Problemy natury wizowej to kwestia, z którą już od dawna muszą mierzyć się organizatorzy wszystkich najważniejszych esportowych imprez na świecie. Ile to już razy zdarzało się, że nawet w ostatniej chwili dochodziło do zmiany na liście uczestników zawodów, gdyż urząd imigracyjny nie zezwolił na wjazd jednej z ekip?

W Niemczech jednak ta kwestia ma odejść do lamusa wiosną 2020 roku. Wtedy bowiem za naszą zachodnią granicą wprowadzona ma zostać specjalna wiza dla esportowców, w której ramach esportowcy spoza Unii Europejskiej podlegać będą prostszym procedurom umożliwiającym stały pobyt na terenie kraju w okresie obowiązywania umowy z danym pracodawcą. Zmiany w regulacjach imigracyjnych zostały już zatwierdzone przez rząd federalny Niemiec.

Niemiecka wiza esportowa będzie ogromną korzyścią dla odbywających się w Niemczech imprezach. Jesteśmy pierwszym krajem, który ustanowił specjalną kategorię wizową dla esportu. Liczymy, że dzięki temu w Niemczech odbywać się będzie jeszcze więcej międzynarodowych turniejów esportowych – przyznał Hans Jagnow, prezes eSport-Bund Deutschland. – Ten ruch może stanowić także pewną podstawę dla innych narodów. Wymagania wizowe dla profesjonalnych esportowców powinny zostać usystematyzowane na poziomie międzynarodowym, by ułatwić dostęp do zawodów i lig dla esportowych graczy z całego świata. Nasze wysiłki z ostatnich dwóch lat wreszcie się opłaciły. Problemy wizowe na esportowych imprezach w Niemczech to już przeszłość. Uznanie ze strony niemieckiego rządu jest ważnym sygnałem w krajowej i międzynarodowej dyskusji na temat esportu – dodał.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że aby uzyskać niemiecką wizę esportową, trzeba będzie spełniać kilka warunków. Osoba ubiegająca się o zezwolenie na wjazd na terytorium Niemiec, musi mieć minimum 16 lat, otrzymywać wynagrodzenie na pewnym określonym poziomie, a także posiadać potwierdzenie profesjonalnego uprawiania esportu ze strony związku odpowiedzialnego za elektroniczną rywalizację. W tym wypadku mowa o ESBD, które zapowiedziało już ustanowienie określonej procedury, która zostanie opracowana wraz z zainteresowanymi tematem stronami.