Za nami sześć pełnych emocji dni rywalizacji w Sydney. To właśnie w tym malowniczym australijskim mieście rozegrany został 75. turniej z cyklu Intel Extreme Masters. Tym razem do 14-letniej historii tego typu wydarzeń na zawsze wpisali się zawodnicy Teamu Liquid, którzy po pełnej serii BO5 w wielkim finale przeciwko Fnatic mogli cieszyć się z wygranej i po chwili podnieść w górę puchar. Nagrodę dla MVP turnieju zgarnął przedstawiciel zwycięskiej formacji – Russel "Twistzz" Van Dulken, ale na pewno mniej zadowolony ze swojej indywidualnej dyspozycji nie powinien był Marcelo "coldzera" David.

Brazylijczyk najwyraźniej przypomniał sobie o swoich dokonaniach z 2017 roku, kiedy jego ponadprzeciętne umiejętności strzeleckie docenił portal HLTV.org, umieszczając go na pierwszej lokacie w niezwykle prestiżowym zestawieniu najlepszych graczy tamtych 12 miesięcy. Ubiegły rok był jednak dla 24-latka trudnym czasem, a w pozostaniu numerem 1 na świecie nie pomagała kieska forma całej drużyny i próby stworzenia międzynarodowego składu, które okazały się niewypałem. Teraz coldzera może jednak z powrotem występować na największych turniejach w jednolitej pod względem narodowościowym formacji. I jak widać, powoli zaczyna on rozkręcać się na nowo. Bez wątpienia IEM Sydney był bardzo udaną imprezą dla Brazylijczyka. Dowodzą temu statystyki – David wykręcił wszakże najlepszy rating wśród całej stawki, a także eliminował największą liczbę rywali w przeliczeniu na jedną rundę.

coldzery nie zabrakło także w zestawieniu graczy z najbardziej korzystnym bilansem K-D. W tej kategorii pierwsza lokata przypadła jednak Twistzzowi, stąd nie ma też się za bardzo co dziwić, że to właśnie on został uhonorowany nagrodą dla najlepszego zawodnika podczas zmagań na Antypodach. Na wyróżnienie zasługują także wyniki osiągnięte przez Davida "frozena" Čerňanský'ego. Dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, polecam zapamiętać ten nick, bo w końcu zaledwie 16-letni gracz mousesports to niewątpliwie jeden z najbardziej obiecujących graczy w światowym CS-ie. A to, że nie boi się rywalizacji ze sławami tego esportu, potwierdził w Sydney. Młody Słowak może pochwalić się przecież identycznym ratingiem co wspominany w tym tekście coldzera, a także niewiele gorszym wynikiem jeśli chodzi o różnicę K-D czy obrażeń na rundę. Jeśli tylko talent gracza zza naszej południowej granicy zostanie odpowiednio okiełznany, wkrótce to on może wieść prym w międzynarodowej rywalizacji.

Rating 2.0 Różnica K-D Fragi na rundę
coldzera 1,30 Twistzz +78 coldzera 0,87
frozen 1,30 coldzera +58 Brehze 0,84
Brehze 1,29 ropz +57 Twistzz 0,82
Ethan 1,26 Fnatic KRIMZ +54 frozen 0,81
Twistzz 1,25 frozen +52 stavn 0,81
Obrażenia na rundę Wygrane clutche Otwierające fragi
Ethan 88,8 Fnatic KRIMZ 11 Fnatic JW 97
EliGE 87,7 coldzera 8 Fnatic Brollan 63
coldzera 87,6 NAF 8 EliGE 50
Brehze 87,1 Fnatic Brollan 8 REZ 42
frozen 86,6 Fnatic Xizt 8 Fnatic KRIMZ 42
pod uwagę wzięto tylko zawodników, którzy rozegrali minimum dwie mapy; dane pochodzą ze strony HLTV.org

Już niebawem światowa czołówka będzie miała kolejną okazję do przedstawienia swoich umiejętności, a ci, którzy występu w Sydney nie będą mile wspominać, wkrótce dostąpią szansy do rehabilitacji. Już w ten weekend z wypiekami na twarzy śledzić będziemy rywalizację w ramach BLAST Pro Series Madrid, ale to dopiero jedno z kilku dużych wydarzeń zaplanowanych na maj. Jeszcze w tym miesiącu czeka nas DreamHack Open Tours, a w później cs_summit 4 oraz kolejny przystanek Intel Grand Slam – DreamHack Masters Dallas. Będzie co oglądać!