To już dziś! O godzinie 18:00 rozpocznie się nowy sezon League of Legends European Championship, czyli rozgrywek najwyższego szczebla LoL-a w Europie. Jednak zanim na nowo będziemy mogli zobaczyć w akcji najlepszych zawodników i czołowe drużyny, mam dla Was jeszcze jedne statystyki z dotychczasowych edycji LEC i EU LCS. Wczoraj przedstawiłem ranking weteranów europejskiego podwórka, dziś natomiast przejrzymy inne kategorie – a wśród nich największa liczba zwycięstw, najwięcej zabójstw, najszerszy wachlarz bohaterów itp.

CZYTAJ TEŻ:
Prawdziwi weterani europejskiej sceny. Kto rozegrał najwięcej meczów w EU LCS i LEC?

Artykuł na bazie danych z serwisu Gamepedia. W wyliczeniach uwzględniono fazy zasadnicze, play-offy oraz Regional Qualifier wszystkich dotychczas rozstrzygniętych na Summoner’s Rifcie meczów w ramach EU LCS/LEC. Baraże i Expansion Tournament nie były brane pod uwagę.

Zwycięstwa/porażki

Najwięcej zwycięstw

fot. Riot Games/Michał Konkol
1. Jankos
Marcin Jankowski
277 zwycięstw

2. Rekkles
Martin Larsson
3. sOAZ
Paul Boyer
4.  Hylissang
Zdravets Galabov
5. Perkz
Luka Perković
271 zwycięstw 239 zwycięstw 234 zwycięstw 233 zwycięstw

Zaczynamy od liczby zwycięstw i cóż, jeśli pamiętacie, kto rozegrał najwięcej meczów w EU LCS i LEC, powyższe zestawienie raczej nie będzie zaskoczeniem. Na samym szczycie raz jeszcze Marcin "Jankos" Jankowski, który nie tylko ma na koncie najwięcej rozegranych starć, ale też najwięcej wygranych. Tuż za nim jego nowy kompan z drużyny, Martin "Rekkles" Larsson, a na najniższym stopniu podium póki co Paul "sOAZ" Boyer. Ponieważ jednak Francuza nie zobaczymy w tym splicie LEC, prawdopodobnie spadnie on na niższą lokatę kosztem Zdravetsa "Hylissanga" Galabova. Do awansu Bułgar potrzebuje tylko sześciu zwycięstw Fnatic w tej rundzie europejskich rozgrywek.

Najwięcej porażek

fot. Riot Games
1.  Nukeduck
Erlend Holm
187 porażek

2.  Jankos
Marcin Jankowski
3. Vander
Oskar Bogdan
4. Cabochard
Lucas Simon-Meslet
5.  Hylissang
Zdravets Galabov
5. Rekkles
Martin Larsson
184 porażki 182 porażki 169 porażek 163 porażki 163 porażki

Największa liczba rozegranych meczów wiąże się zarówno z wysokim miejscem w rankingu zwycięstw, jak i porażek. Tu jednak sytuacja na podium jest znacznie bardziej wyrównana, a ponieważ wszyscy trzej zawodnicy na pudle reprezentują różne formacje, może dojść do wielu przetasowań. Przynajmniej w teorii, bo biorąc pod uwagę siłę poszczególnych formacji na szczycie najprawdopodobniej pozostanie Erlend "Nukeduck" Holm, aczkolwiek zmiana na drugim miejscu jest bardziej prawdopodobna. Jankosa w tym niechlubnym zestawieniu może wyprzedzić jego dawny kolega z drużyny, Oskar "Vander" Bogdan, obecnie reprezentujący barwy Misfits Gaming.

Największy współczynnik zwycięstw
(spośród graczy, którzy rozegrali co najmniej 100 meczów w EU LCS/LEC)

fot. G2 Esports
1.  Perkz
Luka Perković
70,82% wygranych (233/329)

2.  Caps
Rasmus Winther
3.  Zven
Jesper Svenningsen
4.  Broxah
Mads Brock-Pedersen
5.  Bwipo
Gabriël Rau
69,88% wygranych 69,59% wygranych 68,42% wygranych 65,54% wygranych

Teraz coś z innej beczki – zamiast "surowej" liczby zwycięstw lub porażek, przed Wami stosunek wygranych do wszystkich rozegranych meczów. W tym zestawieniu przoduje na chwilę obecną Luka "Perkz" Perković, który jako jedyny ma więcej niż 70% zwycięstw w EU LCS i LEC (w gronie zawodników, którzy rozegrali co najmniej 100 gier). Ale ponieważ Chorwat zdecydował się na wylot za ocean, może utracić pierwsze miejsce w tej kategorii na rzecz Rasmusa "Capsa" Winthera. Aby tak się stało, G2 Esports duńskiego midlanera musi wygrać wszystkie mecze pierwszej połowy LEC. Jeśli przegra jeden z nich, wyprzedzenie Perkza jeszcze w tym splicie może być... problematyczne.

Zabójstwa/asysty/śmierci

Najwięcej zabójstw

fot. G2 Esports
1.  Rekkles
Martin Larsson
1837 zabójstw

2.  Perkz
Luka Perković
3.  Jankos
Marcin Jankowski
4.  Caps
Rasmus Winther
5.  Nukeduck
Erlend Holm
1366 zabójstw 1308 zabójstw 1187 zabójstw 1098 zabójstw

Przechodzimy do zupełnie nowych kategorii, a dokładnie zabójstw, śmierci oraz asyst. W rankingu tych pierwszych przoduje Martin "Rekkles" Larsson, co nie powinno raczej nikogo dziwić. Szwed niezmiennie od lat gra na pozycji botlanera, więc to właśnie jego zadaniem jest zadawanie jak największej liczby obrażeń, a razem z nią śmiertelnych ciosów. Tych Rekkles zdobył na tyle, że może być spokojny o utrzymanie się na szczycie – w końcu między nim a drugim w rankingu Perkzem różnica wynosi blisko pięćset. A ponieważ Perkz w LEC już nie gra, może utracić drugie miejsce. Tym razem najbliżej wyprzedzenia swojego dawnego kompana jest Jankos.

Najwięcej śmierci

fot. Riot Games/David Lee
1.  Hylissang
Zdravets Galabov
1331 śmierci

2.  Vizicsacsi
Kiss Tamás
3.  Jankos
Marcin Jankowski
4.  sOAZ
Paul Boyer
5.  Odoamne
Andrei Pascu
1052 śmierci 1010 śmierci 998 śmierci 926 śmierci

Niechlubny ranking numer dwa – tym razem patrzymy na liczbę śmierci. Na szczycie trzeci pod względem rozegranych meczów Zdravets "Hylissang" Galabov i na jego nieszczęście różnica tu również jest bardzo wyraźna. Jego były kolega z Unicorns of Love, Kiss "Vizicsacsi" Tamás, zginął o blisko 300 razy mniej, ale wyniku tego już nie poprawi (a w zasadzie nie pogorszy), bo zdecydował się zakończyć karierę profesjonalnego gracza. Co innego w przypadku trzeciego w zestawieniu Jankosa – weteran EU LCS i LEC pojawiał się już w niemal każdym dotychczasowym zestawieniu i to na jednej z czołowych lokat. W rankingu śmierci całkiem prawdopodobne, że również zaliczy awans... z czego raczej nie będzie tym razem zadowolony.

Najwięcej asyst

fot. Riot Games/Yicun Liu
1.  Hylissang
Zdravets Galabov
3310 asyst

2.  Jankos
Marcin Jankowski
3.  Mikyx
Mihael Mehle
4.  Vander
Oskar Bogdan
5.  sOAZ
Paul Boyer
3202 asyst 2748 asyst 2685 asyst 2437 asyst

Hylissang nieszczęśnik, a zarazem szczęśliwiec – jako prawdziwy wspierający Bułgar zarówno często padał wskutek uderzeń rywali, jak i asystował przy zabójstwach. A nawet najczęściej ze wszystkich graczy, bo na koncie Hylissang ma już przeszło 3300 asyst! Jednak drugi w zestawieniu Jankos jest całkiem blisko – obu graczy dzieli tylko 108 asyst. Głównie więc to między nimi toczy się walka o koronę prawdziwego pomocnika w zabójstwach, ale Mihael "Mikyx" Mehle i Oskar "Vander" Bogdan pewnie postarają się udowodnić Jankosowi, że ten ranking należy do supportów z prawdziwego zdarzenia. To co, Jankos, może jednak Braum?

Największe KDA
(spośród graczy, którzy rozegrali co najmniej 100 meczów w EU LCS/LEC)

fot. Riot Games/David Lee
1.  Rekkles
Martin Larsson
7,24 KDA (1837/569/2282)

2.  Upset
Elias Lipp
3.  Broxah
Mads Brock-Pedersen
4.  Zven
Jesper Svenningsen
5.  Genja
Evgeny Andryushin
5,9 KDA 5,82 KDA 5,65 KDA 5,42 KDA

Okej, zostawmy na razie liczby, które mogą się tylko zwiększać z każdym rozegranym meczem i zerknijmy na nieco odmienną kategorię. Tym razem jest nią najpopularniejszy chyba współczynnik w grze, czyli KDA. Raz jeszcze najlepszą piątkę ograniczyliśmy tylko do graczy, którzy wystąpili w EU LCS/LEC co najmniej 100 razy. Na szczycie chyba bez zaskoczeń – najlepsze KDA w europejskich rozgrywkach należy do Rekklesa, który jako jedyny przekroczył barierę 7,0. Na drugim miejscu, aczkolwiek dość daleko za Szwedem, jego następca we Fnatic, czyli Elias "Upset" Lipp z wynikiem 5,9. Pozostałą trójkę być może kojarzą widzowie EU LCS z większym stażem, w końcu Jespera "Zvena" Svenningsena, a zwłaszcza Evgeny'ego "Genji" Andryushina w europejskiej lidze nie widzieliśmy już od dawna.

Creep score

Największy łączny creep score

fot. Riot Games
1.  Rekkles
Martin Larsson
149 309 CS

2.  Nukeduck
Erlend Holm
3.  sOAZ
Paul Boyer
4.  Perkz
Luka Perković
5.  Odoamne
Andrei Pascu
110 728 CS 107 461 CS 103 886 asyst 99 503 asyst

Teraz coś dla fanów naprawdę dużych liczb, czyli kto ma największy creep score w całej historii EU LCS i LEC. Raczej nie będzie zaskoczeniem (znowu), że na samym szczycie jest Rekkles, którego CS jest tuż-tuż przekroczenia bariery 150 tysięcy. I podobnie jak w rankingu zabójstw, tak również tutaj Szwed nie musi przejmować się spadkiem, bo drugi w zestawieniu Nukeduck ma blisko 40 tysięcy zabitych stworów mniej. Po raz pierwszy w zestawieniu pojawił się Andrei "Odoamne" Pascu, który jest nie tylko blisko osiągnięcia kamienia milowego w postaci 100 000 CS, ale też wyprzedzenia dwóch graczy, których w tym splicie LEC nie zobaczymy. Zadanie to nie będzie łatwe dla Rumuna, ale na pewno nie jest niemożliwe.

Największy creep score na minutę (CSPM)
(spośród graczy, którzy rozegrali co najmniej 100 meczów w EU LCS/LEC)

fot. Riot Games
1.  Attila
Amadeu Carvalho
10,17 CSPM

2.  Upset
Elias Lipp
3.  FORG1VEN
Konstantinos Tzortziou
4.  Rekkles
Martin Larsson
5.  Kobbe
Kasper Kobberup
10,16 CSPM 9,7 CSPM 9,63 CSPM 9,62 CSPM

CSPM, czyli liczba zabitych stworów w przeliczeniu na minutę. Jedna ze statystyk wartościujących głównie marksmanów, toteż nie powinno nikogo dziwić, że to właśnie ich i tylko ich zobaczymy w czołowej piątce w tej kategorii. Na samym szczycie Amadeu "Attila" Carvalho, wcześniej znany jako Minitroupax – były gracz Teamu Vitality i dawny kompan Jakuba "Jactrolla" Skurzyńskiego z dolnej alei. Portugalczyk jest jedną z dwóch osób, które w całej swojej historii gier w EU LCS i LEC utrzymały ponad 10 CSPM. Drugą jest Upset, aczkolwiek Niemiec w przeciwieństwie do Attili będzie miał już wkrótce okazję poprawić (lub pogorszyć) swój wynik. Możecie zastanawiać się, czemu Rekkles jest tak nisko w tej kategorii, ale trzeba pamiętać, że w LEC grał nie tylko typowymi strzelcami, lecz też m.in. Soraką, Janną, czy przede wszystkim Senną, która szczególnie mocno "nabruździła" w jego statystyce CSPM.

Bohaterowie

Najwięcej wybranych unikalnych bohaterów (UC)

fot. Riot Games/David Lee
1.  Wunder
Martin Hansen
61 UC

2.  sOAZ
Paul Boyer
3.  Nukeduck
Erlend Holm
4.  Perkz
Luka Perković
5.  Caps
Rasmus Winther
58 UC 57 UC 55 UC 54 UC

Na koniec jeszcze jedna statystyka, tym razem dotycząca czempionów, a dokładnie kto z graczy LEC ma najszerszy "champion pool", czyli wachlarz bohaterów, którymi już zagrał w europejskich rozgrywkach. Tu po raz pierwszy dziś na samym szczycie Martin "Wunder" Hansen, który choć jest dopiero dziesiąty w rankingu graczy z największą liczbą rozegranych gier, pokazuje, że jest dość wszechstronny – przynajmniej jeśli chodzi o wybieranych czempionów. Drugi w rankingu niegrający już w LEC – przynajmniej przez jakiś czas – sOAZ, a na trzecim miejscu już nie toplaner, a Nukeduck.


To wszystko, co przygotowałem na dzisiaj. Nie pozostało nic więcej, jak tylko czekać na start pierwszego tygodnia LEC 2021 Spring Split, który, przypominam, rozpocznie się już dziś o 18:00. Wszystkie mecze będziecie mogli obejrzeć standardowo z polskim komentarzem na kanałach Polsat Games w telewizji, na Twitchu oraz YouTube. Pełny harmonogram oraz więcej informacji dotyczących tego splitu LEC znajdziecie w naszej relacji tekstowej: