Był taki czas, gdy scena Counter-Strike'a należała do Ninjas in Pyjamas. Legendarny już skład szwedzkiej formacji zdominował wersję Global Offensive w pierwszych latach jej istnienia, aż pięciokrotnie docierając do finału Majora. Z czasem jednak dominacja ta dobiegła końca, a skandynawski monolit zaczął się kruszyć.

Nienaruszalny, zdawałoby się, kwartet zaczął kruszyć się w lipcu 2017 roku, gdy NiP opuścił Adam "friberg" Friberg. W kolejnych miesiącach z ekipą żegnali się kolejni gracze – w 2018 roku był to Richard "Xizt" Landström, w 2019 roku Christopher "GeT_RiGhT" Alesund, zaś teraz szeregi formacji opuścił Patrik "f0rest" Lindberg. Po raz ostatni cała wspomniana czwórka przebywała razem na serwerze 28 maja 2017 roku, dwukrotnie ogrywając wówczas Polaków z Virtus.pro w ramach ECS Season 3. Nie ma jednak co płakać, bo dziś Szwedzi ponownie spotykają się pod wspólną banderą, ale już nie Ninjas in Pyjamas. Legendarni gracze postanowili bowiem zjednoczyć się jako nowi reprezentanci DIG, które po blisko półtorarocznej przerwie powróciło na scenę męskiego CS-a.

Poza wyżej wspomnianą czwórką barw amerykańskiej organizacji bronić będzie też 19-letni Håkon "hallzerk" Fjærli, który dotychczas nie miał jeszcze okazji regularnie rywalizować na najwyższym europejskim poziomie. Przez ostatnie niemal dwa lata Norweg związany był z Nordavind i wyrobił sobie tam łatkę dużego talentu. I to dużego na tyle, że na początku 2019 roku słynny Håvard "rain" Nygaard typował go jako jednego z przyszłych kandydatów do przygotowanego przez HLTV rankingu najlepszych graczy CS:GO na świecie. – Miałem okazję oglądać tego norweskiego dzieciaka, hallzerka, i wygląda na to, że jest on kolejnym talentem z Norwegii. Oby w 2019 otrzymał on szansę na pokazanie swoich umiejętności wśród najlepszych – pisał wówczas Nygaard, niemniej wygląda na to, że jego życzenie spełni się dopiero w 2020.

Sporym zaskoczeniem jest osoba, która objęła stanowisko szkoleniowca. Przez pewien czas wydawało się, że będzie to Faruk "pita" Pita, który miał już okazję współpracować z czterema członkami nowej drużyny w NiP-ie, ostatecznie postawiono jednak na Robina "Fifflarena" Johanssona. 32-latek to były klubowy kolega friberga, Xizta, GeT_RiGhTa i f0resta, z którymi sięgnął po mistrzostwo oraz dwukrotnie po wicemistrzostwo Majora. Dotychczas jednak nie miał on jeszcze okazji pracować jako trener. – Jestem niezwykle podekscytowany dołączeniem do rodziny DIG. Ważnym było dla mnie znaleźć organizację, która ceni graczy i szanuje cały proces. Wierzę, że znajdę to w DIG. Nie mogę się już doczekać wspaniałych rzeczy, które osiągniemy razem. Jeszcze raz napiszmy historię! – stwierdził Johansson, który oprócz pracy szkoleniowej będzie również wspierał swojego nowego pracodawcę w aspektach związanych z zarządzaniem.

Nowy skład DIG prezentuje się następująco:

  • Adam "friberg" Friberg
  • Richard "Xizt" Landström
  • Christopher "GeT_RiGhT" Alesund
  • Patrik "f0rest" Lindberg
  • Håkon "hallzerk" Fjærli
  • Robin "Fifflaren" Johansson – trener