fot. ESL/Helena Kristiansson

Co w CS-owej trawie piszczy? Przyglądamy się Louvre Agreement

Mamy już pewność – najlepsze drużyny Counter-Strike’a: Global Offensive na świecie wciąż będą rywalizować w ESL Pro League. To zasługa między innymi opracowanego podczas spotkania w Paryżu Louvre Agreement. Czym konkretnie jest to porozumienie? Jakie są jego najważniejsze zapisy? Wszystkie te informacje znajdziecie w poniższym tekście!

O co się rozchodzi?

Umowa jest efektem porozumienia zawartego przez ESL oraz trzynaście partnerskich organizacji: Astralis, Complexity Gaming, Evil Geniuses, ENCE, FaZe Clan, Fnatic, G2 Esports, mousesports, Natus Vincere, Ninjas in Pyjamas, Team Liquid, Team Vitality oraz 100 Thieves. Tak powstałe grono będzie wspólnie działać w obrębie ESL Pro Touru, a jego celem będzie szeroko rozumiana poprawa modelu biznesowego rozgrywek, a także wprowadzenie nowego systemu zarządzania EPL-em, czyli najbardziej prestiżową ligą na świecie.

Ranking

Używany chociażby przy okazji cyklu kwalifikacyjnego do najbliższego Majora ranking najlepszych drużyn CS:GO autorstwa ESL od dłuższego czasu budzi spore kontrowersje. Nie może więc dziwić, iż w Louvre Agreement poruszono jego temat. Podmioty zamierzają bowiem przy współpracy z m.in. HLTV.org oraz CSPPA odświeżyć nieco zestawienie – docelowo ma ono stanowić ujednoliconą podstawę dla całej sceny CS:GO. Do momentu wprowadzenia potrzebnych zmian w razie konieczności ESL używać będzie jednak swojego obecnego rankingu.

CZYTAJ TEŻ:
Znamy uczestników ESL Pro League Season 11

Pro Liga

Jeśli chodzi o ESL Pro League, to najważniejszą informacją jest zapewnienie miejsca w lidze wszystkim drużynom partnerskim. W rozgrywkach będzie mogło wystąpić maksymalnie szesnaście takich ekip, choć należy wspomnieć, iż ewentualne słabe rezultaty nie przejdą bez echa. Jeśli dany zespół w ciągu czterech odsłon ligi trzy razy zajmie ostatnie miejsce w grupie, to jego przyszłość w Pro Lidze stanie pod znakiem zapytania.

W porozumieniu zawarto także ograniczenie liczby slotów przyznawanych najlepszym składom z ESEA Mountain Dew League – co sezon w akcji będziemy mogli zobaczyć co najwyżej cztery ekipy z drugiego poziomu rozgrywkowego.

Pozostałe turnieje z ESL Pro Tour

Sygnatariusze Louvre Agreement będą mieli również pierwszeństwo, jeśli chodzi o występy na innych turniejach z cyklu ESL Pro Tour. Przed każdym z nich organizator będzie rozdysponowywał kilka zaproszeń właśnie dla partnerów ESL, pod warunkiem, że ci będą plasować się wówczas w czołowej dwudziestce światowego rankingu. Formacja spełniająca te wymagania dwa razy w roku będzie mogła skorzystać z bezpośredniej przepustki na turniej główny. Każdy zespół partnerski dwa razy do roku będzie mógł także bez żadnych konsekwencji odrzucić zaproszenie na imprezę w ramach ESL Pro Tour.

Zasady ogólne

Częścią Louvre Agreement w przyszłości będą mogły stać się też nowe zespoły, niemniej dopiero po uzyskaniu zgody 2/3 obecnej grupy. Wszystkie decyzje podejmowane będą na spotkaniach członkowskich, w których udział będą brali przedstawiciele ESL oraz ekip partnerskich. Na co dzień sprawami bieżącymi zajmować się będzie rada wykonawcza zbudowana z trzech działaczy organizatora, trzech reprezentantów drużyn oraz komisarza wybieranego przez wszystkie zaangażowane podmioty. Każdy z członków rady wykonawczej będzie w niej zasiadać przez dwa lata. Istnieć będzie również rada graczy powstała we współpracy z CSPPA. Będzie ona mogła wpływać na kwestie związane z warunkami pracy, standardami panującymi na turniejach oraz innymi sprawami związanymi bezpośrednio z zawodnikami.

Podział przychodów

Dzięki Louvre Agreement wszystkie ekipy partnerskie mogą liczyć na niemały zastrzyk gotówki. Bezpośrednio do drużyn trafiać będzie co najmniej 25 procent zysków z Pro Ligi i co najmniej pięć procent zysków z pozostałych turniejów. Dokładna wartość kwoty należnej każdej z ekip zależeć będzie oczywiście od osiąganych wyników, ale również od liczby odwiedzonych imprez oraz od wpływu na oglądalność. W porozumieniu znalazł się również zapis mówiący, iż każda formacja będzie musiała przekazać swoim graczom piętnaście procent uzyskanych przychodów, nie zapominając oczywiście o wynagrodzeniach oraz nagrodach z turniejów.

Co roku w ESL Pro Tour do wygrania będzie co najmniej 4,5 miliona dolarów. ESL obiecało także zrobić wszystko, by w najbliższej przyszłości cały czas istniał Intel Grand Slam, czyli cykl z pulą nagród o wysokości okrągłego miliona dolarów.

Tagi: , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

K1ck pokonuje Diablo Chairs w meczu otwierającym siódmą kolejkę Ultraligi

W meczu otwierającym ostatni dzień pierwszej połowy trzeciego sezonu Ultraligi zmierzyły się ze sobą drużyny znajdujące się na dwóch przeciwległych ko...

>