W ostatni weekend byliśmy świadkami wielkich wydarzeń esportowych w Europie. Odbywały się finały Electronic Sprots World Cup w Paryżu. Gracze rywalizowali w pięciu grach Counter-Strike, Quake 4, Warcraft 3, Pro Evolution Soccer 6 i Trackmania Nations ESWC do tego dochodziła jeszcze rywalizacja płci pięknej w Counter-Strike Women. W każdej grze prócz Pro Evolution Soccer 6 mieliśmy swojego polskiego przedstawiciela, a co najważniejsze niektórymi możemy się chwalić na cały świat, tylko dlaczego tego nie robimy? [end]
Counter-Strike
Zacznijmy może od najbardziej popularnej dyscypliny Counter-Strike. Do rywalizacji przystąpiły 43 drużyny, w tym dobrze wszystkim znany Polski zespół PGS GAMING (PGS). Pula nagród wynosiła 76.000 $, uhhh. Nasi sprawnie przeszli przez pierwszą grupę pokonując wszystkich rywali, w drugiej grupie niespodziewanie zremisowali z tureckim zespołem, który zdobył na PGS Gaming jedyny punkt w tej fazie rywalizacji. To jednak nie przeszkodziło Polakom w przystąpieniu do fazy playoff z pierwszego miejsca w grupie. W pierwszej rundzie drabinki rozprawili się ze Szwedami w piżamach - Ninjas in Pyjamas, a w półfinale także natrafili na niebiesko-żółtych wikingów pod nazwą fnatic. W finale wygrali 2-1 z Team NoA z Danii i PGS GAMING w składzie Filip "Neo" Kubski, Wiktor "TaZ" Wojtas, Mariusz "Lord" Cybulski, Jakub "kuben" Gurczyński i Łukasz "LUq" Wnęk wzbogacił się o 40.000 $.
1 miejsce :polska: PGS GAMING (PGS)
2 miejsce :dania: Team NoA
3 miejsce :szwecja: fnatic
4 miejsce :brazylia: Made in Brazil
Quake 4
Teraz czas na dyscyplinę Quake 4 w której na najwyższym stopniu podium stanął nasz rodak, 16 letni Maciej „av3k” Krzykowski. Pokonał 10 rywali nie przegrywając ani rundy przez cały turniej!! W półfinale wygrał ze Szwedem PURRI, a w finale rozgromił Rosjanina o nicku COOLLER. Av3k zgarnął 10.000 $.
1 miejsce :polska: Maciej „av3k” Krzykowski
2 miejsce :rosja: Anton „Cooler” Singov
3 miejsce :francja: Michael „Winz” Bignet
4 miejsce :szwecja: Mikael „Purri” Tarvainen
Warcraft 3
W Warcraft 3 reprezentował nas Przemek „PALADYN” Wadoń. W pierwszej rundzie zmagań grupowych poradził sobie znakomicie. Przegrał tylko jedno spotkanie i wyszedł z grupy na drugim miejscu. W następnych zmaganiach niestety przegrał trzy pierwsze spotkania w grupie D, a dwie ostatnie wygrane na osłodę dały mu jedynie czwarte miejsce, które niestety nie dawało awansu do fazy playoff.
1 miejsce
SoJu
2 miejsce :norwegia: Creolophus
3 miejsce :holandia: Grubby
4 miejsce
LYN
Trackmania Nations ESWC
W Trackmania Nations ESWC przyjechał z Polski do Paryża by rywalizować Bartosz „Bax” Baksalary. Niewiele jednak można napisac o jego zmaganiach, gdyż odpadł w fazie grupowiej. W pierwszej rundzie znalazł się na ostatnim miejscu w grupie, a w rundzie drugiej w koszyku przegranych uplasował się na trzecim miejscu nie dającym szans na awans wyżej.
1 miejsce :holandia: MOLEMA, (XeNoGeaR)
2 miejsce :francja: VALLET, Dorian (Carl)
3 miejsce :francja: FERREIRA, Simon (Lign)
4 miejsce :francja: DEVILLARD, (selrahc37)
Counter-Strike Women
Do rywalizacji kobiet w Counter-Strike przystąpiły 24 zespoły, wśród nich Polki pod nazwą BADGIRLS (BG) w składzie Magdalena „Lola” Zolnowska, Karolina „elmirka” Wypych, Magdalena „charlie” Buczyńska, Agata „mloda” Golek oraz Barbara „NiKi” Aksamit. Nasze reprezentantki dzielnie sobie poczynały, w pierwszej rundzie wygrały trzy spotkania, które jednak przy dwóch porażkach z najlepszymi drużynami w grupie nie dały awansu. Polki pożegnały się jednak z turniejem wygrywając dwa ostatnie mecze i pozostawiły dobre wrażenie kończąc grupę na trzecim miejscu.
1 miejsce :usa: SK Gaming
2 miejsce :chiny: EHONOR
3 miejsce :francja: Be The Best
4 miejsce :szwecja: unFinished
Pro Evolution Soccer 6
Na koniec pozostała nam gra Pro Evolution Soccer 6, w której nie mieliśmy swojego przedstawiciela. Rywalizowało tutaj 45 zawodników o łączną sumę nagród 19.000 $. Turniej wygrał reprezentant Niemiec Sven „S-BUTCHER” Wehmeier, który jedyne punkty stracił w fazie grupowej remisując w meczu z reprezentantem Indonezji.
1 miejsce :niemcy: Sven „S-BUTCHER” Wehmeier
2 miejsce :francja: Bruce „SPANK”Gannec
3 miejsce :niemcy: Linden „EL MATADOR” Mike
4 miejsce :portugalia: Jorge „BUBALOO” Ameida
Zmagania wszystkich graczy w Paryżu trwały od 5 do 8 lipca. Łączna suma nagród wynosiła 180.000 $. W rywalizacji wzięli udział zawodnicy z ponad 50 krajów. Szacuję się, że finałowy pojedynek Counter-Strike pomiędzy PGS GAMING, a Team NoA obejrzało na żywo w hali 5.500 osób.

Wszystko to nasuwa pytania, czy to jest rozrywka, a jeśli nie to co to jest? Przed finałem tysiące osób przyszło oglądać do hali zmagania najlepszych klanów Counter-Strike, wśród nich byli także kibice w biało-czerwonych barwach głośno dopingujący Polaków. W Headshot Media potyczkę PGS GAMING z norweskim zespołem obejrzało blisko 1000 internautów, a wszystko przy ekspresyjnej i energicznej relacji Macieja „Sawika” Sawickiego. Niezliczone rzesze miłośników esportu na całym świecie śledziło ten pojedynek w Internecie i na koniec zobaczyło pięciu chłopaków w polskich barwach, z polskimi flagami odbierających na scenie nagrodę za pierwsze miejsce, a wszystko przy błyskach fleszy i kamer dziennikarzy z całego świata. Czy to nie jest wspaniała promocja Polski? Kiedy wreszcie zostanie to dostrzeżone przez społeczeństwo polskie i media? Kiedy ujrzymy w wiadomościach informacje, choćby krótką wzmiankę na te tematy? Wydajemy miliardy złotych na reklamowanie polskiego kraju w mediach zagranicznych, a sami nie doceniamy swoich atutów jakie posiadamy. Czy społeczeństwo polskie kiedyś zostanie uświadomione, że gry i komputery nie są uzależnieniem i nałogiem z którym trzeba walczyć? Czy nie lepiej w taki sposób przełamywać stereotypy? Na te pytania pewnie jeszcze długo nie znajdziemy odpowiedzi...
Przynajmniej my gracze doceńmy sukcesy Polaków, którzy stanowią prawdziwą potęgę w esporcie. Dziękujemy PGS GAMING. Dziękujemy av3k. Dziękujemy Paladyn. Dziękujemy Bax. Dziękujemy BADGIRLS. Życzymy kolejnych wielkich sukcesów.

zdjęcia pochodzą z serwisu https://www.eswc.com
grafika - pavilon