STS
fot. Josh Smith

Mesut Özil usunięty z chińskiej wersji PES-a za krytykę chińskiego rządu

Nie milkną echa niedawnych słów Mesuta Özila, piłkarza Arsenalu, który otwarcie skrytykował chiński rząd za sposób, w jaki traktuje on ujgurskich muzułmanów. Komentarz Niemca odbił się już na jego klubie, a teraz odcisnął również piętno na jednej z najpopularniejszych gier sportowych na świecie. Przypomnijmy, że Chiny zdążyły już odpowiedzieć Özilowi, zarzucając mu, że opiera się na fałszywych […]

Nie milkną echa niedawnych słów Mesuta Özila, piłkarza Arsenalu, który otwarcie skrytykował chiński rząd za sposób, w jaki traktuje on ujgurskich muzułmanów. Komentarz Niemca odbił się już na jego klubie, a teraz odcisnął również piętno na jednej z najpopularniejszych gier sportowych na świecie.

Przypomnijmy, że Chiny zdążyły już odpowiedzieć Özilowi, zarzucając mu, że opiera się na fałszywych informacjach. Ponadto państwowa telewizja w ostatniej chwili zrezygnowała z transmitowania meczu Arsenalu z Manchesterem City. Nie pomógł nawet fakt, że Kanonierzy błyskawicznie odcięli się od opinii wygłaszanych przez swojego rozgrywającego – i tak oberwało im się rykoszetem. Niemniej na świecie sportu się nie skończyło – jak podaje Independent, reperkusje przeniknęły także do świata gier komputerowych.

Niemiecki piłkarz, Özil, opublikował w mediach społecznościowych ekstremalne oświadczenie na temat Chin. Jego treść zraniła uczucia chińskich fanów i naruszyła sportowego ducha miłości i pokoju. Nie rozumiemy tego, nie akceptujemy oraz nie wybaczamy! – ogłosiło za pośrednictwem serwisu Weibo NetEase, które odpowiada w Chinach za dystrybucję gier z serii PES. Co więcej, poinformowano, iż 31-letni zawodnik zostanie usunięty z chińskich edycji wszystkich trzech funkcjonujących obecnie części cyklu, w tym także z PES 2020 Mobile, najpopularniejszej z nich.

To nie pierwszy raz, gdy Özil ma problemy z powodu publicznego wyrażania swoich poglądów politycznych. Półtora roku temu Niemiec publicznie poparł prezydenta Turcji, Recepa Erdoğana, który w tym roku był zresztą świadkiem na jego ślubie. Bliskie relacje z tureckim przywódcą wielokrotnie ściągały na zawodnika Arsenalu falę krytyki, która m.in. przyczyniła się do zakończenia przez niego w 2018 roku kariery reprezentacyjnej.

Tagi: , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Cztery ekipy zagrożone eliminacją z EPICENTER, dziś ostatni dzień fazy grupowej

Przed nami trzeci i jednocześnie ostatni dzień fazy grupowej EPICENTER 2019. To właśnie dziś z rozgrywaną w Moskwie imprezą pożegnają się dwie ekipy –...