Przez kilka ostatnich dni oczy całej esportowej społeczności CS:GO były zwrócone na Kolonię, gdzie odbywał się turniej rangi ESL One. Impreza na niemieckiej ziemi była dla czterech zawodników pierwszą okazją do występu w nowych barwach podczas zawodów offline. Który z nich spisał się najlepiej?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Teoretycznie w większości kluczowych statystyk przewodzi Lucas "LUCAS1" Teles, ale pamiętajmy, że Brazylijczyk rozegrał tylko cztery mapy, które nie dają specjalnego poglądu na jego dyspozycję. Niemniej jednak byłego zawodnika Luminosity Gaming należy pochwalić za bardzo przyzwoitą średnią ilość obrażeń oraz najlepszy stosunek fragów na rundę. 23-latek w żadnym stopniu nie odstawał od swoich kolegów, co może być dobrym prognostykiem na kolejne tygodnie. Trudne wejście w turniej miał za to Kirill "Boombl4" Mikhailov z Natus Vincere, który miał najwięcej czasu na trening z nowymi kompanami. Pozyskany z Winstrike Teamu strzelec rozkręcał się jednak z każdym kolejnym spotkaniem, można było odnieść wrażenie, że wraz z rozwojem zmagań schodziła z niego presja. Widać to było przede wszystkim w półfinałowej serii z Teamem Liquid, gdzie Mikhailov był najbardziej wyróżniającym się punktem wschodnioeuropejskiej formacji.

Swoje momenty w Niemczech miał nastoletni Nicolas "Plopski" Gonzalez Zamora, ale było ich za mało, by w jego przypadku mówić o udanym występie. Utalentowany gracz tylko na dwóch z siedmiu map zanotował dodatnią różnicę K-D, 17-latek nie porwał również zadawanymi obrażeniami na rundę. Gonzaleza Zamorę należy w pewnym stopniu usprawiedliwić brakiem doświadczenia na imprezach z tak doborową obsadą. Wszystko przed Plopskim! Przed startem rozgrywek w katedrze Counter-Strike'a najmniej można była oczekiwać po Peterze "stanislawie" Jarguzie. 25-latek jest przecież prowadzącym, a ta rola nie sprzyja wyróżnianiu się pod kątem suchych liczb. Mimo wszystko stanislaw nie ma indywidualnie większych powodów do wstydu. Do niedawna prowadzący Complexity miał doskonałe wyczucie w clutchach, bowiem spośród całej czwórki był w tego typu sytuacjach najskuteczniejszy.

Rating 2.0 Różnica K-D Fragi na rundę
Boombl4 0,99 Boombl4 -20 Boombl4 0,62
LUCAS1 1,07 LUCAS1 -6 LUCAS1 0,63
Plopski 0,92 Plopski -21 Plopski 0,56
stanislaw 0,89 stanislaw -27 stanislaw 0,52
Obrażenia na rundę Wygrane clutche (rundy) Otwierające fragi na mapę
Boombl4 71,3 Boombl4 (382) 3 Boombl4 2,77
LUCAS1 81,4 LUCAS1 (112) 2 LUCAS1 3,25
Plopski 64,3 Plopski (185) 3 Plopski 3,14
stanislaw 60,3 stanislaw (194) 5 stanislaw 1,71
dane pochodzą ze strony HLTV.org

Na statystyki kwartetu zawodników spoglądałbym z pewnym przymrużeniem oka, wszak musimy wziąć pod uwagę ograniczony czas na przygotowania oraz proces adaptacji do nowego środowiska. Więcej o LUCASIE1, Boombl4, Plopskim i stanislawie powiedzą nam nadchodzące turnieje, takie jak BLAST Pro Series Los Angeles 2019, Intel Extreme Masters Chicago 2019 czy najważniejsze zawody półrocza – StarLadder Major Berlin 2019 (tam akurat Plopskiego nie zobaczymy). Dopiero one będą prawdziwą weryfikacją potencjału oraz przydatności poszczególnych strzelców w swoich ekipach.