soO
fot. Helena Kristiansson / ESL

soO mistrzem IEM Katowice 2019!

Pierwsze dwie gry potoczyły się w podobny sposób. Zerg próbował wczesnych agresji, jednak nie stawiał wszystkiego na jedną kartę. W obu przypadkach Protoss nie miał większych problemów z obroną, nawet w przypadku dużego deficytu w liczebności wojska i kilku straconych za darmo jednostek. soO polegał przede wszystkim na Roachach, ale Stats sprawiał wrażenie doskonale przygotowanego nie tylko na standardowy styl swojego rywala, ale także na jego podejścia do mniej szablonowych zagrywek, które ostatecznie spaliły na panewce.

W trzeciej grze soO przyjął bardziej defensywną postawę w oczekiwaniu na nadchodzący atak Protossa. Choć na początku wydawało się, że wynika to ze strachu i stresu po dwóch dotkliwych porażkach, ale szybko okazało się, Zerg odpowiednio wykalkulował swoją taktykę. Zerg zmienił swoje podejście na czwartej mapie, kiedy to wybrał kompozycję opartą na Hydraliskach i Banelingach, a dość szczęśliwe spotkanie na środku mapy w ósmej minucie otworzyło mu drogę do bazy Protossa. Ten zdołał przetrwać tylko przez dwie minuty.

Przy stanie 2:2 wydawało się, że finał jest daleki od ostatecznego rozstrzygnięcia. Rozgrywka znacznie spowolniła na mapie Port Aleksander, a dopiero w dziewiątej minucie finaliści zaczęli prawdziwą walkę. Stats wygrał początkowe starcie w okolicach bazy Zerga, ale ten dzięki nieco lepszej wymianie i ciągłym wsparciu nowych jednostek zdołał nie tylko powstrzymać natarcie, ale też wyprowadzić śmiercionośny kontratak. Stats niespodziewanie znalazł się w tarapatach, a soO był już o krok od historycznego zwycięstwa.

Na szóstej mapie Stats zdecycował się na all-ina z dwóch baz i choć w pewnym momencie wydawało się, że przełamie obronę Zerga, to ten rzutem na taśmę wygrał bitwę i tym samym sięgnął po tytuł mistrzowski.

soO w swojej karierze brał udział w jedenastu finałach. Dziewięć z nich przegrał, a przez lata nazywany był Kongiem, czyli zawodnikiem, którego obejmuje klątwa drugiego miejsca. Dziś wygrał w Katowicach 150 000 dolarów, choć od pewnego czasu zastanawiał się nad zakończeniem kariery.

Relację z IEM Katowice w StarCraft 2 można znaleźć na stronie Cybersport.plZapis transmisji w języku polskim można znaleźć na kanale ESL.TV Polska.

Tagi: , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Kibice przewidują wynik finału IEM Katowice 2019