Wersja wideo dostępna pod tym adresem

English version: text / video


Aga Żyto: Przede wszystkim gratuluję świetnych pierwszych dwóch tygodni wiosny. Minęło trochę czasu, odkąd Fnatic miało tak imponujący start i jest to trochę zaskakujące, zwłaszcza, że koniec zimy nie był najlepszy w wykonaniu waszej drużyny, prawda? Jak więc udało wam się wejść w sezon tak dobrze przygotowanym? Czy w końcu naprawiliście swoje problemy drużynowe, czy może to po prostu meta, która wam teraz odpowiada?

Iván "Razork" Martín Díaz: Myślę, że to wszystko po trochu. Po tym, jak skończyliśmy Winter Split w nie najlepszym wykonaniu, po prostu nie mieliśmy przerwy, trenowaliśmy przez te wszystkie tygodnie, które mieliśmy "wolne", teraz też ciężko pracujemy nad naprawieniem problemów, które uniemożliwiły nam wygranie BO5 przeciwko MAD Lions i myślę, że jak dotąd idzie nam dobrze.

Spędziliście więc dużo czasu na scrimach i ogólnie na treningach w tym krótkim off-sezonie, bez nawet małej przerwy na odświeżenie?

Tak, to prawda.

W porządku, więc zanim przejdziemy do dzisiejszego meczu, chciałam zapytać o decyzje z tego głównego off-sezonu, kiedy zarówno ty, jak i Humanoid przedłużyliście swoje kontrakty. Oczywiście wciąż wiele osób jest przekonanych, że wasza dwójka ma jakąś antysynergię. I teraz wygląda to naprawdę dobrze, ale w przeszłości nie zawsze tak było. Czy uważasz, że te zarzuty były w pewnym momencie prawdziwe? Czy tylko tak to wyglądało z zewnątrz?

Myślę, że nigdy nie były prawdziwe. Sądzę, że ja i Humanoid nie mieliśmy najlepszych gier, ale to nie dlatego, że nie mieliśmy synergii lub nie byliśmy dobrze dobrani. Gry były po prostu trudne do grania, a synergia zespołu ogólnie nie była dobra, to nie była tylko kwestia mnie i Humanoida indywidualnie i nie czuję, żeby kiedykolwiek o to chodziło. Więc osobiście się z tym nie zgadzam, uważam, że w zeszłym roku również graliśmy razem dobrze i czuję, że teraz też gramy razem dobrze.

Myślę, że to, co obecnie pokazujecie, uciszy wielu niedowiarków, jeśli utrzymacie tę formę. I już wczoraj uciszyliście niektórych z nich dominującym zwycięstwem przeciwko G2. Czy spodziewałeś się, że to będzie tak łatwa wygrana, że nawet zostawiliście Smoldera otwartego, aby ten mecz był choć trochę wyzwaniem?

Nie spodziewaliśmy się, że będzie to łatwe zwycięstwo, nigdy przeciwko G2. Czuję, że są naprawdę silną drużyną, ale jesteśmy teraz naprawdę pewni siebie jako zespół i naprawdę nie dbamy o przeciwnika, z którym się mierzymy. Po prostu wiemy, że największy wróg, którego mamy teraz, zależy od tego, jak gramy sami. I nie spodziewałem się, że zestompujemy ich czy będziemy tak mocno do przodu, ale tak, to była czysta wygrana. Mieli Smoldera, więc było trochę trudniej domknąć grę, ale myślę, że ogólnie zagraliśmy wczoraj całkiem solidny mecz.

Czy uważasz, że teraz wasza synergia drużynowa jest lepsza i ogólnie rzecz biorąc, że pracuje wam się lepiej z Junem niż z Trymbim w poprzednim sezonie?

Myślę, że to naprawdę mocno zależy, ponieważ z Trymbim, na przykład podczas fazy zasadniczej, radziliśmy sobie naprawdę dobrze, a potem meta się zmieniła i mieliśmy pewne kłopoty na bocie. Nie byliśmy tak naprawdę po tej samej stronie z Noahem i Trymbim, więc teraz czuję, że fakt, że Jun i Noah pochodzą z tego samego kraju, obaj są Koreańczykami i mogą cały czas rozmawiać o tym, co czują i co uważają za mocne, sprawia, że mogą szybciej zrozumieć pewne rzeczy. Ale nie sądzę, żeby to była wina Trymbiego, czy coś w tym stylu, to po prostu sposób, w jaki zespół pracuje teraz razem.

Jasne, rozumiem. A jak wygląda teraz poziom angielskiego Juna?

Cóż, bardzo się poprawił, mam wrażenie, że w poprzednim splicie, w splicie zimowym, miał trochę większy problem, ponieważ tak naprawdę nie rozumiał zbyt wiele z tego, co mówiliśmy. Rozumiał może 50%, ale po kilku rozmowach z nim i dzięki temu, że teraz czuje się bardziej komfortowo w zespole, nie boi się zapytać, czy powiedzieć, że nie rozumie jakiegoś słowa po angielsku. On po prostu wkłada dużo wysiłku w naukę angielskiego, chodzi też dwa lub trzy razy w tygodniu na lekcje, więc czuję, że jest tylko coraz lepiej.

Wkrótce będzie mówił naprawdę płynnie, prawie jak Noah teraz. Ok, więc porozmawiajmy o meczu z Vitality. To była walka o pierwsze miejsce i zdecydowanie była trudna, ale skończyliście jako zwycięzcy. Więc czy uważasz, że VIT rzeczywiście jest obecnie jedną z najlepszych drużyn w Europie? A może po prostu utrudniliście sobie rozgrywkę z powodu własnych błędów?

Nie sądzę, że są najlepsi w Europie, ale uważam, że ogólnie nie są złą drużyną. Myślę, że w tym meczu wyszli z dobrym planem na pierwszym poziomie i trochę nas skontrowali, więc czułem, że wszystko było trochę trudniejsze. Ale udało nam się wrócić i poszło nam całkiem przyzwoicie. Osobiście nie sądzę, że Vitality będzie top3 czy coś w tym stylu, ale na pewno nie są na ósmym czy siódmym miejscu, moim zdaniem są w środku stawki.

Ok, więc kogo uważasz za najlepszą czwórkę w LEC? Oczywiście nie na podstawie wyników, ale swoich doświadczeń ze scrimów itp.

Powiedziałbym, że najlepsza czwórka to G2, my, a potem... Heretycy wyglądają ostatnio całkiem nieźle. Więc umieściłbym tam G2, nas, Heretyków, a potem nie wiem, kogo umieścić jako czwartego, ponieważ MAD Lions grało dość słabo i myślę, że BDS również nie gra zbyt solidnie, więc... Ale prawdopodobnie będzie to ktoś z tej dwójki, jeśli znajdą rozwiązanie swoich problemów.

Z racji, że MSI jest coraz bliżej, zastanawiałam się, co sądzisz o szansach Fnatic na dotarcie na ten turniej? Jeśli się nie mylę, musicie albo wygrać split, albo skończyć na drugim miejscu, a MAD Lions KOI na czwartym lub niższym.

Chcemy wygrać wszystko, prawda? Naprawdę chcemy pojechać na MSI, ale jako drużyna naprawdę oczekujemy, że wygramy przynajmniej jeden split, jeśli nie ten, to chcemy to zrobić latem, ale będzie naprawdę miło, jeśli uda nam się najpierw wygrać ten split, a potem pojechać na MSI. Myślę, że to będzie wspaniałe doświadczenie dla drużyny.

A co sądzisz o ogólnych szansach Europy na MSI? Czy uważasz, że nadal jesteśmy dużo gorsi niż Wschód, czy też nie wygląda to tak źle, jak wyglądało na ostatnich Worldsach?

Cóż, to złożone pytanie, ponieważ patrząc na moje doświadczenia z zeszłorocznych Worldsów, to nie czułem, że te azjatyckie drużyny są nie do pokonania. Ale oczywiście są o wiele lepsi, w tej chwili czuję, że jest nadzieja dla Europy, ale niewielka. Zobaczymy, czy drużyny będą progresować, ale czuję, że w tej chwili zespoły azjatyckie są o wiele lepsze od nas, na pewno.

Czy oglądasz choć trochę LCS? Co myślisz teraz o Ameryce?

Oglądam czasami, gdy jestem znudzony lub nie mam nic do roboty, ale nie kładę zbyt dużego nacisku na grę. Po prostu staram się cieszyć grą jako widz, kiedy widzę Veigara, Shaco i tego rodzaju herosy, fajnie się to ogląda, nie będę kłamać.

Tak, to było szalone. Ostatnie pytanie brzmi... czy zrobisz "meow" dla naszych widzów?

Mogę, ale nie chcę patrzeć na swoją twarz, okej... *meow* F***, to było takie złe! Przepraszam, przepraszam!

Spróbuj jeszcze raz!

Czekaj, czekaj, jestem nieśmiały... *meow*

To było perfekcyjne! Ok, więc to wszystko ode mnie na dzisiaj, dziękuję i powodzenia w przyszłym tygodniu.

Dziękuję, dziękuję, papa!


English version

Aga Żyto: So, first of all, congratulations on the great first two weeks of Spring. It's been a while since Fnatic had that impressive start and it's kinda surprising, you know, especially because the end of winter wasn't the best from your team, right? So how did you manage to came in so well prepared? Did you finally fix your team issues or maybe it's just the meta that suits you well right now?

Iván "Razork" Martín Díaz: I think it's a bit of everything, I feel like after we ended up in Winter split not in the best performance, we just didn't have a break, we kept practicing all these weeks that we had off and I feel like right now we are working so hard on fixing the issues that prevented us from winning that BO5 against MAD Lions and I think so far we are doing good.

So you spent a lot of time on scrims and practice in general in this kinda short offseason and no small break to refresh?

Yeah, that's correct.

Alright, so before we go to today's match I wanted to ask about the decisions from this big offseason, when both you and Humanoid extended your contracts. And of course there are still many people convinced that the two of you have some sort of antisynergy, let's say, and right now it's looking really good, right, but in the past it wasn't always like this. So do you think these accusations were true at some point? Or it only looked this way from the outside?

I think they were never true. I feel like, me and Humanoid, we were maybe not having the best games, but that's not because we didn't have synergy or we were not pairing up well together. I feel like the games were just hard to play and the team synergy in general wasn't good, you know, it wasn't just me and humanoid individually and I don't feel like it was like ever a thing, right? So I personally don't agree with it and I feel like last year also we were playing good together, and I feel like right now we are playing good together too.

Yeah, I think what you're currently showing will make many doubters quiet if you keep it up. And you already made some of them quiet yesterday with that dominant victory against G2. So did you expect this one to be such an easy win so you left smolder open to make it at least a little bit of a challenge?

We didn't expect them to be like an easy win, never, against G2 I feel like they're really strong team, but we are really confident as a team right now and we really don't care about the enemy we are facing. We just know that the biggest enemy that we have right now, it depends how we play ourselves, and I mean, I didn't expect them... to stomp them or to be that ahead, but yeah, it was a clean win. They had Smolder so it was a bit harder to close out the game, but I think overall we played a pretty solid game yesterday.

And do you think your team synergy and overall, you work better with Jun now than you worked with Trymbi in last season?

I think it really depends a lot, because with Trymbi, for example in regular split, we were doing really good and then the meta shifted and I think we were having some troubles in the botlane. We were not really on the same page with Noah and Trymbi, so I feel right now, the fact that Jun and Noah are from the same country, they're both Koreans and they can speak up all the time about how they feel and what they think is strong, I feel like they can figure the things out faster. But I don't think it was like a Trymbi issue or anything, it was just how the the team works together right now.

Okay, I got it. And how's Jun's English level right now?

Well, he is improving a lot, I feel like in the past split, in Winter split he was struggling a bit more because he wasn't really understanding much of what we were saying. He was understanding like maybe 50% and I after a few conversations with him and him right now feeling more comfortable in the team he's not afraid to ask if he doesn't understand a word in English. I mean, he's just putting a lot of effort in trying to learn English, also he's going like two times or three times a week to English lessons so I feel like it's only getting better and better.

Soon he's gonna be so fluent, almost like Noah right now. Okay, so let's speak about the game versus Vitality. It was a fight for a first place and it was a tough one for sure, but you ended up as a winner, so do you think they are really one of the best teams in Europe right now? Or you just made it harder because of your own mistakes?

I don't think they are the best in Europe, I feel like they're not bad team overall, I feel like in this game they came out with a good plan level one and they kinda countered us so it felt like everything was a bit harder from that, but we managed a way to come back and we did pretty decent, but yeah, personally I don't think Vitality will be like top three or anything, but for sure they are not top eight, top seven, they are in middle of the pack in my opinion.

Okay, so who do you consider top 4 in the LEC then? Not based on the score of course, but your scrim experience etc.?

I would say top four might be G2, us, then... Heretics looking kinda good lately. So I would put G2, us, Heretics and then I don't know who to put the fourth one, because MAD Lions have been playing pretty bad, and I think BDS also not really solid, so... But probably one of these two if they find the the solution for their issues.

So with MSI getting closer and closer I was wondering what are your thoughts on Fnatic chances of making it there? If I'm not wrong you have to either win the split or finish second with MAD Lions KOI finishing 4th or lower.

We are looking forward to win everything, right? I mean, we really wanna go MSI, but we as a team really expect to win one split at least, if it's not this one, we want to do it on summer, but it will be really nice if we can go, first win this split and then go to MSI. I think it will be such a great experience for the team.

And what are your thoughts on Europe chances in general regarding MSI? Do you think we are still really worse than the East or it's not looking that bad as it looked last Worlds?

Well, that's a complex question, because I feel like when I had the experience of last year Worlds I didn't feel like they were unbeatable or anything, these Asian teams. But of course they are way better, right now I feel like Europe has some hope, but not much right now, we will see, you know, if the teams keep getting better, but I feel like right now Asian teams are way better than us for sure.

Do you watch any of the LCS? What do you think about America right now?

I watch sometimes when I am bored or I have nothing to do, but I don't put too much emphasis on the game. I just try to enjoy the game as spectator view, when I see some Veigar, Shaco and these kind of champs, it's kinda fun to watch, not gonna lie.

Yeah that was crazy. So last question is... will you meow for our viewers?

I can, but I don't wanna look at my face, okay... *meow* F***, it was so bad! I'm sorry, I'm sorry!

Let's try again!

Wait, wait... I'm shy... *meow*

That was perfect! Okay, so that's all from me today, thank you and good luck next week!

Thank you, thank you, bye bye!

LEC 2024 Spring