Królowie carry'owania gier

Podczas wiosennego splitu Ultraligi zadebiutowało bardzo wielu zawodników. Składy głównie opierały się na prawie samych młodych graczach albo w przypadku Zero Tenacity czy Orbit Anonymo samych doświadczonych. Natomiast z czasem w każdej z drużyn zaczęły się kreować główne postacie, na których formacje opierały swoją formę. W Z10 taką był HARPOON, a w OAE Roison. Wśród słabszych ekip wyróżniali się weterani danych składów, czyli Krystian "Krysia" Dobrzański z devils.one oraz Jarosław "Kozi" Marchewka z Back2TheGame. A w Forsaken ze znakomitej gry zasłynęli Mikołaj "wittman" Kuta, czy też Rafał "RafBin" Binkowski. Toteż ci gracze zgarnęli najwięcej nagród najlepszego zawodnika gry. A rywalizację między HARPOONEM a Roisonem w tym aspekcie wygrał ten pierwszy.

Nagrody MVP
1. HARPOON (Z10) 6
2. Roison (OAE) 5
3. Kozi (B2TG) 4
3. pr1me (OAE) 4
3. Krysia (DV1) 4
3. Syzyf (B2TG) 4
3. wittman (FSK) 4

Walka do samego końca. Kto miał lepsze KDA?

W przypadku współczynnika KDA było już inaczej. Co prawda przed ostatnią kolejką w tej statystyce Roison i HARPOON dominowali nad resztą zawodników, aczkolwiek oponenci ich zaskoczyli. Dubiel upadł aż sześć razy w przegranym starciu z devils.one, a Gryszkiewicz zaliczył śmierć pięć razy w trudnym z perspektywy dolnej alei spotkaniu przeciwko GRP Esports. Mimo to ten pierwszy utrzymał się na czele, ale HARPOONA przegoniło dwóch zawodników, z czego jednym z nich jest jego kolega z drużyny. Emre "Kofte" Akça w ostatniej kolejce wykręcił statystyki 10/0/12 i wbił się na podium Ultraligi pod względem KDA. Najlepszym zawodnikiem spoza czołowej dwójki ultraligowych gigantów był wittman (5,13).

KDA
1. Roison (OAE) 11,11
2. Czypsy (OAE) 9,38
3. Kofte (Z10) 8,82
4. HARPOON (Z10) 7,86
5. Afroboi (OAE) 7,11

Kosmiczne obrażenia toplanerów Ultraligi

Najbardziej zaskakująca w Ultralidze jest statystyka wkładu w obrażenia drużyny. W League of Legends EMEA Championship naturalnie rządzą w tym środkowi i strzelcy, a pozostali gracze nie są dopuszczani do topki w tym współczynniku. Tymczasem Ultraliga toplanem stoi. Okazuje się, że zawodnicy z górnej alei mają największy wkład w obrażenia drużyny, co z drugiej strony, jak ktoś śledził naszą ligę, aż tak nie dziwi. W końcu praktycznie w każdym spotkaniu obserwowaliśmy solowe eliminacje na górze Summoner's Riftu. A zdobywali je zarówno najlepsi, jak i najgorsi gracze. Pod względem obrażeń konkurencję zdominowała zaś gwiazda GRP Esports, czyli Nikolas "Mietek" Nowak, znana z występów Rumblem. Na podium zagościł również król Fiory – Kozi.

Wkład w obrażenia drużyny
1. Mietek (GRP) 30,7%
2. Roison (OAE) 28,2%
3. Kozi (B2TG) 27,8%
4. wittman (FSK) 27,7%
5. Faetski (B2TG) 27,5%

Cristiano niczym Ronaldo

W najlepszych latach Cristiano Ronaldo zdobywał średnio przynajmniej jedną bramkę w każdym spotkaniu, a w sezonie 2014/15 ligi hiszpańskiej zdobywał asystę lub bramkę przy 54,24% akcji swojego zespołu zakończonych golem. Jego imiennik i rodak Cristiano "Crisma" Catita z Forsaken bierze za to udział przy procentowo największej liczbie eliminacji w Ultralidze. Na podium w tej statystyce znajduje się również jego kolega z drużyny, Marcin "bielit" Swereda. A przy nich stoi dwójka graczy z devils.one – Krystian "Krysia" Dobrzański oraz Kacper "Antonio" Klech. Najlepszy z pozostałych ekip jest Kacper "Czypsy" Zaparucha. Co ciekawe, gdybym liczył pojedyncze występy rezerwowych zawodników, to w tym współczynniku dominatorem byłby Jakub "kubYD" Grobelny, który doprowadził ESCĘ do jedynego triumfu w tym splicie.

Udział w zabójstwach drużyny
1. Crisma (FSK) 78,9%
2. Krysia (DV1) 78%
3. belit (FSK) 77,1%
4. Antonio (DV1) 76,9%
5. Czypsy (OAE) 76,5%

Tureccy farmerzy z Ultraligi

W tym sezonie Ultraligi występuje trzech tureckich zawodników. Wszyscy z nich grają na innych alejach, a mimo to znaleźli się w piątce najlepiej farmiących zawodników, biorąc pod uwagę współczynnik średniej zabitych stworów na minutę. Najbardziej zadziwia tutaj obecność, a także wygrana Kofte, gdyż inni środkowi są dużo niżej. Podobne wrażenie robi drugie miejsce Mustafy "pr1me'a" Biliciego. Na pozostałych miejscach w czołowej piątce uplasowali się już strzelcy. Chociaż nie spodziewałem się, że w którejś ze statystyk na podium znajdzie się reprezentant Iron Wolves. Tymczasem Rolf "Ruf" Hein jest bardzo skuteczny w dobijaniu stworów. Zdecydowanie najgorzej pod tym względem, poza wspierającymi, wypadł dżungler GRP, Luís Miguel "Lulas" da Silva Azevedo (4,49).

Średnia zabitych stworów na minutę
1. Kofte (Z10) 9,76
2. pr1me (OAE) 9,4
3. Ruf (WOLF) 9,31
4. HARPOON (Z10) 9,22
5. Neramin (OAE) 9,06

Zawodnicy wszechstronni

Przez całą fazę zasadniczą przez Ultraligę przewinęło się 96 postaci. A sporą część z tego pokazali Roison i HARPOON, którzy nawet w tym aspekcie postanowili się ścigać. Natomiast gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta i na pierwsze miejsce rzutem na taśmę wskoczył Jakub "Acorderr" Rożek. Wspierający Back2TheGame wybrał aż dwanaście unikatowych bohaterów, co przy czternastu grach robi ogromne wrażenie. Sam zresztą wspominał w przedostatnim meczu, że zdecydował się na wybór Galio po to, by nie dać się wyprzedzić Roisonowi. Natomiast HARPOON nie był samolubny i do zabawy zaprosił również swojego wspierającego, który końcowo go wyprzedził. Poza wspomnianymi zawodnikami w top 5 i to na podium zagościł Jakub "Ariana" Śliwonik, pokazując, że jest toplanerem wszechstronnym. Co ciekawe, Mietek zagrał tylko czterema postaciami w trzynaście meczów.

Unikatowi bohaterowie
1. Acorderr (B2TG) 12
2. Roison (OAE) 11
3. Ariana (FSK) 10
3. Erdote (Z10) 10
5. Harpoon (Z10)* na piątym miejscu uplasowało się też sześciu innych graczy 9

Wizjonerzy Ultraligi

W tej statystyce obiecuję, że nie będzie Roisona i HARPOONA. Wśród zawodników najbardziej dbających o wizję Ultraliga się już nie wyróżnia na tle innych lig i tę kategorię zdominowali wspierający. Zdecydowanie najlepszy natomiast był Czypsy, który prawie dobił do czterech punktów wizji na minutę. Pozostała czwórka nie dziwi, w końcu są to sami zawodnicy z najlepszych drużyn w Ultralidze. W dodatku jedyni, którzy przekroczyli średnią trzech punktów w tym współczynniku. Najlepszym graczem z pozostałych linii pod tym względem był niewspominany jeszcze w tym tekście cichy bohater Z10, czyli Dániel "bluerzor" Subicz.

Średnia punktów wizji na minutę
1. Czypsy (OAE) 3,89
2. Acorderr (B2TG) 3,38
3. Erdote (Z10) 3,28
4. Crisma (FSK) 3,08
5. Traffy (DV1) 3,06

Solo na 10

Jak wcześniej wspominałem praktycznie w każdej grze Ultraligi padały jakieś solowe eliminacje na górnej alei. Tak więc nikogo nie zdziwi lista najlepszych zawodników pod tym względem, chociaż jest wśród nich jedna niespodzianka. Kofte również w tym aspekcie przebojem wdarł się do czołowej piątki. Natomiast nie do przebicia jest pr1me, który zdecydowanie znalazł sposób na Alcybiadesa i zabija przeciwnika w pojedynku częściej niż raz na grę. Ponadto Turek zgarnął w fazie zasadniczej aż jedenaście podwójnych zabójstw i sześć potrójnych eliminacji, więc jest prawdziwą maszyną destrukcji. Podium pod względem solowych eliminacji uzupełniają Ariana oraz Mietek, co patrząc na obrażenia na grę tego drugiego, nie dziwi.

Solowe eliminacje
1. pr1me (OAE) 17
2. Ariana (FSK) 12
3. Mietek (GRP) 11
4. Kofte (Z10) 7
5. Kozi (B2TG) 6

Już 12 marca ruszają play-offy Samsung Galaxy Ultraligi. Wszystkie mecze Ultraligi możecie obejrzeć z polskim komentarzem za pośrednictwem Polsat Games w telewizji, na Twitchu oraz na YouTube. Po więcej informacji dotyczących między innymi transmisji, ale też składów drużyn, harmonogramu i wyników oraz klasyfikacji zapraszamy do naszej relacji tekstowej:

Ultraliga Spring 2024 – relacja tekstowa