Minionej nocy poznaliśmy pierwszego finalistę wiosennej odsłony NA LCS 2018, czyli Team Liquid. Dzisiejszego wieczoru dowiemy się kto w następną niedzielę zmierzy się z ekipą Doublelifta w wielkim finale północnoamerykańskiej ligi i powalczy o wyjazd na Mid-Season Invitational 2018, bowiem już o godzinie 21:00 rozpocznie się drugi półfinał NA LCS, w którym zobaczymy 100 Thieves oraz Clutch Gaming

100 Thieves VS
21:00
Clutch Gaming

Dowieść swego

100 Thieves podczas wiosennego splitu miało swoje wzloty i upadki. Na początku rozgrywek Aphromoo i jego kompani radzili sobie całkiem przyzwoicie, ale z czasem zaczęli popadać w swego rodzaju kryzys drużynowy, który polegał na tym, że każdy z graczy obawiał się wytknąć błędy swoim kolegom z ekipy. Koniec końców cała formacja zgodziła się na to, by shotcallingiem na dobre zajął się wyłącznie wspierający, a problemy dotyczące krytyki zostały zażegnane.

Od tamtej chwili 100 Thieves zaczęło dominować na północnoamerykańskiej scenie i w ostatnich tygodniach pokazało, że jest w stanie zwyciężyć z każdym zespołem w zestawieniu. "Złodzieje" mają sporo do udowodnienia jeśli chodzi o play-offy, gdyż spora część miłośników NA LCS wciąż uważa ich za niespodziankę, która nie powinna się znaleźć w najlepszej czwórce.

Jeden za wszystkich, wszyscy za Cody'ego

Analizując gry 100 Thieves od razu można zauważyć, że wszystkie kompozycje oraz plan na poszczególne potyczki są skoncentrowane wokół marksmana ekipy, czyli Cody'ego Suna. Zawodnik ten osiąga nieprawdopodobne wyniki i z całą pewnością potrafi poradzić sobie z tak ciężkim brzemieniem, dlatego też to jego powinni obawiać się reprezentanci Clutch Gaming. Dodatkowo Cody Sun idealnie współdziała z aphromoo, którego ogromne doświadczenie i umiejętności przywódcze pozwalają młodemu marksmanowi na rozwijanie skrzydeł do granic możliwości. Warto także zaznaczyć, że Meteos również jest aktualnie w wybitnej formie i bez dwóch zdań będzie ogromnym zagrożeniem dla bardzo przeciętnego LirY.

Czarny koń

Jeszcze przed rozpoczęciem wiosennej rundy NA LCS mało kto oczekiwał, że Clutch Gaming to zespół, który będzie w stanie powalczyć o play-offy. Mimo to na przekór wszystkim Febiven i jego kompani zaskoczyli społeczność LoL-a i do samego końca walczyli o bezpośredni awans do półfinałów NA LCS. Ambitne zapędy zawodników CG zostały jednak powstrzymane w ostatnim tygodniu rozgrywek ligowych i koniec końców podopieczni DLima znaleźli się na 6. lokacie po nieudanych tiebreakach. Gracze CG nie trafili na łatwego oponenta w ćwierćfinałowym starciu, ale dzięki rewelacyjnemu Hakuho bez większego trudu zdołali zwyciężyć z TSM-em. Teraz fani z pewnością oczekują, że zarówno wspierający, jak i reszta formacji pokażą się z równie dobrej strony i ograją także 100 Thieves.

Co się stanie, gdy zabranie Febivena?

Niestety w ostatnich pojedynkach w Clutch Gaming oprócz Febivena i oczywiście Hakuho nie było nikogo, kto szczególnie by się wyróżniał. LirA zaliczył fatalną serię podczas meczu z Teamem SoloMid i nic nie zapowiada tego, żeby nagle miał stać się lepszym dżunglerem od fantastycznie grającego w ostatnich tygodniach Meteosa. Apollo prezentował się całkiem przyzwoicie, ale patrząc na to, jak silny i pewny siebie jest Cody Sun, możemy oczekiwać, że Apollo będzie miał znikome znaczenie w tym spotkaniu. Na pewno doczekamy się także banów w kierunku Febivena, który przez cały split utrzymuje swoją drużynę na powierzchni.

Przewidywania redakcji:

Daniel "Uspek" Kasprzycki Jarek "JaroThe3rd" Piłat Kacper "robu" Pastuszka Mikołaj "rekd" Bryła
3 : 0 3 : 2 3 : 1 3 : 1

Clutch Gaming to bezsprzecznie zespół, na który powinno się zwracać szczególną uwagę, ale wydaje mi się, że wszystkie najważniejsze asy z rękawa zostały już wyłożone na stół podczas serii z Teamem SoloMid. Trudno jest oczekiwać, że 100 Thieves tak po prostu pozwoli swoim oponentom podjąć swoje komfortowe picki, a nawet jeśli, to tylko po to, by perfekcyjnie je skontrować. Nasi redaktorzy również opowiedzieli się za zwycięstwem 100 Thieves, które na ten moment sprawia wrażenie dużo silniejszego składu od CG.

Statystyki podczas fazy zasadniczej NA LCS 2018:

VS
DS GD KP KDA 100 Thieves Pozycja Clutch Gaming KDA KP GD DS
21,6% -49 67,7% 3,94 Ssumday Solo 2,77 56,7% -244 26,4%
8,5% 141 76% 4,87 Meteos LirA 3,47 69% -207 10,4%
27,1% -127 68,8% 4,13 Ryu Febiven 7,28 76,6% 23 26,5%
35,9% 69 85,4% 8,19 Cody Sun Apollo 4,16 75,4% -316 26,7%
6,9% 51 72,9% 3,50 Aphromoo Hakuho 4,22 78,9% -84 10%
Legenda:
- DS - Procentowy udział w obrażeniach drużyny
- GD - różnica w złocie w 15. minucie
- KP - Procentowy udział w zabójstwach drużyny
- KDA - Współczynnik zabójstw/śmierci/asyst

Transmisja

Drugi półfinał NA LCS 2018 Spring będziecie mogli obejrzeć w języku polskim na oficjalnym kanale ESL.TV Polska. Komentowaniem meczu 100 Thieves z Clutch Gaming zajmą się Michał "Avahir" Kudliński oraz Dawid "DejV" Olszewski. Więcej informacji na temat fazy pucharowej północnoamerykańskiej ligi znajdziecie w naszej relacji tekstowej.