JD Gaming vs
(9:00, BO5)
kt Rolster

Misja JD Gaming: Wielki Szlem

JD Gaming w tym roku gra genialne League of Legends. Ludzie zaczęli już nawet zaczynać dyskusję, czy nie jest to całościowo najlepsza formacja w historii esportowego LoL-a. Wspominał o tym między innymi Jakub "bezum" Iwanicki w swoim filmie na platformie YouTube, porównując JDG do DAMWON Gaming z 2020 roku. Już latem 2022 roku JD wygrało LoL Pro league, aczkolwiek na Worldsa odpadło po świetnej serii półfinałowej z T1. Po tym występie organizacja ściągnęła pod swoje skrzydła Zhuo "knighta" Dinga oraz Parka "Rulera" Jae-hyuka, dwójkę jednych z najlepszych graczy na swoich pozycjach. Już na starcie sezonu 2023 bardzo wiele osób upatrywało w JDG faworyta do zwycięstw we wszelakich rozgrywkach.

Seo "Kanavi" Jin-hyeok i spółka szybko odpalili, gdyż już wiosną gromili większość ekip w LPL. A w play-offach wygrali 3:2 z Bilibili Gaming, 3:0 z Edward Gaming oraz w wielkim finale 3:1 ze wspomnianym BLG. Na Mid-Season Invitational 2023 JDG znów najczęściej grało z wicemistrzami ligi chińskiej. Ekipa Rulera bowiem najpierw z łatwością pokonała 3:0 Golden Guardians, a mecz później trafiła na Bilibili. Tym razem skończyło się na szybkim 3:0 i JD Gaming już szykowało się do finału drabinki wygranych przeciwko T1. To była jak dotąd najlepsza seria tego sezonu. Obie ekipy nawzajem dominowały nad sobą i tak aż do piątej odsłony, która była całkiem wyrównana. W tej bohaterem był Ruler, który w kluczowych momentach miażdżył rywali Jinx.

Po tym całkiem logicznym zdawało się to, że zobaczymy rewanż w wielkim finale MSI. Tymczasem BLG bez większych problemów ograło 3:1 T1 i miało okazję po raz czwarty w tym sezonie zmierzyć się z JDG. To było starcie bez prawie żadnej historii. Bai "369" Jia-Hao i spółka po prostu zniszczyli swoich oponentów, tracąc tylko jedną grę.

Nowy rywal dla JD Gaming na horyzoncie

Latem w fazie zasadniczej LoL Pro League znów dominowały JD Gaming i Bilibili Gaming. Wydawało się, że tak to już będzie wyglądało do końca. Tymczasem w pierwszym swoim meczu w play-offach JDG ledwo wyszło górą 3:2 w starciu z LNG Esports. W kolejnym spotkaniu zaś dominatorzy LPL-a po raz kolejny udowodnili swoją wyższość nad BLG, by w wielkim finale znów podjąć LNG. To był mecz z rodzaju tych, za które fani uwielbiają ligę chińską. Raz wygrywała jedna formacja, a raz druga, aż do piątej wyrównanej gry. O wyniku tej zaważyła potyczka przy Starszym Smoku, którego dobił Kanavi, a jego ekipa po kolei wysadzała rywali i poszła po Nexus. Na Worlds jak dotąd jedyną drużyną, która stawiła opór JDG, było LNG Esports. W końcu ekipa Lou "MISSINGA" Yun-Fenga gładko ograła Team BDS i Bilibili Gaming, a z LNG wygrała dopiero 2:1.

Zaskakująco dobra postawa kt Rolster

Przed startem sezonu 2023 w League of Legends Champions Korea byliśmy świadkami wielu roszad w składach. Hanwha Life Esports pozyskała dwóch mistrzów świata, Hwanga "Kingena" Seong-hoona i Kima "Zeka" Geon-woo. Do Dplus KIA dołączył Kim "Deft" Hyuk-kyu. Gen.G awansowało dwóch swoich wychowanków. A T1 postanowiło grać dalej w swoim bardzo mocnym zestawieniu. Przy tym skład kt Rolster nie wyglądał aż tak solidnie, mimo że Kim "Kiin" Gi-in i Gwak "Bdd" Bo-seong to bardzo doświadczeni zawodnicy. Jednak HLE i DK napotykało liczne problemy, a kt wyrastało na trzecią drużynę Korei Południowej. W play-offach wiosennego splitu ekipa Bdd bez większych problemów pokonała 3:1 Liiv SANDBOX, a następnie urwała aż dwie gry T1. Później kt wygrało 3:1 z Hawnha Life Esports w drabince przegranych, a w serii o awans do wielkiego finału uległo 1:3 przeciwko Gen.G.

Latem kt Rolster już w fazie zasadniczej radziło sobie znakomicie, ogrywając prawie wszystkich przeciwników i awansując do play-offów z pierwszego miejsca. W tych pierwszym rywalem ekipy Sona "Lehendsa" Si-woo było T1 z wracającym do gry po kontuzji Lee "Fakerem" Sang-hyeokiem. Zasadniczo znów wydarzyło się prawie to samo, co wiosną. kt przegrało 2:3 z T1, by ograć 3:0 Hanwha Life Esports i przegrać w meczu o finał 2:3 z T1. W regionalnych finałach ligi koreańskiej kt Rolster trafiło na HLE w spotkaniu o awans jako trzeci slot i wygrało 3:1. Prawie że bezbłędny w tej serii był Kim "Aiming" Ha-ram Kai'Są oraz Ezrealem.

Pechowe losowania kt na Worlds 2023

Worlds kt Rolster zaczęło od trudnego starcia z Bilibili Gaming, które skończyło się porażką koreańskiej formacji. W następnych dwóch spotkaniach BO1 kt trafiło na Dplus KIA oraz Weibo Gaming i wygrało oba mecze. Fani zespołu jednak nie pogardziliby tym, by ich ulubiona formacja zagrała w końcu ze słabszym przeciwnikiem. To się nie wydarzyło i Kiin i spółka musieli mierzyć się z LNG Esports. Nawiązali walkę, ale mimo to przegrali 1:2. Losowanie oponenta w ostatniej rundzie też nie oddało, ponieważ kt znów musiało podjąć DK. Tym razem Moon "Cuzz" Woo-chan i spółka dwukrotnie pokonywali rywali po comebackach, gwarantując sobie awans do ćwierćfinału. Czy tutaj już losowanie dopisało? Nie, kt wylądowało z najlepszą drużyną na świecie.

Czy w ćwierćfinale będziemy świadkami stompa?

Myślę, że możemy się spodziewać szybkiej serii w ćwierćfinale. Historycznie JD Gaming ma bilans 1-1 w seriach ćwierćfinałowych. W 2020 roku formacja Kanaviego przegrała 1:3 z Suning, a w 2022 roku rozgromiła 3:0 Rogue. kt zaś w 2015 roku przegrało 1:3 z KOO Tigers, a w 2018 roku uległo 2:3 przeciwko Invictus Gaming, o czym pisałem w artykule o najlepszych seriach BO5 w historii. Natomiast aktualnie JD Gaming jest uważane za najlepszą drużynę na świecie, a kt mimo wielu fanów w Polsce jest nie najlepsze. Plusem natomiast dla koreańskiej formacji może być to, że się dobrze ograła, grając aż osiem poszczególnych gier z zespołami z Azji. JDG nie miało aż takiego pola do wejścia w ten turniej, gdyż szybko awansowało z wynikiem 3:0 do play-offów.


Transmisja z tego oraz pozostałych pojedynków dostępna będzie w języku polskim na kanałach Polsat Games w telewizji, na Twitchu i w serwisie YouTube. Po więcej informacji dotyczących Worlds 2023 zapraszamy do naszej relacji tekstowej, do której przejdziecie po kliknięciu poniższego baneru.

Worlds 2023