Równo miesiąc temu Team Vitality zrezygnował z sześcioosobowego modelu drużyny CS:GO, przesuwając na ławkę rezerwowych Nabila "Niverę" Benrlitoma. Dziś niespodziewanie poinformowano natomiast, iż BLAST Premier Showdown będzie ostatnim turniejem w wyjściowej piątce dla Cédrica "RpK-a" Guipouy. Weterana Counter-Strike'a nie zastąpi jednak sprawdzony już w przeszłości przez Pszczółki 19-latek, tylko Jayson "Kyojin" Nguyen Van, który dla sporej grupy kibiców jest... postacią totalnie anonimową.

2,5 roku i koniec

Zacznijmy od RpK-a. Stawiający swoje pierwsze kroki na podwórku CS-a już kilkanaście lat temu gracz jest częścią Vitality od wejścia tej organizacji na scenę CS:GO w październiku 2018 roku, podobnie zresztą jak Mathieu "ZywOo" Herbaut oraz Dan "apEX" Madesclaire. Pod banderą Pszczółek RpK wielokrotnie mógł świętować sukcesy na turniejach zaliczanych do tych najbardziej prestiżowych, choć nie mamy tu na myśli Majorów, na których Vitality plasowało się kolejno na 9-11. i 5-8. lokacie. Niewykluczone, że pozycje te RpK i spółka mogliby poprawić w 2020 roku, lecz, jak dobrze wiemy, marzenia graczy z całego świata o podboju wspieranych przez Valve rozgrywek nie mogły się spełnić przez pandemię koronawirusa.

W ostatnich miesiącach Vitality nie miało już jednak argumentów świadczących o przynależności tego składu do ścisłej czołówki Counter-Strike'a. Rok zaczął się dla ekipy przyzwoicie, bo od 3. miejsca na finałach BLAST Premier, niemniej kolejne wyniki były po prostu słabe – zarówno gdy TV korzystał z sześciu graczy, jak i wtedy, gdy z boku rywalizację obserwował Nivera. We francuskim obozie musiano więc podjąć kolejną trudną decyzję, którą okazało się zrezygnowanie z RpK-a.

"Od dawna chciałem oczyścić moje imię"

Naturalnym ruchem w tej sytuacji mogło wydawać by się ponownie zaangażowanie Benrlitoma, lecz Vitality ma inne plany. Swoją szansę otrzyma teraz Kyojin, który dotąd tylko dziewięć razy miał okazję wziąć udział w oficjalnym meczu notowanym przez serwis HLTV.org. Taka mała aktywność w wieku 22 lat ma jednak swoje wytłumaczenie – Francuz w przeszłości otrzymał VAC bana, a ten został zniesiony przez Valve dopiero na początku kwietnia. – Od dawna chciałem mieć oficjalne potwierdzenie od Valve, by odpowiedzieć na plotki i oczyścić moje imię. (...) Jestem niesamowicie podekscytowany i od dziś w 100% poświęcę się grze. Mogę wam obiecać, że nie będziecie rozczarowani – pisał wówczas gracz CS:GO znad Sekwany.

Jaka stoi za tym incydentem historia? Ano według portalu AFK Gaming Nguyen Van w przeszłości korzystał z zawieszonego, ale nieswojego konta, przez co po założeniu własnego profilu również został zbanowany. Ostatecznie Francuzowi wspieranemu przez m.in. CSPPA i Prodigy Agency udało się jednak udowodnić swoją niewinność, a jego kariera, jak widać, natychmiast nabrała rozpędu. Debiut Kyojina nastąpi prawdopodobnie pod koniec kwietnia, gdy ruszy DreamHack Masters Spring 2021.

Skład CS:GO Teamu Vitality po BLAST Premier Showdown będzie wyglądać następująco:

  • Mathieu „ZywOo” Herbaut
  • Richard „shox” Papillon
  • Kévin „misutaaa” Rabier
  • Dan "apEX" Madesclaire
  • Jayson "Kyojin" Nguyen Van
  • Rémy „XTQZZZ” Quoniam – trener
  • Nabil „Nivera” Benrlitom – rezerwa
  • Cédric "RpK" Guipouy – rezerwa