fot. K1ck eSports Club/Aleksandra Dorociak

Co ty wiesz o zabijaniu? Puki bezwzględny w czwartej kolejce Ultraligi

Czwarty tydzień najbardziej prestiżowych nadwiślańskich zmagań League of Legends jest już historią. Miniona kolejka Ultraligi przyniosła nam parę nowości nie tylko na tle składów uczestniczących czespołów, ale także wyróżniających się zawodników. Czas zatem przyjrzeć się temu, kto wykręcał najlepsze liczby pod względem KDA, udziału w zabójstwach drużyny, efektywności wizji, dominowania linii oraz zadawania obrażeń.

Uwaga – statystyki liczone na podstawie Match History oraz VOD z gry. Dokładne wartości mogą nieznacznie odbiegać od przedstawionych poniżej.

Diabeł, nie dżungler

Stosunek sumy zabójstw i asyst do śmierci.

1. | Bruness | Bruno Freund
KDA: 21 (2/1/19)
devils.one

2. | Sinmivak 3. | bucu 3. | Bolszak 5. iBo
Jakub Rucki Marcin Świech Patryk Jażdżewski Marcin Lebuda
devils.one AVEZ Esport AVEZ Esport K1ck
KDA: 18 KDA: 17 KDA: 17 KDA: 11,33

W ostatnim tygodniu sekcja stosunku sumy zabójstw i asyst do śmierci została zdominowana przez Pawła „Woolite’a” Pruskiego, jednakże w czwartej kolejce Ultraligi botlaner AGO ROGUE zanotował KDA wynoszące „zaledwie” 5,5, co nie pozwoliło mu się zbliżyć do najlepszej piątki. Słabszą dyspozycję Woolite’a wykorzystał za to Bruno „Bruness” Freund, który w obu rozegranych przez devils.one meczach prezentował się nadzwyczaj dobrze, ale przede wszystkim grał równo. Dobre występy pozwoliły Freundowi wyprzedzić wszystkich zawodników pod względem KDA, wykręcając imponujący wynik – 21.

Co ciekawe, bliski osiągnięcia podobnego do Brunessa rezultatu był jego kolega z devils.one, Jakub „Sinmivak” Rucki, który zdecydowanie zaskoczył wszystkich chociażby swoim Vladimirem. Owocem znakomitej formy Ruckiego jest imponujący współczynnik KDA, który wynosi 18. Zaraz za Sinmivakiem uplasowali się z kolei ex aequo dwaj zawodnicy AVEZ Esport, którzy znacząco przyczynili się do zwycięstwa z piratesports oraz wyrównanej walki z AGO ROGUE. Mowa tutaj oczywiście o Marcinie „bucu” Świechu oraz Patryku „Bolszaku” Jażdżewskim, którym udało się osiągnąć KDA rzędu 17.

KDA DreamTeam

Sinmivak
Jakub Rucki
Bruness
Bruno Freund
bucu
Marcin Świech
Bullet
Robert Pruchniewski
Pyrka
Łukasz Grześkowiak
KDA: 18 KDA: 21 KDA: 17 KDA: 8,5 KDA: 9,5

Nie da się ukryć, że w minionej kolejce Ultraligi szczególnie wyróżniało się devils.one oraz AVEZ Esport. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że to właśnie zawodnicy tych dwóch formacji znaleźli się w KDA DreamTeam. Do wymienionych wyżej Sinmivaka, Brunessa i bucu dołączyli także Robert „Bullet” Pruchniewski oraz Łukasz „Pyrka” Grześkowiak, osiągając KDA wynoszące odpowiednio 8,5 oraz 9,5. Adrian „Zetural” Dziadkowiec z pewnością może być więc zadowolony z dyspozycji swoich podopiecznych.

Na nich można polegać

Procentowy udział (zabójstwo lub asysta) w łącznej liczbie zabójstw drużyny w rozegranych potyczkach. (KP = kill participation)

1. | Sedrion | Tarik Holz
KP: 87,5% (14/16)
piratesports logo piratesports

2. | Puki style 3. | Keduii 4. | Raxhy 5. Raxxo
Łukasz Zygmunciak Tim Willers Oliver Hovstadius Oskar Bazydło
K1ck piratesports logo piratesports PRIDE K1ck
KP: 84,78% KP: 81,25% KP: 80% KP: 78,26%

Najbardziej pomocnym zawodnikiem dla swojej drużyny w czwartym tygodniu Ultraligi okazał się Tarik „Sedrion” Holz, który dołożył swoje pięć groszy przy czternastu z szesnastu zdobytych przez piratesports eliminacji. Bardziej imponujący wydaje się jednak wynik drugiego w zestawieniu Łukasza „Puki style’a” Zygmunciaka, bo ten był obecny przy trzydziestu dziewięciu z czterdziestu sześciu zabójstw w wykonaniu K1ck eSports Club. Warto w tym miejscu odnotować także, iż w czwartej kolejce Ultraligi Puki najwięcej razy wyprowadzał ostateczny cios, a jego statystyki z obu rozegranych w ostatnich dniach spotkań to 22/5/17.

KP DreamTeam

Unknown
Marcin Kubicki
Raxhy
Oliver Hovstadius
niQ
Sebastian Robak
Puki style
Łukasz Zygmunciak
Sedrion
Jakub Grobelny
KP: 74,07% KP: 80% KP: 77,78% KP: 84,78% KP: 87,5%

Jeżeli zaś chodzi o zestawienie KP DreamTeamu, to opórcz Pukiego i Sedriona znajdziemy w nim także Sebastiana „niQ” Robaka, Marcina „Unknowna” Kubickiego oraz nowy nabytek PRIDE, czyli Olivera „Raxhy’ego” Hovstadiusa. Robak pomógł przy czternastu z osiemnastu zdobytych przez Illuminar Gaming eliminacji, toplaner Diablo Chairs nie pojawił się tylko przy siedmiu z dwudziestu siedmiu fragów zespołu, a Raxhy dorzucił coś od siebie w ośmiu z dziesięciu przypadków.

Wizja level LEC? 

Suma zdobytych punktów wizji w przeliczeniu na minutę. (VSPM = vision score per minute).

1.  Jesiz | Jesse Le
VSPM: 2,77
Illuminar Gaming

2. | Pyrka 2. Raxxo 4. kubYD 5. blue45ty
Łukasz Grześkowiak Oskar Bazydło Jakuk Grobelny Maciej Zaremba
devils.one K1ck AVEZ Esport Diablo Chairs
VSPM: 2,75 VSPM: 2,75 VSPM: 2,5 VSPM: 2,47

Wspierający Illuminar Gaming po raz pierwszy znalazł się w zestawieniu najlepiej kontrolujących wizję zawodników, osiągając pułap 2,77. Jesse „Jesiz” Le i jego kompani co prawda nie wygrali z devils.one, ale rozstawiane przez duńskiego supporta wardy na pewno były ważnym elementem rozgrywki po stronie iHG. Należy też zaznaczyć, że Jesiz w pojedynkę stanowił 36,3% zdobytych punktów wizji całego Illuminar, co zdecydowanie jest imponującym wynikiem. Interesujące jest także to, że Le wyprzedził wspierającego devils.one oraz Oskara „Raxxo” Bazydłę zaledwie o 0,02 oczka, co pokazuje tylko jak wyrównany poziom pod względem wizji prezentowali w minionym tygodniu najlepsi.

VSPM DreamTeam

Melonik
Dawid Ślęczka
Shlatan
Lucjan Ahmad
bucu
Marcin Świech
Puki Style
Łukasz Zygmunciak
Jesiz
Jesse Le
VSPM: 1,29 VSPM: 2,26 VSPM: 1,47 VSPM: 1,57 VSPM: 2,77

Oczywiste jest to, że gracze pełniący w zespole inną niż support rolę nie są w stanie osiągnąć aż tak imponujących wyników pod względem VSPM, dlatego też zwróćmy na chwilę uwagę sekcji DreamTeam. Najefektywniej wardującym dżunglerem okazał się Lucjan „Shlatan” Ahmad, który pod względem punktów wizji w przeliczeniu na minutę wyprzedził nawet Patryka „Mystiquesa” Piórkowskiego. Oprócz Shlatana w powyższym zestawieniu znalazł się również inny zawodnik K1ck – Łukasz „Puki style” Zygmunciak z VSPM rzędu 1,57. Jeżeli zaś chodzi o linie solowe, to na górze mapy najlepiej pod względem VSPM radził sobie Dawid „Melonik” Ślęczka z Illuminar, a na środku Marcin „bucu” Świech z AVEZ Esport.

Jego się tutaj nie spodziewaliśmy

Statystyka średniej przewagi w złocie względem przeciwnika w 15. minucie meczu. (GD@15 = [average] gold difference at 15 [minute])

1. | Bolszak | Patryk Jażdżewski
GD@15: 1290
AVEZ Esport

2. | Puki style 3. | Szygenda 4. | iBo 5. bucu
Łukasz Zygmunciak Mathias Jensen Marcin Lebuda Marcin Świech
K1ck AGO ROGUE K1ck AVEZ Esport
GD@15: 1189,5 GD@15: 1081 GD@15: 1021 GD@15: 945,5

Patryk „Bolszak” Jażdżewski bez dwóch zdań był niespodzianką minionej kolejki Ultraligi. Dżungler AVEZ Esport znakomicie kontrolował ruchy przeciwnego leśnika w początkowym etapie obu spotkań, dzięki czemu błyskawicznie wyprzedzał go pod względem zdobytego złota i znacząco przyczyniał się również do wypracowania sobie przewagi na środkowej alejce przez bucu. Średnio w ostatnich dwóch spotkaniach Bolszak przewyższał przeciwnego dżunglera o 1290 złota już po kwadransie gry. Drugim świetnie zarabiającym złoto zawodnikiem okazał się Łukasz „Puki style” Zygmunciak, który nareszcie mógł rozwinąć skrzydła i nie był ograniczany przez niekorzystne dla niego strategie swojego zespołu. Kolejne dwie pozycje zajęli z kolei toplanerzy z AGO ROGUE oraz K1ck – Mathias „Szygenda” Jensen posiadał średnio o 1081 sztuk złota więcej niż rywal z górnej alejki, natomiast Marcin „iBo” Lebuda wyprzedzał swojego oponenta średnio o 1021 sztuk złota.

GD@15 DreamTeam

Szygenda
Mathias Jensen
Bolszak
Patryk Jażdżewski
bucu
Marcin Świech
Puki style
Paweł Pruski
blue45ty
Maciej Zaremba
GD@15: 1081 GD@15: 1290 GD@15: 945,5 GD@15: 1189,5 GD@15: 657,5

Oprócz wspomnianych wyżej zawodników do zestawienia tych, którzy osiągali najwyższą średnią przewagę w złocie względem przeciwnika w 15. minucie meczu dołączył także nowy nabytek Diablo Chairs. Maciej „blue45ty” Zaremba wyprzedzał przeciwnika średnio o niecałe 660 sztuk złota, jednakże jest to głównie spowodowane świetną dyspozycją w początkowej fazie gry przeciwko devils.one.

„Mega czołg, 30 ton, rzuca tobie wyzwanie”

Statystyka sumy zadanych obrażeń w przeliczeniu na minutę. (DMGPM = damage per minute)

1. | Puki style | Łukasz Zygmunciak
DMGPM: 811
K1ck eSports Club

2. | niQ 3. | itzRenifer 4. | Woolite 5. Roison
Sebastian Robak Konrad Potępa Paweł Pruski Michał Dubiel
Illuminar Gaming Diablo Chairs AGO ROGUE piratesports logo piratesports
DMGPM: 620 DMGPM: 614 DMGPM: 612 DMGPM: 555

Do tej pory żaden z zawodników w naszym cotygodniowym podsumowaniu statystycznym nie był w stanie przekroczyć bariery 800 punktów zadanych obrażeń w przeliczeniu na minutę. W minionym tygodniu Ultraligi najmocniej bił jednak Puki style, który był absolutnie bezwzględny dla swoich rywali, osiągając niebywale imponujący wynik DMGPM wynoszący 811. Botlaner K1ck eSports Club stanowił aż 36,29% wszystkich obrażeń, jakie zadała jego formacja, więc możemy śmiało powiedzieć, że był fundamentem bezbłędnej kolejki w jej wykonaniu.

Kolejne trzy miejsca w zestawieniu najgroźniejszych graczy czwartego tygodnia Ultraligi zajęli niQ, Konrad „itzRenifer” Potępa oraz Woolite, którym jednak do Pukiego było bardzo daleko. Wszak wszyscy trzej zadawali około nieco ponad 620 punktów obrażeń na minutę gry. Najlepszą piątkę zamyka z kolei Michał „Roison” Dubiel, który w ostatnich dniach był motorem napędowym piratesports.

DMGPM DreamTeam

Unknown
Marcin Kubicki
Crazy
Adam Fedoruk
niQ
Sebastian Robak
Puki style
Paweł Pruski
Raxxo
Oskar Bazydło
DMGPM: 545 DMGPM: 358 DMGPM: 620 DMGPM: 811 DMGPM: 195

W DMGPM DreamTeam znajdziemy tym razem aż czterech graczy, którzy w trzecim sezonie Polskiej Ligi Esportowej rywalizowali ramię w ramię w trykotach Pompa Teamu. Wszystko dlatego, że oprócz Pukiego oraz niQa w drużynie marzeń widzimy także Unknowna oraz Raxxo. Najbardziej agresywnym dżunglerem w czwartym tygodniu Ultraligi był za to Adam „Crazy” Fedoruk z Diablo Chairs.

W artykule wykorzystano zdjęcia należące do Ultraligi oraz DreamHacka.


Kolejne mecze Ultraligi będą miały miejsce już w najbliższy wtorek. Więcej szczegółowych informacji na temat trzeciego sezonu Ultraligi znaleźć można w naszej relacji tekstowej:

Tagi: , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Czas na "Ściśle tajny" sezon drugiego Rozdziału w Fortnite!

Po długim oczekiwaniu, dziś rano na serwerach Fortnite pojawiła się nowa aktualizacja, oznaczona numerem 12.00. Aktualizacja ta rozpoczyna drugi sezon...