Ranking polskich drużyn CS:GO by Cybersport.pl – październik 2019

Kolejny miesiąc dobiegł końca, a to oznacza, że ponownie czas, by podsumować to, co w minionych tygodniach wydarzyło się w Rankingu polskich drużyn CS:GO by Cybersport.pl. A wydarzyło się sporo, od czego więc by tu zacząć… Na pewno od następnej zmiany lidera, bo Illuminar Gaming nie nacieszyło się zbyt długo z pierwszego miejsca, bynajmniej jednak nie oddając go na powrót Aristocracy. Zamiast tego na szczycie znalazło się Virtus.pro, które dzięki udanym występom m.in. w organizowanych przez FACEIT rozgrywkach ECS przegoniło wszystkie rodzime składy, ale jednocześnie nie może pochwalić się zbyt dużą przewagą, co oznacza, że kolejna rotacja wcale nie jest wykluczona.

Z buta w nasze zestawienie wjechało z kolei x-kom AGO, które kolejny raz poprawiło swoją pozycję, tym razem o sześć oczek. Popularne Jastrzębie coraz odważniej zbliżają się więc do podium, ale o ile przegonienie Wisły All in! oraz PACT wydaje się możliwe nawet jeszcze w listopadzie, tak odrobienie straty do Arcy to jeszcze melodia przyszłości. Co ciekawe, tym razem nie obrodziło nam w zbyt wiele nowych drużyn – konkretniej mówiąc miano „nowicjusza” możemy przyznać tylko Arce Gdynia, która niczym Filip z konopi pojawiła się na scenie i to od razu na 26. miejscu naszego rankingu. Dość gadania, teraz rzućmy okiem, jak zmieniał się kształt naszego zestawienia między ostatnim wrześniowym a ostatnim październikowym notowaniem:

+1 1. Virtus.pro 6816
-1 2. Illuminar Gaming 6753
3. Aristocracy 5208
+1 4. Actina PACT 2441
-1 5. Wisła All in! Games Kraków 2311
+6 6. x-kom AGO 2040
7. Izako Boars 1335
-2 8. ex-AVEZ 807
+1 9. Warriors Team 779
-2 10. AVEZ Esport 767
-2 11. Dr Pepper Team 690
-1 12. CLEANTmix 527
+1 13. Cyberwolves 471
+3 14. Me & the Boys 385
+3 15. Pompa Team 311
16. Together Esports 269
-4 17. Superius Gaming 264
-3 18. M1 Gaming 222
+3 19. NAZWA ROBOCZA 180
-1 20. Vex.esport 175
+7 21. Team IntensiVe 151
-2 22. HubaBuba 127
+6 23. Dinozarły 114
-3 24. Vexon Team 107
-1 25. Konf1tura 90
N 26. Arka Gdynia eSports 80
27. Trident.gg 79
+19 28. Dr Pepper Academy 69
+10 29. 21in37 60
-4 30. Tyrcys Kala 59

Rubryka „+/-” dotyczy różnicy miejsc między notowaniem z 30 września 2019 oraz notowaniem z 28 października 2019.

Biały Niedźwiedź na tronie

Kwestia fotela lidera naszego rankingu od samego początku budziła wiele kontrowersji – niektórym nie mieściło się zwyczajnie w głowie, że z uwagi na przyjęte przez nas sposoby przeliczania punktów początkowo pierwsze miejsce zajmowało Aristocracy, a później także Illuminar Gaming. Wreszcie jednak nadszedł ten dzień i na miano najlepszej ekipy w kraju zasłużyło sobie Virtus.pro – podopieczni Jakuba „kubena” Gurczyńskiego na ten przywilej zasłużyli sobie, docierając do finału drugiego tygodnia Esports Championship Series Season 8. To w połączeniu z poprzednimi sukcesami VP, takimi jak wicemistrzostwo V4 Future Sports Festival 2019 pozwoliło drużynie wskoczyć na pierwszy szczebel.

fot. fb.com/www.virtus.pro

Co znaczące, Virtusi nie oddali raz przejętego prowadzenia i utrzymali się na szczycie zestawienia przez cały październik. Nie utrzymali oni jednak przewagi, która początkowo wynosiła aż tysiąc punktów, ale w kolejnych tygodniach spadła do poziomu zaledwie 60-kilku punktów. Nie ma się jednak co dziwić, bo skład spod znaku Białego Niedźwiedzia odznaczał się ogromnie niestabilną formą, co najlepiej widać na przykładzie ESEA Mountain Dew League, gdzie Polacy znajdują się obecnie na… ostatnim miejscu. I bynajmniej nie jest to efekt pecha, bo lepsze od VP ostatnio okazywały się m.in. Phoenix oraz Nemiga Gaming. I nie ulega wątpliwości, że jeżeli nadal będzie to tak wyglądać, to Virtus.pro w końcu spadnie z pierwszej pozycji. A być może nie? Kto wie, w końcu jesteśmy w Polsce.

Lot nad jastrzębim gniazdem

Po kompletnie nieudanym występie podczas wiosennej edycji ESL Mistrzostw Polski AGO na długo zniknęło z esportowej mapy Polski. W tym czasie organizacja zdążyła połączyć się z x-kom teamem i ogłosiła wielkie obserwacje, których celem było stworzenie nowego składu CS-a, złożonego z utalentowanych zawodników. Ostateczny kształt drużyny poznaliśmy we wrześniu i od tego czasu podopieczni Mikołaja „miNiroxa” Michałkówa zaczęli żmudnie odbudowywać swoją pozycję zarówno w naszym rankingu, jak i na krajowej scenie. Początki były dość przeciętne, ale od pewnego czasu popularne Jastrzębie radzą sobie naprawdę dobrze.

fot. x-kom AGO/Krystian Pilawa

Ponownie, tak jak wcześniej w przypadku Virtus.pro, za przykład może posłużyć tutaj MDL, gdzie reprezentanci AGO są najwyżej notowanym polskim składem i na ten moment zajmują trzecią lokatę. Także w ESL Mistrzostwach Polski utrzymują oni stały kontakt z czołówką, wyprzedzając m.in. Illuminar Gaming oraz Wisłę All in! Games Kraków. – Ciężko trenujemy, więc mam nadzieję, że niedługo uda nam się wyeliminować te wahania naszej gry – zapewniał niedawno swoich kibiców Damian „Furlan” Kisłowski. I jak na razie wszystko przebiega zgodnie z planem, bo już półtora miesiąca po sformowaniu ekipa awansowała do czołowej szóstki rankingu Cybersportu.

Piłka jest jedna, a bramki są dwie

Do tej pory kluby piłkarskie dość niemrawo inwestowały w scenę CS:GO, a jeżeli już ktoś podjął jakąś próbę, to nie kończyła się ona najlepiej – tak, patrzymy tutaj na Piasta Gliwice i Wisłę Płock. Niemniej w minionym miesiącu do gry weszły aż dwie drużyny, które na co dzień możemy kojarzyć z boisk Ekstraklasy. Zacznijmy od tego mniej spektakularnego „wejścia”, czyli od Arki Gdynia, która stworzyła nowy skład, złożony po części z zawodników z tzw. „przeszłością. Na papierze nie wygląda to wcale szczególnie, ale wystarczyło, by szybko przebić się do trzeciej dziesiątki naszego zestawienia, a dzięki występom w Polskiej Lidze Esportowej będzie pewnie jeszcze lepiej. Pytanie tylko w jakim stopniu lepiej?

fot. Wisła Kraków

O wiele więcej możemy powiedzieć o Wiśle Kraków, która przy wsparciu All in! Games zaangażowała drużynę znaną dotychczas jako adwokacik. Bez wątpienia był to strzał w dziesiątkę, bo przecież miks Grzegorza „SZPERA” Dziamałka to obecnie czołowy zespół w kraju, który regularnie rywalizuje w ESL Mistrzostwach Polski, a niedawno pokazał się też na V4 Future Sports Festival 2019. – Jesteśmy bardzo dumni z możliwości współpracy i szczęśliwi, że możemy reprezentować tak znaną markę w świecie sportowym. Jakiś czas temu postanowiłem, że chce stworzyć zespół. Dzisiaj mogę powiedzieć – udało się, mamy świetną ekipę oraz w końcu duże możliwości! – nie krył radości wspomniany SZPERO.


Jak działa Ranking polskich drużyn CS:GO by Cybersport.pl? Przeczytaj tutaj. Z kolei do aktualnego notowania przejść można naciskając na poniższy baner:

Tagi: , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Transferowa karuzela nad Wisłą – październik 2019

Bywały miesiące, gdy na polskim rynku transferowym nie działo się prawie nic albo zupełnie nic. Ale wtedy nadszedł październik, a transferami na sceni...

>