fot. Riot Games

Rankedy w League of Legends czeka sporo poprawek. Riot zapowiedział ważne zmiany

Okres od zakończenia jednego sezonu w świecie League of Legends do rozpoczęcia kolejnego jest jednym z najgorętszych. W jego trakcie deweloperzy serwują nam zazwyczaj najpoważniejsze zmiany zarówno w samej rozgrywce, jak i we wszystkich aspektach, które ją otaczają. Riot Games przedstawiło niedawno plan związany z przedmiotami, a teraz podzieliło się szczegółowymi informacjami na temat tego, jakie nowości i poprawki zostaną wprowadzone do systemu rankingowego.

Koniec z seriami o awans między dywizjami

Przez cały 2020 roku męczyły was serie gier o awans między dywizjami? Mamy dobrą wiadomość: na początku przedsezonu 2021 Riot pozbędzie się ich w przypadku kolejki solo i elastycznej. Twórcy League of Legends zdecydowali się na taki krok, chcąc rozwiązać problem niepotrzebnej frustracji graczy i blokady awansu. Po zdobyciu odpowiedniej liczby Punktów ligowych zawodnicy automatycznie będą przenoszeni do wyższej dywizji, a pozostałe PL pozostaną na koncie zawodnika (przykład: jeśli przed awansem mieliśmy 97 PL, a wygrana daje nam 20 PL, to awansujemy do wyższej dywizji, a na koncie pozostanie nam 17 PL).

CZYTAJ TEŻ:
Riot ujawnia nowe przedmioty, które pojawią się w LoL-u w sezonie 11!

Co ważne, serie o awans do wyższego kręgu nadal będą częścią systemu rankingowego League of Legends. Oznacza to zatem, że promocję np. ze Srebra do Złota otrzymamy wyłącznie poprzez wygranie odpowiedniej liczby gier w serii.

Poprawki dobierania przeciwników

Riot w najbliższym czasie będzie również pracował nad jakością dopierania przeciwników i przejrzystością systemu rankingowego. W tym celu zostaną utworzone dodatkowe współczynniki (określone jako „dobieranie z uwzględnieniem rang”), które będą towarzyszyć MMR. W ten sposób amerykańskie studio chce zmniejszyć różnice poziomów pomiędzy poszczególnymi zawodnikami oraz przeciwnymi zespołami w rankedach.

Zespół odpowiedzialny za LoL-a przeprowadził już pierwsze symulacje, które sugerują, że podjęte działania zmniejszą chociażby różnice PL zarówno wewnątrz drużyny, jak i między pojedynkującymi się zespołami, nie wydłużając przy tym znacząco czasu oczekiwania w kolejce (nie więcej niż dodatkowe 1,5 minuty do czasu oczekiwania w przypadku 0,01% graczy oraz nie więcej niż dodatkowe 5 sekund do czasu oczekiwania w przypadku 50% graczy).

CZYTAJ TEŻ:
Którzy bohaterowie pojawią się na Mistrzostwach Świata League of Legends? Odpowiedzi przynosi patch 10.19

Brak duo queue od Mistrza w górę

Zmiana ta z pewnością nie zadowoli graczy z najwyższych kręgów League of Legends, którzy do rywalizacji lubili przystępować wspólnie z konkretnym kompanem. Riot Games chce bowiem, aby od Mistrza w górę konkurowały ze sobą najlepsze jednostki tworzące 5-osobowe zespoły. Wskakiwanie do rankedów duetów na tym poziomie, według studia, sprawiało, że gry nie były odpowiednio wyważone, a dodatkowo często występowały problemy gry na wymuszonej pozycji oraz obsadzania mniej obleganych ról. Jeśli wierzyć zapowiedziom, poprawie ma ulec również czas wyszukiwania spotkań.

Nie zapominajmy, że sam Riot określa tę zmianę jako „eksperymentalną”. Nie jest zatem pewne, czy ów eksperyment się powiedzie i duo queue na zawsze zniknie dla kręgów Mistrzowskiego i wyższych, czy za jakiś czas wprowadzone zostanie inne, bardziej skuteczne rozwiązanie.

Najwyższe kręgi dostępne od początku sezonu rankingowego

W poprzednich latach najwyższe kręgi rozgrywki rankingowej League of Legends nie były dostępne od samego początku. Riot udostępniał je dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia sezonu, ale tym razem postanowił do zmienić. Do kręgu Mistrza będzie można awansować od razu, wspinając się po kolejnych szczeblach drabinki. Arcymistrzowska ranga dostępna będzie od 200 Punktów ligowych, podczas gdy do grona Pretendenta będą włączani gracze, którzy zgromadzą 500 PL.

Dotychczas Riot nie zdradził dokładnej daty zakończenia sezonu 2020 w League of Legends. Można jednak przypuszczać, że nastąpi to mniej-więcej w połowie listopada.

Tagi: , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Poznaliśmy szczegóły kwalifikacji i formatu IEM Global Challenge

Mimo że do startu Intel Extreme Masters Global Challenge pozostały równo trzy miesiące, organizatorzy ujawniają kolejne szczegóły pierwszego lanowego...