33. sezon ESEA Mountain Dew League potoczył się po myśli Polaków występujących w x-komie AGO i Sprout. Obie te formacje zajęły dwa czołowe miejsca, dzięki czemu podczas ESEA Global Challenge miały powalczyć o awans do ESL Pro League. I wtedy zaczęła się pandemia.

Z jej powodu turniej Global Challenge, który pierwotnie miał odbyć się w kwietniu, został przeniesiony na inny, nieokreślonym wówczas termin. Teraz wiemy jednak, że lan w Stanach Zjednoczonych w ogóle się nie odbędzie, bo sytuacja zdrowotna na świecie nadal to uniemożliwia. Ale nie oznacza to, że szansa na miejsce w EPL-u przepadła – nadal będzie można bowiem dostać się do najwyższej klasy rozgrywkowej, ale już podczas meczów online i z podziałem na kontynenty.

Zmagania toczyć się będą w Europie oraz Ameryce Północnej i w każdym z regionów do zdobycia będzie po jednym slocie. Formacje przyporządkowane zostaną do drabinki podwójnej eliminacji – ekipy, które zakończyły 33. sezon MDL na miejscach 1. oraz 2. zaczną od finału górnej drabinki, natomiast zespół z miejsca 3. od finału drabinki dolnej, nie mając tym samym żadnego buforu bezpieczeństwa. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że na Starym Kontynencie rywalizacja zacznie się od bezpośredniej potyczki AGO ze Sprout.

Harmonogram turnieju o awans do ESL Pro League prezentuje się następująco:

7 sierpnia

Finał górnej drabinki – Europa

21:00 Sprout vs x-kom AGO BO3
8 sierpnia

Finał górnej drabinki – Ameryka Północna

03:00 Triumph vs Bad News Bears BO3

Finał dolnej drabinki – Europa

21:00 TBD vs Galaxy Racer Esports BO3
9 sierpnia

Finał dolnej drabinki – Ameryka Północna

03:00 TBD vs Team One BO3

Finał – Europa

21:00 TBD vs TBD BO5
10 sierpnia

Finał – Ameryka Północna

02:00 TBD vs TBD BO5