Starcia amerykańskiej ligi w formacie BO5 otwierają drużyny ze środka tabeli. Lokata na koniec fazy zasadniczej zapewniła im przynajmniej częściowe bezpieczeństwo – porażka na tym etapie nie eliminuje ich z turnieju. Przegrani obu serii walczyć będą o przetrwanie w dolnej drabince przeciwko Dignitas i 100 Thieves. Na wygranych w kolejnej rundzie czekają Cloud9 oraz Golden Guardians. Choć w obu nadchodzących spotkaniach można wskazać faworyta, to poprzednie sezony nauczyły nas, że w LCS-ie niczego nie można być pewnym. "Siostrzana" liga zza oceanu jest bowiem specjalistą od fundowania widzom niespodzianek i zaciętych serii.

TSM i EG zainaugurują fazę pucharową

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Evil Geniuses awansuje do kolejnej rundy bez większego problemu. Drużyna prowadzona przez Josepha "jojopyuna" Pyuna sezon w sezon pokazuje, że nawet najlepsze formacje nie mogą lekceważyć jej w najważniejszych starciach. Cóż – TSM do tych najlepszych nie należy, a końcówka fazy zasadniczej w wykonaniu tego zespołu pozostawia wiele do życzenia. Forma kanadyjskiego środkowego Złych Geniuszy wydaje się za to być niezachwiana. Po generalnej przebudowie w środku sezonu jako jedyny zawodnik pozostał w składzie i nieprzerwanie stanowi solidny trzon swojej formacji. TSM natomiast na próżno szukało upragnionej stabilizacji, rotując midlanerami na przestrzeni całego lata. Nie możemy jednak z góry skazywać legendarnej organizacji na niepowodzenie. Pomimo dwóch przegranych map w bezpośrednim starciu na swojego rywala, drużyna Jasona "WildTurtle'a" Trana miewała w minionym splicie dobre tygodnie.

W drugim starciu NRG kontra TL

Po kiepskich wynikach w rundzie wiosennej i drobnych zmianach w składzie, Team Liquid Honda w końcu melduje się w play-offach. Starcie, które czeka ten zespół, nie jest jednak darmową przejażdżką do kolejnego etapu. Choć forma indywidualna zawodników Liquid może imponować, to ostateczny wynik po fazie zasadniczej wcale nie wskazuje na ich miażdżącą przewagę nad rywalem. NRG skończyło sezon zaledwie jedną lokatę niżej, a bezpośredni bilans map pomiędzy rywalami to 1-1. Forma dnia obu drużyn zdaje się być czynnikiem, który zadecyduje o wyniku nadchodzącego spotkania. Ważnym punktem na mapie z pewnością powinna być środkowa aleja. Eain "APA" Stearns, mimo niewielkiego doświadczenia, stał się istotnym elementem i wzmocnieniem dla swojej drużyny. Nie jest to jednak zestawienie jednostronne, gdyż Cristian "Palafox" Palafox również potrafi stanąć na głowie, aby przechylić szalę zwycięstwa na stronę swojej formacji. Jedno jest pewne – emocji i szalonych zagrań w tym spotkaniu nie zabraknie.

Harmonogram nadchodzących spotkań w LCS 2023 Summer Playoffs:

27 lipca
23:00 TSM vs Evil Geniuses, LCS Evil Geniuses BO5
28 lipca
23:00 NRG vs Team Liquid Honda BO5

Wszystkie mecze letnich play-offów LCS 2023 będziecie mogli obejrzeć na oficjalnym kanale Twitch.