Niemal rok po wejściu na scenę Doty 2 włodarze OpTic Gaming postanowili zakończyć współpracę z dotychczas zatrudnionym przez siebie składem. Decyzja ta zapadła zaledwie dwa tygodnie po tym, jak zespół odpadł w 1/8 finału The International 2018.

Początki OpTic na scenie Doty nie prezentowały się okazale. Tuż po przejściu zawodników The Dire północnoamerykańska organizacja musiała zadowolić się grą co najwyżej na Minorze. Przełom nastąpił dopiero na początku tego roku, gdy ekipa wzmocniona o pozyskanego wcześniej Netę "33" Shapirę awansowała na ESL One Katowice 2018. W sumie w 2018 roku Peter "ppd" Dager i spółka zagrali na pięciu Majorach, a podczas ESL One Birmingham 2018 udało im się nawet dotrzeć do wielkiego finału.

Co prawda ostatecznie nie dało to drużynie takiej liczby punktów DPC, która uprawniałaby ją do startu w The International 2018, ale nie stanowiło to problemu, bo zawodnicy awans na kanadyjską imprezę wywalczyli sobie na drodze kontynentalnych eliminacji. W Vancouver natomiast OpTic radziło sobie już ze zmiennym szczęściem i promocję do głównego etapu zagwarantowało sobie tylko dzięki wygranej nad Newbee. Szczęście międzynarodowego zespołu wyczerpało się jednak w play-offach, gdzie najpierw musiał uznać wyższość Teamu Liquid, a później również Virtus.pro.

Już teraz wiemy, że nie wszyscy zawodnicy będą nadal trzymać się razem. Krótko po oświadczeniu organizacji ppd potwierdził narodziny nowego składu, w którym poza nim znalezł się również 33. Pozostałe miejsca zgarnęli natomiast Marcus "Ace" Hoelgaard, Adrian "Fata" Trinks i Martin "Saksa" Sazdov. W projekcie tym nie zostali natomiast uwzględnieni Per Anders Olsson "Pajkatt" Lille, Quinn "CC&C" Callahan i Ludwig "zai" Wåhlberg.