STS
Wykorzystano grafiki należące do Riot Games

Czekamy od lat. Poczekalnia Legend roku 2020 wita jedenastu czempionów

Rok 2020 już za nami – od kilku dni żyjemy już w (pseudo)nowej rzeczywistości. Dla fanów profesjonalnej sceny League of Legends nowy rok oznacza też rozpoczęcie kolejnego sezonu profesjonalnych rozgrywek. Już tylko kilka dni dzieli nas od startu League of Legends Pro League, a zaraz po nich wystartują też czołowe zmagania w Korei Południowej, Ameryce […]

Rok 2020 już za nami – od kilku dni żyjemy już w (pseudo)nowej rzeczywistości. Dla fanów profesjonalnej sceny League of Legends nowy rok oznacza też rozpoczęcie kolejnego sezonu profesjonalnych rozgrywek. Już tylko kilka dni dzieli nas od startu League of Legends Pro League, a zaraz po nich wystartują też czołowe zmagania w Korei Południowej, Ameryce Północnej oraz Europie. Zanim jednak rzucimy się w wir emocji, mam dla Was ostatnie podsumowanie minionych dwunastu miesięcy… a w zasadzie tego, czego w ostatnich dwunastu miesiącach zabrakło. Zapraszam na kolejną Poczekalnię Legend, czyli bohaterów, których nie oglądaliśmy w czołowych rozgrywkach.

Postanowiłem jednak delikatnie zmienić format Poczekalni. Wcześniej przedstawiałem tylko i wyłącznie bohaterów z Worlds i MSI oraz pięciu czołowych lig. Wówczas jednak pojawiały się komentarze, że „przecież bohater X był w lidze Y”. Tak więc tym razem będzie bardziej przejrzyście – Poczekalnia będzie podzielona na kręgi, a w pierwszym oprócz czołowych rozgrywek globalnych znalazły się również zmagania najbliższe widzom z Polski, czyli Ultraliga oraz European Masters. I wciąż w Poczekalni znaleźli się bohaterowie niewybrani ani razu w minionym roku z tego kręgu, lecz oprócz tego pod uwagę wziąłem też inne turnieje, które trafiły do drugiego albo trzeciego kręgu (zależnie od ich prestiżu oraz popularności nad Wisłą). Tak prezentują się owe kręgi:

Krąg I
Worlds/MSI
(razem z play-in)
Czołowe 4 ligi
(LEC, LCS, LCK, LPL)
Ultraliga
(1. dywizja, bez sezonu zerowego)
EU Masters
(razem z play-in)
Krąg II
Regionalne ligi Europy
(tylko splity/rozgrywki gwarantujące miejsce na EUM*)
Baraże Ultraligi/Trinity Force Puchar Polski Osiem lig Minor
(PCS, VCS, CBLOL, LCL, LJL, LLA, OPL, TCL)
KeSPA Cup/Demacia Championship/NEST

*w przypadku LFL brano pod uwagę cały letni split oraz turniej kwalifikacyjny na EU Masters

Krąg III
Rozgrywki nieuwzględnione w Kręgach I-II rejestrowane przez Gamepedię

Czyli mówiąc prościej – jeżeli jakaś postać nie pojawiła się w Ultralidze, na Worlds albo w jednej z czterech czołowych regionalnych lig świata, witamy ją w Poczekalni, ale razem z nią przedstawimy, czy może pojawiła się w innych zawodach, a jeśli tak, to których. Mając to na uwadze, przejdźmy już do dawno niewidzianych bohaterów:

Garen Garen
Potęga Demacii
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
26.10.2019 23.08.2020 14.09.2020
438 dni temu 136 dni temu 114 dni temu
Rekkles  Nestea FREDEAD

Jest kotek, jest impreza. Nie ma kotka, nie ma imprezy… ani Garena. Po tym, jak duet Garen+Yuumi stracił na sile, razem z nim Potęga Demacii nie jest już tak… potężna. W efekcie rycerza z Demacii nie oglądaliśmy już przeszło rok w turniejach pierwszego kręgu, ale w jakimkolwiek rejestrowanym przez Gamepedię już od blisko czterech miesięcy. Ale spokojnie, dopiero się rozkręcamy.

Vi
Stróż Prawa z Piltover
Ostatnio widziana:
Krąg I Krąg II Krąg III
4.10.2019 15.08.2020 3.12.2020
460 dni temu 144 dni temu 34 dni temu
 AHaHaCiK  Tynx Sagrath

Aj Vi, rok temu udało jej się wydostać z Poczekalni, ale w roku 2020 nikt nie zdecydował się już na jej wybór w turniejach pierwszego kręgu. Najwięksi fani LoL-a mogli ją oglądać stosunkowo niedawno w rozgrywkach Ekwadoru, ale ci skupiający się na bardziej prestiżowych turniejach (zwłaszcza europejskich) ostatni raz Stróża Prawa z Piltover widzieli dopiero w sierpniu. Jeśli chodzi o czołowe zawody, to ostatnią okazją do zobaczenia Vi były Worldsy 2019, kiedy to trafiła ona w ręce Kirilla „AHaHaCiKa” Skvortsova.

Fizz
Szachraj Sztormów
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
17.08.2019 7.11.2020 2.12.2020
508 dni temu 60 dni temu 35 dni temu
 Larssen piratesports logo Domoles  FREDEAD

Przekraczamy próg pięciuset dni i jednocześnie witamy nowego bohatera w Poczekalni. Fizz nie pojawił się w żadnym z dwóch ostatnich zestawień, ale w tym roku już nie miał tyle szczęścia. Co prawda fani z Polski mogą pamiętać go w rękach Dominika „Domolesa” Nowackiego, który wybrał Szachraja Sztormów w Trinity Force Pucharze Polski, ale oprócz tego i epizodów w regionalnych ligach Europy, wielu okazji do zobaczenia Fizza nie mieliśmy.

Katarina
Złowieszcze Ostrze
Ostatnio widziana:
Krąg I Krąg II Krąg III
10.04.2019 8.08.2020 13.11.2020
637 dni temu 151 dni temu 54 dni temu
 Yameru  Chazz  KKLVL

Idziemy jeszcze dalej wstecz, bo ponad półtora roku minęło już, od kiedy w czołowych ligach zagościła Katarina. Ba, gdybym nie zaczął uwzględniać European Masters i Ultraligi w gronie tych turniejów, dołożylibyśmy do tego okresu jeszcze prawie siedem miesięcy. Sytuację uratował Elias „Yameru” Jalonen, który wybrał Złowieszcze Ostrze w wiosennej edycji EUM, ale chyba nie wspomina tego meczu za dobrze.

Warwick Warwick
Nieposkromiony Postrach Zaun
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
6.03.2019 26.07.2020 9.11.2020
672 dni temu 164 dni temu 58 dni temu
 Rybson  Kocourek  AntiMagic

No i mamy pierwszego bohatera, który zaliczył swoistego hat-tricka, jeśli chodzi o występy w Poczekalni. Był w roku 2018, był w roku 2020, jest i tym razem. Aczkolwiek po zmianach w formacie pojawił się znacznie wcześniej (ciekawostka, gdyby format pozostał niezmieniony, Warwick byłby na pierwszym miejscu w rankingu najdłużej niewidzianych czempionów). Ale i tak nie widzieliśmy go już od dawna – za równo dwa miesiące miną dwa lata, od kiedy Artur „Rybson” Gębicz zdecydował się na jego wybór w fazie grupowej Ultraligi. I po dziś dzień pozostaje jedynym zawodnikiem, który zdecydował się na wybór właśnie tej postaci w czołowych polskich rozgrywkach.

Amumu
Smutna Mumia
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
7.08.2018 6.08.2020 14.12.2020
883 dni temu 153 dni temu 23 dni temu
 Yondu  Sharp  SneakyLemon

Smutna Mumia jest smutna, bo nikt już jej dawno nie widział w czołowych rozgrywkach. Raptem 32 dni dzielą nas od równo dwóch lat, od kiedy Amumu po raz ostatni pojawił się w jednej z czołowych lig. Pamiętać go mogą natomiast fani europejskich rozgrywek, bo w samym letnim splicie pokazał się on m.in. w lidze niemieckiej, czeskiej oraz hiszpańskiej. I choć radził sobie „dość nieźle” w przedsezonie, to po zmianach chyba przeleje jeszcze niejedną łzę, nim wreszcie wydostanie się z Poczekalni.

Nasus
Kustosz Pustyni
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
30.06.2018 29.07.2020 15.11.2020
921 dni temu 161 dni temu 52 dni temu
 Thal  Alois  Adiss

Pamiętacie, w jakiej pozycji byliście dwa i pół roku temu? Nasus na przykład był w sytuacji jakkolwiek wartościowego czempiona, zwłaszcza w oczach Parka „Thala” Kwon-hyuka. Ówczesny toplaner SK telecom T1 co jakiś czas decydował się na wybór Kustosza Pustyni, lecz był w zasadzie wyjątkiem. Ale wraz z upływem czasu nie był już wyjątkiem, bo chętnych do wyboru Nasusa nie było w ogóle. Dobrze sytuację tego bohatera obrazuje liczba wystąpień na Rifcie w tym roku – spośród wszystkich uwzględnianych przez Gamepedię turniejach Nasus pojawił się… w trzynastu meczach.

Udyr
Duchowy Wędrowca
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
22.06.2018 22.01.2019 27.10.2020
929 dni temu 715 dni temu 71 dni temu
Giants Gaming Djoko  Manaty  Kolthro

Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata, a kolejnego „Flash, bear, slapa” jak nie było, tak nie ma. I to nie tylko w turniejach pierwszego kręgu – choć tam Udyra nie widzieliśmy już przeszło dwa i pół roku, to również w europejskich rozgrywkach albo ligach dawniej określanych mianem „dzikiej karty” też nie pojawia się za często… delikatnie mówiąc. Udyra uratował nieco Devin „Kolthro” Drzewucki w ramach Uspurge Premier League, ale oprócz niego na wybór Duchowego Wędrowcy zdecydowali się w tym roku raptem czterej inni profesjonalni i półprofesjonalni zawodnicy.

Master Yi
Szermierz Wuju
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
22.06.2018 22.09.2020 11.08.2020
929 dni temu 106 dni temu 148 dni temu
 SofM  Decay  Erasus

Aż tak źle sytuacja nie wygląda w przypadku Mastera Yi, który w tym roku miał okazję pokazać się kilkanaście razy, również w regionalnych ligach Europy. Jeśli jednak chodzi o ścisłą czołówkę, to tam nie widzieliśmy go już równie długo, co Udyra (a nawet kilka godzin dłużej, będąc w stu procentach precyzyjnym). Jako ostatni na jego wybór zdecydował się znany obecnie z Suning Lê „SofM” Quang Duy, dawniej reprezentujący barwy Snake Esports.

Rammus Rammus
Pancerznik
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
6.05.2018 24.08.2019 Azja 28.11.2020
975 dni temu 501 dni temu 39 dni temu
KaBuM! e-Sports Zantins BOSS Dayne

W roku 2020 Mid-Season Invitational nie miało miejsca, więc mieliśmy jeszcze mniej okazji do zobaczenia niektórych bohaterów. Wśród nich jest między innymi Rammus, który po raz ostatni w czołowych rozgrywkach pojawił się właśnie podczas MSI, a dokładnie w ramach edycji tego turnieju sprzed dwóch lat. Jednak na jego wybór w tym roku nie zdecydował się również żaden z graczy występujących w zawodach drugiego kręgu, a ostatnim z nich był Vladislav „BOSS” Fomin, reprezentant Unicorns of Love, który zagrał Rammusem po raz ostatni w letnim splicie sezonu 2019 LCL.

Shaco Shaco
Demoniczny Błazen
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
13.08.2017 13.07.2020 11.10.2020
1242 dni temu 177 dni temu 87 dni temu
Splyce Wunder  Nestea  Zarzator

Na koniec postać dobrze znana w Poczekalni Legend – Shaco. W przeciwieństwie do Warwicka Demonicznemu Błaznowi nie pomogły nawet zmiany w formacie Poczekalni, bo i tak nie widzieliśmy go już od przeszło trzech lat. Po raz ostatni okazja do zobaczenia Shaco w czołowych rozgrywkach miała miejsce w letnim splicie EU LCS 2017, kiedy to Martin „Wunder” Hansen (wówczas grający dla Splyce) wybrał go w meczu z Teamem Vitality. Patrząc jednak z szerszej perspektywy, nie wygląda to aż tak źle, bo w tym roku Shaco zagościł m.in. w Portugalii, Hiszpanii oraz Grecji, więc liczba chętnych do jego wyboru nie jest aż tak mała.

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Było ich sześciu, potem dwóch, a teraz już nie ma ani jednego. KEi i Kylar odchodzą z AVEZ

Gdy w połowie grudnia AVEZ Esport podziękowało ze współpracę czterem członkom swojej dywizji CS:GO, mogliśmy tylko zgadywać, jaki kierunek obierze ter...