STS
Wykorzystano zdjęcia należące do Riot Games

Zemsta jest słodka, czyli Pobelter kontra Team Liquid w walce o finał LCS

– W końcu powiedziałem Steve’owi, żeby wysłał mi kontrakt, bo jestem gotów go podpisać. Nie mogłem odebrać od niego telefonu, bo byłem akurat zajęty, ale chwilę później napisał do mnie z zapytaniem czy może zadzwonić następnego dnia. Zgodziłem się, a nad ranem powiedział mi: „Hej, podpisaliśmy Jensena”. Byłem w szoku. Cóż, wyszło trochę słabo, ale takie jest życie – mówił pod koniec stycznia Eugene „Pobelter” Park. Teraz 22-latek staje przed idealną okazją do pokazania byłym kolegom, że popełnili spory błąd odsuwając go od składu, bowiem już FlyQuest stanie w szranki z Liquid w półfinale LCS 2019 Spring Playoffs.

Team Liquid vs FlyQuest
21:00 (BO5)

Przewidywany skład

Przewidywany skład

Jung „Impact” Eon-yeong Omran „V1per” Shoura
Jake „Xmithie„Puchero Lucas „Santorin” Tao Kilmer Larsen
Nicolaj „Jensen” Jensen Eugene „Pobelter” Park
Yiliang „Doublelift” Peng Jason „WildTurtle” Tran
Jo „CoreJJ” Yong-in Juan „JayJ” Guibert

Gdy tylko dowiedzieliśmy się o zakontraktowaniu przez Team Liquid jednego z najlepszych midlanerów w historii amerykańskich rozgrywek oraz byłego wspierającego Gen.G, od razu wiedzieliśmy, że Steve „LiQuiD112” Arhancet nie ma najmniejszego zamiaru pozwolić, aby jakakolwiek ekipa w LCS była w stanie dogonić jego podopiecznych. I tak jak pisaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem wiosennego splitu LCS: „Ulepszenia, nie rewolucje”. W przypadku Liquid to określenie pasuje wręcz perfekcyjnie, wszak wymiana Olleha na CoreJJa oraz Pobeltera na Jensena okazały się być strzałem w dziesiątkę, a przecież zespół z sezonu 2018 na swoim podwórku radził sobie znakomicie. Skład złożony z prawdziwych gwiazd ma jednak za zadanie powalczyć na międzynarodowej arenie i na ten moment jest uznawany za jedyną nadzieję amerykańskiego League of Legends w kwestii walki na nadchodzącym wielkimi krokami Mid-Season Invitational. Fantastyczne makro, niesamowita agresja w początkowych minutach i doświadczeni, topowi zawodnicy na każdej z linii. Czego chcieć więcej? Patrząc na wyniki wszystkich formacji i porównując je do tego, co w tym splicie zrobiło Liquid, można odnieść wrażenie, że finał play-offów to absolutne minimum… ale najpierw trzeba uporać się z czarnym koniem play-offów – FlyQuest.

Droga FlyQuest do fazy pucharowej wcale nie była usłana różami. Ekipa WildTurtle’a co prawda awansowała już w ósmej kolejce, lecz ostatecznie zakończyła split z przeciętnym bilansem 9-9 i tylko dzięki wygraniu w tie-breaku z Golden Guardians zdołała utrzymać się na czwartej lokacie w zestawieniu. Biorąc pod uwagę finalny wygląd tabeli LCS 2019 Spring możemy odnieść wrażenie, że przepaść dzieląca Liquid i FlyQuest jest ogromna, jednakże wszyscy doskonale pamiętamy, że podopieczni Gabriela „Inverta” Zoltan-Johana utarli już nosa Doubleliftowi i reszcie. Zanim przejdziemy do bezpośredniego starcia pomiędzy Liquid a FlyQuest, należy przyjrzeć się temu, co zespół Pobeltera zaprezentował w ćwierćfinale z Golden Guardians. Po tej serii wiemy doskonale, że FlyQuest ma spore problemy z draftami, czego efektem były nieprzemyślane wybory w pierwszych trzech potyczkach. Na szczęście później postawiono na Irelię, która była flex pickiem i okazała się być idealnym rozwiązaniem. Oprócz tego dowiedzieliśmy się także, iż FlyQuest nadal nie radzi sobie szczególnie dobrze w początkowych fazach rozgrywki, co może okazać się być sporym problemem w półfinałowym meczu.

Statystyki z sezonu zasadniczego

VS
DS GD KP KDA Team Liquid Pozycja FlyQuest KDA KP GD DS
21,9% -353 51,9% 4,3 Impact V1per 3 52,9% -258 19,3%
13,7% -5 67,5% 4,3 Xmithie Santorin 4,6 76,9% +232 13%
26,1% +105 70,7% 14,2 Jensen Pobelter 4,4 63,6% +84 28,3%
31,7% +397 73,5% 7,4 Doublelift WildTurtle 3,5 68,6% +93 30,7%
6,6% +126 76,2% 6,1 CoreJJ JayJ 2,9 69% +179 8,8%
Legenda:
DS – Procentowy udział w obrażeniach drużyny
GD – różnica w złocie w 15. minucie
KP – Procentowy udział w zabójstwach drużyny
KDA – Współczynnik zabójstw/śmierci/asyst

Patrząc na statystyki Teamu Liquid oraz FlyQuest możemy odnieść wrażenie, że zawodnicy pierwszej z wymienionych ekip znacząco przewyższają swoich przeciwników pod wieloma względami. V1per wydaje się nie mieć szczególnie dużego wpływu na wyniki swojej ekipy, gdyż często przegrywa linie i nawet grając postaciami, które z natury są w stanie zadawać potężne obrażenia, ma najmniejszy procentowy udział w obrażeniach swojej drużyny pośród wszystkich toplanerów w LCS. Lepiej wypada za to Santorin, który jest uznawany za główny filar sukcesów FlyQuest, lecz trzeba pamiętać o tym, że Xmithie o niebo lepiej kontroluje wizję i gra o wiele mądrzej i bardziej zachowawczo. Dysproporcję możemy zauważyć również na środkowej alejce. Pobelter oczywiście jest solidnym zawodnikiem, ale na tle całej ligi wypada po prostu dobrze, podczas gdy Jensen to absolutnie najlepszy środkowy za oceanem. Jedyną pozycją, w której FlyQuest dorównuje Liquid, może być botlaner, gdyż WildTurtle podobnie jak Doublelift znajduje się w absolutnej czołówce wśród graczy swojej roli. Jeżeli zaś chodzi o pozycję wspierającego, to nie mamy tutaj nawet czego porównywać. CoreJJ to gracz światowej klasy, a jego VSPM (Vision score per minute) ze wszystkich gier w fazie zasadniczej był najwyższy w całym LCS, bo wynosił aż 2,62.

Ostatnie pięć starć rozegranych między Teamem Liquid a FlyQuest

Data Niebieska strona Czas trwania meczu Czerwona strona Nazwa rozgrywek
17.03.2019 Team Liquid
40:35
FlyQuest LCS 2019 Spring Split
09.02.2019 FlyQuest
35:36
Team Liquid LCS 2019 Spring Split
05.08.2018 Team Liquid
39:00
FlyQuest NA LCS 2018 Summer Split
15.07.2018 FlyQuest
23:52
Team Liquid NA LCS 2018 Summer Split
25.02.2018 Team Liquid
30:01
FlyQuest NA LCS 2018 Spring Split

Wbrew pozorom Team Liquid wcale nie deklasuje FlyQuest w bezpośrednich starciach. Doublelift i jego kompani często miewają problemy, grając przeciwko formacji WildTurtle’a, co może budzić niepokój wśród fanów formacji z koniem w logotypie. W ósmej kolejce LCS 2019 Spring Liquid fantastycznie rozpoczęło spotkanie z FlyQuest, narzucając rywalom niesamowicie szybkie tempo i ogrywając ich na każdej płaszczyźnie. Trudności jednak pojawiły się później, bowiem w środkowej i późnej fazie rozgrywki to drużyna Santorina lepiej radziła sobie w walkach drużynowych, a także szybko podejmowała odpowiednie decyzje. Niemniej tym razem mamy do czynienia z serią najlepszy z pięciu, a w tych Liquid przecież czuje się jak ryba w wodzie. FlyQuest ma poważne problemy z draftami i adaptacją w serii, a dodatkowo nie dorównuje swoim rywalom pod względem indywidualnych umiejętności.

Przewidywania redakcji

Dawid „dawer” Pątko Jarek „JaroThe3rd” Piłat Daniel Kasprzycki
3:0 3:0 3:0

Redaktorzy Cybersport.pl tym razem są zgodni co do rezultatu tego spotkania. Nie ulega wątpliwości, że Liquid to absolutnie najmocniejszy zespół, jaki Ameryka Północna ma na ten moment do zaoferowania jeśli chodzi o nadchodzące wielkimi krokami MSI, dlatego też trudno jest w ogóle wierzyć w to, że FlyQuest będzie w stanie nawiązać z równorzędną rywalizację. I chociaż Pobelter będzie chciał zemścić się za wyrzucenie go z Teamu Liquid, to wydaje nam się, że jego zespołowi nadal sporo brakuje, aby móc zbliżyć się do oponentów.

Transmisję półfinału LCS 2019 Spring z udziałem Teamu Liquid oraz FlyQuest będziecie mogli oglądać na oficjalnej stronie lolesports.com. Po więcej informacji dotyczących północnoamerykańskich rozgrywek zapraszamy do naszej relacji tekstowej:

Tagi: , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

AGO i devils.one zaczynają walkę o wyjazd na DreamHack Open Tours 2019

Wczoraj żadna polska formacja nie zdołała przebrnąć przez otwarte eliminacje do DreamHack Open Tours 2019. Mimo to i tak dane nam będzie oglądać naszy...