boston 2018: 12-14. miejsce (Astralis)
  • FACEIT Major: London 2018: 1. miejsce (Astralis)
  • IEM Katowice 2019: 1. miejsce (Astralis)
  • StarLadder Berlin Major 2019: 1. miejsce (Astralis)
  • PGL Major Stockholm 2021: 12-14. miejsce (Astralis)
  • PGL Major Antwerp 2022: 9-11. miejsce (Team Vitality)
  • IEM Rio 2022: 12-14. miejsce (Team Vitality)
  • BLAST.tv Paris Major 2023: TBD (Team Vitality)