Ranking polskich drużyn CS:GO by Cybersport.pl – grudzień 2019

Zamknęliśmy właśnie szósty miesiąc prowadzenia Rankingu polskich drużyn CS:GO by Cybersport.pl. W tym czasie doszło do kilku mniej lub bardziej spektakularnych roszad, także na fotelu lidera. W grudniu jednak obyło się już bez takich przetasowań, bo pierwsze miejsce zachowali reprezentanci Virtus.pro… Znaczy, byli reprezentanci Virtus.pro, którzy wylądowali na ławce rezerwowych rosyjskiej organizacji i nie wiadomo, czy w ogóle mają zamiar kontynuować wspólną grę. Ale na razie to oni są pierwsi i jako pierwsi zakończyli rok 2019, utrzymując dość spokojną przewagę nad drugim Illuminar Gaming. Dopiero dalej zaczęło się coś dziać.

Swój triumfalny marsz kontynuuje bowiem x-kom AGO, który wreszcie znalazł się na krajowym podium, wyrzucając z niego Wiktora „TaZa” Wojtasa i jego kolegów z ARCY. Wpływ na to miał po części fakt, że ex-Aristocracy doznało ostatnio dwóch bolesnych osłabień i jego przyszłość również pozostaje niejasna. Tych niejasności jest zresztą więcej, bo nie wiemy też, co dalej z Izako Boars czy też CLEANTmixem, a gdyby pogrzebać głębiej to znalazłby się pewnie i inne formacje, które mogą w najbliższych tygodniach coś zmienić albo w ogóle się rozpaść. Ale to dopiero za jakiś czas, na razie skupmy się na grudniu i na tym, co na przestrzeni tego miesiąca zmieniło się w naszym rankingu:

1. ex-Virtus.pro 8382
2. Illuminar Gaming 7896
+1 3. x-kom AGO 4893
+2 4. Actina PACT 4095
-2 5. ARCY 3032
-1 6. Wisła All in! Games Kraków 2468
7. Izako Boars 1710
+1 8. AVEZ Esport 1306
+1 9. Dr Pepper Team 513
-2 10. CLEANTmix 451
11. Klan Gadanych Głupot 438
+4 12. Łomża 0,0 % Cyberwolves 437
13. Warriors Team 431
-2 14. Bōryokudan 401
+6 15. Konf1tura 252
+26 16. Feel Our Skill 193
+3 17. HubaBuba 177
-3 18. M1 Gaming
169
19. NAZWA ROBOCZA 163
-2 20. Dinozarły 163
+15 21. Arcane Wave 123
+11 22. Arka Gdynia Black 120
+2 23. 21in37 117
24. Rozbrykane Jenoty 106
-8 25. Arka Gdynia Esports 96
-3 26. Rekord Esports 96
N 27. gangusyXD 67
28. piratesports 67
N 29. ARRMY 60
+2 30. krisilarisy 59

Rubryka „+/-” dotyczy różnicy miejsc między notowaniem z 25 listopada 2019 oraz notowaniem z 30 grudnia 2019.

Lider bez domu i niepewny przyszłości

Fakt, że byli już reprezentanci Virtus.pro zajmują pierwsze miejsce w rankingu polskich drużyn, dobitnie świadczy chyba o obecnym stanie naszej sceny. Mówimy wszak o ekipie, która niemal bez przerwy była obiektem mniej lub bardziej zasłużonej krytyki i która ostatecznie wyczerpała cierpliwość włodarzy VP. Mimo kolejnych rozczarowań, takich jak brak awansu na światowe finały WESG czy też rozpaczliwa walka o uniknięcie bezpośredniego spadku z ESEA Mountain Dew League, podopieczni Jakuba „kubena” Gurczyńskiego utrzymali fotel lidera i zakończyli na nim rok 2019, mając około 500-punktową przewagę nad znajdującym się za nimi Illuminar Gaming.

fot. fb.com/www.virtus.pro

Co jednak dalej? Któż to wie – na pewno nie my, bo ex-Virtus.pro jak na razie nie zabrało jednoznacznego głosu na temat swojej przyszłości. Co prawda gracze kilka dni temu grali jeszcze razem, ale wynikało to raczej z obowiązku dokończenia rozpoczętych wcześniej rozgrywek i w żaden sposób nie musi być wiążące. – Jeżeli chodzi o moją osobę, ciężko powiedzieć co będzie dalej. Prawdopodobnie będę szukał nowych wyzwań – pisał niedawno Michał „snatchie” Rudzki i na razie na tak skąpych, niewiele mówiących informacjach musimy poprzestać. Prawdopodobnie dopiero styczeń powie nam więcej, a wtedy będziemy mieć też pewność, czy dotychczasowy lider liderem pozostanie, czy też zniknie z mapy, ustępując miejsca innym.

ARCYtrudne zadanie przed TaZem i spółką

Gdy zaczynaliśmy prowadzić nasz ranking, jako pierwsze koronę na swoją głowę przywdziało Aristocracy i fakt ten wówczas nikogo nie szokował. Chodziło wszak o drużynę, która dopiero co sięgnęła po triumf w ESL Mistrzostwach Polski, a potem zajęła drugie miejsce w Polskiej Lidze Esportowej. Wydawało się, że ekipa Wiktora „TaZa” Wojtasa jest na najlepszej drodze do wyjścia z kryzysu, w czym pomóc miał jej miało też pozyskanie sponsora w postaci Codewise Gaming. Wystarczyło jednak kilka miesięcy, by ARCY spadło w krajowej hierarchii, tracąc po drodze zarówno wsparcie organizacji, jak i dwóch ważnych zawodników.

fot. ESL/Adam Łakomy

Paweł „dycha” Dycha i Jacek „MINISE” Jeziak, bo o nich tu mowa, postanowili zakończyć swoją przygodę z zespołem. Ten pierwszy po nieudanych jesiennych finałach ESL MP, drugi zaś po bolesnej wpadce na Qi Banja Luka 2019. Co dalej z podopiecznymi Mariusza „Loorda” Cybulskiego? Nie wiadomo, tak jak nie wiadomo, czy ekipę w dalszym ciągu wspierać będzie Filip „NEO” Kubski, który udał się wraz z nią do Bośni i Hercegowiny, a także wywalczył miejsce w zamkniętych eliminacjach do IEM Katowice 2020. Niezależnie od wszystkiego można jednak przyjąć, że przed TaZem i spółką arcytrudne zadanie przywrócenia ARCY na krajowy szczyt – wiele zależeć będzie od tego, kto uzupełni powstałe niedawno luki.

Panie o krok od czołowej dwudziestki

Kobiecy Counter-Strike coraz śmielej zaznacza swoją obecność w Rankingu polskich drużyn CS:GO by Cybersport.pl. Przed miesiącem w czołowej trzydziestce znajdował Warriors Team Female, na koniec grudnia zaś lokaty w top 30 okupują krisilarisy i Arcane Wave, czyli odpowiednio wicemistrz i mistrz ESL Sprite Mistrzostw Kobiet w CS:GO. Szczególnie warto w tym miejscu zwrócić uwagę właśnie na podopieczne Illuminar Gaming, które dosłownie otarły się o awans do najlepszej dwudziestki, ale finalnie zakończyły miesiąc, a co za tym idzie także i rok na 21. miejscu, wyprzedzając m.in. dwa zespoły Arki Gdynia czy dwa składy prowadzonego przez piratesports projektu ARRMY.

fot. ESL/Adam Łakomy

I chociaż wygląda to wszystko naprawdę nieźle, to zanosi się, że w najbliższym czasie panie mogą stracić tak korzystne pozycje, a wszystko dlatego, że na razie nie mamy żadnych informacji, by miały gdzieś wystąpić. ESL Sprite Mistrzostwa Kobiet dobiegły końca, a innych opcji nie widać, tym bardziej że na żeński turniej WESG nie dostała się żadna ekipa z Polski. Jeżeli więc Arcane Wave i inne zespoły nie zaczną próbować swoich sił też w rozgrywkach typowo męskich, to awans do najlepszej dwudziestki naszego rankingu może pozostać dla nich tylko w sferze marzeń, bo przecież punkty wywalczone w Katowicach w końcu wygasną.


Jak działa Ranking polskich drużyn CS:GO by Cybersport.pl? Przeczytaj tutaj. Z kolei do aktualnego notowania przejść można naciskając na poniższy baner:

Tagi: , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Kobiecy skład CS:GO opuścił Beşiktaş Esports

Niespełna półtora roku trwała przygoda Beşiktaş Esports z kobiecym składem CS:GO. Wraz z początkiem stycznia dobiegła ona jednak końca, o czym za pośr...