W trzech ostatnich edycjach European Masters oglądaliśmy ten sam format. Zmagania były podzielone na dwa etapy – w pierwszym z nich walczyło siedmioro wicemistrzów czołowych europejskich regionalnych lig, a trzy najlepsze formacje awansowały do głównego turnieju, gdzie czekało już trzynastu mistrzów wszystkich ERL-ów. W przyszłym roku jednak czeka nas zmiana w tym systemie – zarówno pod względem samego rozstawiania, jak i liczby uczestników.

Przede wszystkim w następnej odsłonie EU Masters każda z regionalnych lig wyśle co najmniej dwóch reprezentantów. Co najmniej, bo w dwóch ERL-ach walka będzie toczyła się aż o trzy sloty, ale do tego wrócimy za chwilę. Szersza reprezentacja ma jednak swoją cenę – większość tych regionów, które dotychczas miały tylko jedną ekipę na EM, utraciła swoje miejsce w głównym etapie turnieju. Wyjątkiem są włoskie rozgrywki, bo ich mistrz w dalszym ciągu będzie walczył w głównym etapie, ale do tego na EU Masters wystąpi również wicemistrz PG Nationals.

Jak już wspomnieliśmy, od teraz dwa regiony od teraz będą wysyłały aż trzech uczestników na European Masters. Tymi szczęśliwcami są Hiszpania oraz DACH, czyli obszar obejmujący Niemcy, Austrię i Szwajcarię. W kolejnym EU Masters po dwie najlepsze drużyny ze wspomnianych ERL-ów będą miały zapewnione miejsce w fazie grupowej, zaś brązowi medaliści powalczą w play-inach. Na wybór tych dwóch lig wpływ mogły mieć dotychczasowe rezultaty poprzednich edycji turniejów – uczestnicy LVP SuperLiga Orange w każdej odsłonie docierali co najmniej do półfinału, zaś najlepsze zespoły Premier Tour dokonywały tego samego poza pierwszymi EM (za to w ostatnim turnieju obie awansowały do półfinału).

Pozostała najważniejsza informacja dla polskiej widowni, czyli co z Ultraligą i jej reprezentantami na European Masters? Mówiąc w skrócie – w przypadku UL nie zmieniło się nic. W dalszym ciągu na EM zagrają dwie najlepsze formacje czołowych polskich rozgrywek, a ich zwycięzca powędruje prosto do fazy grupowej. Podobnie sprawa ma się ze zmaganiami krajów nordyckich oraz Bałkanów, a do tego grona dołączyły również wspomniane wcześniej Włochy.

Tak prezentuje się rozstawienie drużyn z poszczególnych regionów w EU Masters 2020 (oraz w porównaniu z poprzednią edycją):

EU Masters w sezonie 2020 EU Masters 2019 Summer
Główny turniej Play-in Główny turniej Play-in
Hiszpania 2 1 1 1
Niemcy, Austria, Szwajcaria 2 1 1 1
Francja 2 0 1 1
Wlk. Brytania, Irlandia 2 0 1 1
Polska 1 1 1 1
Kraje nordyckie 1 1 1 1
Bałkany 1 1 1 1
Włochy 1 1 1 0
Grecja 0 2 1 0
Portugalia 0 2 1 0
Czechy, Słowacja 0 2 1 0
Beneluks 0 2 1 0
Kraje Bałtyckie 0 2 1 0

Patrząc na sumę drużyn mogliście już zauważyć, że zmieni się również łączna liczba zespołów w poszczególnych etapach, jak również całym European Masters. W przyszłym roku awans do głównego etapu będzie miało zapewnione dwanaście formacji, a o pozostałe miejsca powalczy nie siedem jak dotychczas, ale aż szesnaście ekip. Na więcej informacji dotyczących nowego formatu EU Masters będziemy musieli poczekać do 1 stycznia.