Wersja wideo wywiadu dostępna pod tym adresem

English version: text / video


Dawid "Clonemeister" Laskowski: Jak się w ogóle czujesz będąc na szczycie stawki na sam koniec regulara?

Théo "Sheo" Borile: Czuję się dobrze. Jest tak, jak planowaliśmy. Przegraliśmy tylko jedną grę z SK Gaming, więc jesteśmy zadowoleni z wyniku.

Jak już wspomniałeś, to jest osiem zwycięstw, jedna porażka. G2 pokonane, Fnatic pokonane. To jest naprawdę dobry wynik, prawda?

To naprawdę dobry start, ale to tylko BO1, więc nadal musimy pracować i dobrze sobie radzić na scrimach.

Chciałem cię zapytać o jeszcze jedną rzecz, bo ludzie czasami zastanawiają się, co jest powodem tego, że za każdym razem radzicie sobie tak dobrze, mimo że meta się zmienia, postacie są inne, a wy zawsze gracie bardzo dobrze, zwłaszcza w fazie zasadniczej.

Uważam, że wypracowaliśmy sobie bardzo dobrą tożsamość jako drużyna. Wiemy, co chcemy robić zarówno w trakcie gry, jak i poza nią. Myślę, że to pomaga. Inne drużyny z kolei nie radzą sobie zbyt dobrze, więc tak na dobrą sprawę jak jesteś po prostu niezły, to bez problemu możesz wygrać kilka gier.

MAD Lions, Heretics i Vitality – to są drużyny, które grały całkiem nieźle w poprzednich splitach, ale teraz są na dole stawki i grają znacznie gorzej. Co w takim razie odróżnia was od tych ekip, że wy jesteście w formie praktycznie za każdym razem?

W tym roku nie zmieniliśmy żadnego gracza pomiędzy splitami. Myślę, że to jest bardzo dobre, jak nie dokonujesz zmian i starasz się rozwijać w tym, co masz. Jeśli chodzi o MAD Lions, to nie wiem, co się stało. Może po prostu zaliczyli zbyt dobry wynik zimą i teraz nie potrafią tego powtórzyć. Chociaż na pewno nie pokazują swojego prawdziwego poziomu, bo z pewnością potrafią grać lepiej. Na tyle dobrze, że powinni znaleźć się w top 4/top 6. W Vitality natomiast zmiana dżunglera i zmiana stylu gry bardzo im zaszkodziła i teraz w pewnym sensie nie wiedzą, jak mają grać. A Heretics? Nie wiem. Ja nie wierzę w ten zespół.

Teraz chciałem porozmawiać trochę o waszym zespole, szczególnie o Ice'ie, ponieważ to jego pierwszy rok w LEC i dodatkowo jako Koreańczyk nie było to łatwe, aby odnaleźć się w tym środowisku. Jak on sobie radzi póki co?

Radzi sobie naprawdę dobrze. Czy to na scenie, czy na scrimach zawsze odpowiednio wykonuje swoją pracę i robi to, co musi, żebyśmy wygrywali. Wydaje mi się, że cieszy się z tego, że jest w LEC. Oczywiście nie mogę mówić za niego, ale chyba jest naprawdę szczęśliwy, że wygrywamy i że po prostu tutaj jest.

Czy czujesz, że był on brakującym elementem BDS, który zapewnił wam pewną stabilność w formie, której nie udało wam się do końca uzyskać z Crownie'em?

Prawdopodobnie można było zmienić coś innego, ale BDS zdecydowało się zmienić ADC i dodali Ice'a jako ten element wysokiej jakości indywidualnej itp. To on miał być tą pierwszą opcją, która będzie próbowała wygrywać nam walki drużynowe itp. Myślę, że tego właśnie potrzebowaliśmy najbardziej, więc tak, to jest dobre.

Jak rozwinął się jego poziom angielskiego? Czy teraz jest już łatwo się z nim komunikować i jak to się zmieniało w trakcie całego roku?

Tak, jest to już dość łatwe. Ice ma lekcje angielskiego w trakcie tygodnia. Na początku wyglądało to tak, że on rozumiał większość, ale nie do końca potrafił dobrze odpowiedzieć, ale teraz? Teraz to on ma taki sam poziom angielskiego jak ja (śmiech).

Jakie są wasze cele na ten sezon, bo po raz kolejny jesteście w dobrej pozycji, aby walczyć o najwyższe lokaty. Nadal jednak jest bardzo dobrze radzące sobie Fnatic, jest zaskakująco mocne SK, a do tego jeszcze oczywiście G2.

Zeszłoroczne lato było dość trudne, więc myślę, że tego lata możemy sobie radzić już naprawdę dobrze, jeśli tylko będziemy się tak dobrze rozwijać i starać tak mocno, jak robimy to teraz. Musimy się po prostu skupić na sobie, nie walczyć między sobą i myślę, że jeśli każdy z nas będzie miał ten sam cel, jakim jest wygranie splitu i wyjazd na Worldsy, to jesteśmy w stanie je osiągnąć.

W takim razie jak możemy wam znowu zaufać w kwestii osiągnięcia lepszego wyniku tym razem, bo jednak już dwa razy skończyliście trzeci i byliście blisko finału, ale ostatecznie się nie udało. Dlaczego zatem ten split miałby być inny niż poprzednie?

Głównie przez to jak gramy jako drużyna, jakimi postaciami, jak gramy mapą itd. Jeśli obejrzysz grę BDS z zimy albo wiosny, a teraz z lata, to są to totalnie dwie inne gry. Więc jeśli będziemy grali tak samo dobrze, jak w regularze, to powinniśmy skończyć powyżej top 3.

Miejmy nadzieję, że nie będziecie musieli znowu zmienić gracza w półfinale.

Tak, też mam taką nadzieję (śmiech).

Przed wami krótka przerwa, około 1,5 tygodnia. Jak planujecie spędzić ten czas?

Dajemy sobie dzień albo dwa przerwy, a później wracamy do pracy i do scrimów. Jak G2 i Fnatic pojadą, to niestety najlepsze zespoły z ligi nie będą dostępne do scrimowania, więc może pooglądamy wspólnie jakieś VOD-y.

A uważasz, że jeśli oni będą mieli teraz okazję grać ten turniej międzynarodowy, to będą mogli lepiej przygotować się też do play-offów i być w lepszej formie niż reszta drużyn?

Nie sądzę. Myślę, że po prostu traktują to jako mały turniej, a że przez to w sumie nie będą mieli tak naprawdę żadnej przerwy i jeśli pojadą na ten turniej, tam będą scrimować, wrócą i będą scrimować na play-offy, to mogą być tym zmęczeni i być ostatecznie nawet gorsi.


English version

Dawid "Clonemeister" Laskowski: How do you feel about being at the end of the regular at the top of the stake? 

Théo "Sheo" Borile: It feels good. It's what we wanted. We only lost one game against SK Gaming, so we're happy about that.

It's eight wins, one loss, G2 down, Fnatic down. That's a really good result I would say, isn't it?

It's a really good start, but it's only BO1's, so we need to still work and do really well in scrims.

People are wondering sometimes why do you actually perform so good every time? Even though the meta changes, champions are different you always play well, especiall at the regular split.

I think we just have a good identity as a team. We know what we want to do in the game and outside as well. I think it helps. Other teams are not doing the best, so if you are just decent you can win some games.

MAD Lions, Heretics, Vitality – these are the teams that played pretty well in the past splits, but now they are at the bottom of the stake and they perform much worse. What do you think differ you from these teams that you are always in a good shape?

This year we didn't change player through the splits. I think that's good if you don't change and you can keep improving. I don't really know what happened to MAD Lions. Maybe they just overperformed in winter and now they not at their real level. For sure they can play better to be in top 4/top 6. If it comes to Vitality I think changing junglers and changing play style did a lot to them. Now they don't know what to play. And Heretics? I don't know. I don't believe in this team.

I wanted to talk a bit about your team, especially about Ice, because it's his first year here in LEC and as a Korean it was probably pretty tought to come to the Europe. How is he doing here so far?

I think he's doing really good. On stage and in scrims as well. He is always doing his job, always doing what he has to do for us to win the game. I think he likes to be here in LEC. Of course I can't speak for him, but I think he's happy that we are winning and that he is here.

Do you feel he was the missing part of BDS to find some kind of a consistency in your results, which you didn't really get with Crownie before?

Probably you could change other stuff as well, but BDS decided to change the ADC and they added Ice as a solid piece of pure mechanics and stuff. They were sure that he will do first if we need to win teamfights etc. That's what we needed the most so I think it's good.

How does his English level is improving? Is it easy to communicate with him right now? How did it change like throughout the whole year?

Yeah, it's easy. He takes English lessons often in the week. At the beginning it could understand us but uh that may be not answer properly, but now? He has the same English level as me now (laugh).

Oh, it's nice (laugh). I also wanted to ask you about your goals for this season, because next time you are at a very good position to fight for the highest places, but you know, there is also a well-doing Fnatic, there's a surprisingly stron SK Gaming, and of course it's still G2.

Last summer was kind of rough, so I think this summer we can do really well, if we keep improving and keep trying as hard as we are doing it right now. We just need to be focued on ourselves. Don't fight against each other. If we all have the same goals – winning the split and going to Worlds – I think we can do it.

How can we trust you in case of making a better result this time, because twice you've ended third and you were pretty close of making it to the finals, but you didn't make it. Why this split might be different?

Just how we are playing as a team, what kind of champions, how we are playing the map overall. If we watch BDS games from winter and spring and now, it's totally different. We can just trust to be as good as we're playing in the regular and should be above the top 3.

And hopefully you won't be forced to change a player in semis.

Yeah (laugh), hopefully.

You will be having now a little break time, because there is a 1,5 week break. How do you plan to spend this time?

We have one or two days off and then we'll go back to work and back to scriming. Since G2 and Fnatic will go we won't have the opportunity to scrim vs the beast teams, so maybe we'll do some VOD review together.

Do you think that because they are going to play the international right now they will have some better practise and they will be better prepared for the LEC play-offs?

I don't think so. I think that because they play this little tournament they won't have a break actually. So if they go on this tournament, scrim for it and then come back and scrim for the play-offs, they might get tired, so they might get even worse.


Po więcej informacji na temat letniej edycji rozgrywek LEC zapraszamy do naszej relacji tekstowej.

LEC 2023