Statystycznie katowicki Major dużo bardziej faworyzuje stronę antyterrorystów niż poprzedni tego typu turniej w Londynie. Jednym z argumentów tłumaczących ten stan jest nowa meta i związana z nią dominacja AUG-a. Czy faktycznie tak jest? Na ten temat wypowiedzieli się Nicholas "nitr0" Cannella oraz Keith "NAF" Markovic, reprezentanci Teamu Liquid. Jednocześnie zasugerowali oni też, co należy zrobić, by pomóc stronie atakującej.

W wywiadzie udzielonym ESL gracze Teamu Liquid nie przebierali w słowach mówiąc o obecnym układzie broni po stronie CT. – AUG jest teraz dużo lepszy od M4, w związku z czym powinien więcej kosztować, głównie ze względu na celownik – przyznał nitr0, który później dodał też, że nawet jeśli karabin ten nie jest aż tak dobry do trzymania kątów jak AWP, wciąż wypada tutaj lepiej od M4, głównie ze względu na przybliżenie i podobną szybkostrzelność. Z kolei NAF był boleśnie szczery, wprost stwierdzając: – AUG jest teraz zbyt mocny i możesz nim ściągać przeciwników z drugiego końca mapy po prostu przybliżając i strzelając, bo cały czas jest celny. Kanadyjski zawodnik dodał również, że przypomina mu to sytuację z roku 2015 związaną z buffem dla M4A1.

Pytani o porównanie z wyposażeniem terrorystów i ewentualne dysproporcje, reprezentanci Ameryki Północnej przyznali, że tak naprawdę strona atakująca wypada lepiej po ostatnich zmianach w ekonomii. – Krieg jest teraz lepszy od AUG-a, ale nie wszyscy są w stanie opanować jego odrzut. EliGE używa jej jako głównej broni, ale nie znam innych graczy z podobnym podejściem – zauważył nitr0. Dla odmiany NAF pytany o opinię, czy w takim razie SSG zdoła nabrać takiego znaczenia jak jego odpowiednik po stronie CT, zwłaszcza biorąc pod uwagę potencjał AK-47, dodał później, że osobiście nie widzi tutaj zbyt dużej różnicy, w przeciwieństwie do AUG-a i M4.

Obaj gracze byli jednak zgodni w kwestii rozwiązania, które potencjalnie może wyrównać obecne dysproporcje. Byłoby nim ponowne podniesienie ceny dla obu broni, bowiem w ich opinii nie wymagane są dodatkowe nerfy.

Wszystkie pojedynki wraz z polskim komentarzem oglądać będzie można w ESL.TV Polska. Angielska transmisja prowadzona będzie natomiast tutaj. Po więcej informacji na temat Intel Extreme Masters Katowice 2019 CS:GO Major zapraszamy do naszej relacji tekstowej: