STS
Mikyx, G2 Esports, Worlds 2019
fot. Riot Games

5 najlepszych wspierających na Worldsach 2020

Wraz z każdą edycją Worldsów przygotowywane są listy pięciu najlepszych graczy na danych pozycjach i nie inaczej jest tym razem. Niektórzy twierdzą, że najtrudniej jest oceniać solo lanerów, bądź też strzelców, wszak są to pozycje, od których zależy najwięcej i wokół których najwięcej się dzieje. Dzisiaj przyjrzę się jednak potencjalnie najmniej docenianej roli i wybiorę pięciu moim zdaniem najlepszych wspierających, którzy zagrają w Szanghaju w ramach dziesiątej edycji mistrzostw świata w League of Legends.

5. Jo „CoreJJ” Yong-in

Tak, wiem, kontrowersyjny wybór dawać do którejś z list top 5 gracza z Ameryki Północnej. Zespoły rywalizujące po drugiej stronie Atlantyku mają w końcu nieprzerwaną historię zawodzenia swoich fanów na Worldsach, zwłaszcza Team Liquid. Konie na poprzednich dwóch edycjach Mistrzostw Świata zagościły jako pierwsza reprezentacja NA i w obu razach nie zdołały wyjść z grupy.

Tym razem sytuacja wygląda odrobinę inaczej, ale nie zmienia się jedno – Jo „CoreJJ” Yong-in to nadal najlepszy zawodnik Teamu Liquid. Wspierający nie bez powodu był jedynym reprezentantem swojego zespołu, który uplasował się w pierwszym All-Pro Teamie minionego lata. Koreańczyk jest także jednym z głównych filarów błyskawicznie rozwijającego się Edwarda „Tacticala” Ra. Chociaż, tutaj nie ma się co dziwić, CoreJJ to w końcu triumfator Mistrzostw Świata, który do dzisiaj pozostaje jednym z pionierów w swojej roli.

4. Mihael „Mikyx” Mehle

Nie sposób posiadać listę najlepszych wspierających na Worldsach i nie wspomnieć o Mihaelu „Mikyx” Mehlu. Chociaż, trzeba przyznać, że przez sporą część sezonu Słoweniec nie pokazywał się z najlepszej strony, zwłaszcza podczas burzliwej letniej fazy zasadniczej w League of Legends European Championship. Niemniej, Mikyx poprawił się w fazie pucharowej, w której zanotował on KDA na poziomie 3.31 (największe ze wszystkich supportów biorących udział w tym etapie rozgrywek), a także zagrał największą liczbą różnych bohaterów – siedmioma. Rywali G2 czeka rozterka na temat tego, kogo banować podczas draftu.

Przede wszystkim, Samuraje to finaliści poprzedniej edycji Mistrzostw Świata, a także triumfatorzy Mid–Season Invitational. Doświadczenie to jedna z ich najcenniejszych cech, jednakże nie hamuje ona niespodziewanej agresji ze strony ekipy Mehla. Wręcz przeciwnie. Idealnie łączy się z nią, stwarzając nietypowe zagrania i kompozycje, za które kochamy G2 i Miky’ego.

3. Ryu „Keria” Min-seok

Tak jak w przypadku supporta G2 Esports można obserwować gracza, który powoli wraca do swojej szczytowej formy, to w przypadku Koreańczyka sytuacja jest odrobinę odwrotna. Wszystko z powodu tego, iż wspierający DRX zaliczył jeden z najgorszych etapów swojej kariery w finale League of Legends Champions Korea, będąc kompletnie uciszonym przez przeciwny bot lane. Na całe szczęście, taki stan rzeczy obowiązywał jedynie w finale ligi, a na Worldsach mamy nadzieję na prawdziwego Ryu „Kerię” Min-seoka, czyli dominującego, trudnego do powstrzymania, mocno roamującego supporta.

Tak można bez większych wyrzutów określić zawodnika DRX i jego fazę zasadniczą letniego splitu LCK. Pod względem statystyk, królował on w klasyfikacji KDA, asyst, a także Kill Participation. Najważniejszym jest jednak jego szerokie grono wybieranych bohaterów – w 45 meczach wybrał on aż dwadzieścia różnych postaci. To właśnie szeroki, zaskakujący champion pool i umiejętne jego wykorzystanie tworzą z Kerii gracza, którego nie można zignorować.

2. Cho „BeryL” Geon-hee

O DAMWON Gaming jak i o wspierającym formacji można powiedzieć sporo i zazwyczaj będą to same superlatywy. Trudno oceniać mistrzów Korei za ostatnie regionalne starcia, jako że w fazie pucharowej pojawili się na Summoner’s Rifcie zaledwie trzy razy. Niemniej, ta dominująca seria powinna budzić strach w oczach oponentów, tak jak Cho „BeryL” Geon-hee zapewne budzi go w przeciwnych bot lanerach. 23-latek to gracz kompletny, który może nie zalicza takich występów pod względem statystyk jak jego odpowiednik z DRX, jednakże to go właśnie wyróżnia. Bezbłędna synergia z resztą składu, a nie odważne, indywidualne zagrania.

Czterech na pięciu zawodników DAMWON znalazło się w liście All-Pro Team letniej edycji LCK. W tym naturalnie BeryL. Nowi królowie to po prostu świetnie naoliwiona maszyna, którą nie sposób będzie zatrzymać na nadchodzących Worldsach. Co jest jednak groźniejsze, to fakt, że każdy z reprezentantów DAMWON potrafi zagrać na poziomie mistrzowskim i unieść swój zespół na barkach. W tym Geon-hee. Support zasługuje na aplauz z jednego jeszcze powodu. To on wziął młodego strzelca, Janga „Ghosta” Yong-juna, pod swoje skrzydła i w rok stworzył z niego potencjalnego kandydata na mistrza świata. BeryL będzie najważniejszym, najbardziej zdecydowanym i najniebezpieczniejszym aspektem swojej ekipy na dolnej części mapy. To kluczowy element DAMWON, jeżeli marzy ona o Pucharze Przywoływacza.

1. Zuo „LvMao” Ming-Hao

Jeżeli nie śledzicie nic więcej poza naszym europejskim podwórkiem, to zapewne nie słyszeliście o wspierającym JD Gaming. Jednakże jego forma i umiejętności zdecydowanie sprawią, że prędko będziecie śledzić jego poczynania na Summoner’s Rifcie podczas mistrzostw. Zuo „LvMao” Ming-Hao to gracz jedyny w swoim rodzaju, nawet jak na Chiny. Jego precyzja i trafione superumiejętności zdobyły JDG niejedne punkty i ważne wygrane.

Pomimo przegrania letniego finału, JD Gaming to nadal jedni z faworytów do sięgnięcia po tytuł mistrzów świata. LvMao to za to utalentowany mechanicznie gracz, który nie boi się pokuszenia o ryzykowne zagranie. Na jego szczęście, zdecydowana większość mu do tej pory wychodziła i można być pewnym, że Chińczyk będzie chciał to przenieść na międzynarodowy grunt. Już pierwsze mecze zweryfikują, czy wspierający zasługuje na miano najlepszego, wszak znalazł się w grupie między innymi z BeryLem.

Niemalże każdego z powyżej wymienionych graczy zobaczymy dopiero w fazie grupowej Worldsów, która startuje 3 października. Wcześniej przyjdzie nam oglądać zmagania w ramach rundy play-in. One rozpoczną się już w ten piątek, 25 września. Polskojęzyczna transmisja Mistrzostw Świata League of Legends – Worlds 2020 będzie dostępna na kanałach Polsat Games na YouTube oraz Twitchu. Anglojęzyczną transmisję prowadzić będzie natomiast oficjalny kanał Riot Games na Twitchu. Szczegółowe informacje na temat zawodów znajdziecie w relacji tekstowej.

Śledź autora na Twitterze – Mateusz Miter

Tagi: , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

QuickScope: Siedmioosobowy skład Astralis – zbawienie czy bolączka?

Kto nie chciałby być Dannym "zoniciem" Sørensenem? 34-latek trenuje w końcu czterokrotnych triumfatorów Majora, jest uważany za jednego z najlepszych...