STS

Studiuj esport! Filia AWF w Białej Podlaskiej otwiera dedykowany kierunek

Esport już od dłuższego czasu coraz odważniej puka do drzwi akademickiego świata. Efektem tego jest m.in. kierunek esport, którego powstanie ogłosiła właśnie filia Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.

Trzyletnie studia pozwolą uzyskać dyplom licencjata z zakresu elektronicznej rywalizacji. O to, by owy dyplom świadczył o posiadaniu określonych umiejętności, ma zadbać Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych w Katowicach, które pomagało bialskiemu AWF-owi w przygotowaniu dedykowanemu kierunkowi programu. Ten obejmuje ponad 2,5 tysiąca godzin i ma przygotować absolwentów nie tylko do udziału w esporcie w roli graczy, ale także, a może przede wszystkim do działalności marketingowej, organizatorskiej oraz prowadzenia szkoleń. W związku tym zajęcia dotyczyć będą kwestii specjalistycznych, motorycznych i psychologicznych, a ponadto zapewni też szeroką wiedzę z zakresu odżywiania się i odnowy biologicznej.

Pomysł na uruchomienie nowego kierunku jest rezultatem szeroko prowadzonej działalności projakościowej w uczelni. Tworząc go wzięliśmy pod uwagę coraz większą konkurencyjność na rynku pracy oraz ciągły wzrost zainteresowania młodych ludzi esportem, który staje się sektorem o charakterze globalnym – przyznała dr Anna Bodasińska, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej. – Poszukując nowoczesnych i atrakcyjnych form kształcenia sugerowaliśmy się również działaniami ministerstwa, które w 2020 roku zadebiutowało pilotażem programu, dotyczącym wykorzystania gier komputerowych oraz wideo w szkołach, co zapewne wpłynie na potrzebę zatrudniania specjalistów w tym zakresie. […] Wyszliśmy z założenia, że skoro ten sektor rozwija się tak dynamicznie i ma szansę stać się jednym z wiodących sektorów gospodarki i jednocześnie jest niezwykle atrakcyjny w ocenie młodych ludzi to należy nim się zainteresować i spróbować znaleźć niszę, w której możemy się wykazać jako uczelnia sportowa – dodała.

Co ważne, program wykorzystywany na kierunku esport ma być ukierunkowany na rozwój zarówno mentalny, jak i sprawnościowy oraz zdrowotny. Osoby studiujące na tym kierunku mają, jak zapewnia sama uczelnia, posiadać wiedzę ogólną z zakresu nauk społecznych, biologicznych, ekonomicznych i o kulturze fizycznej oraz w wiedzę specjalistyczną wykorzystywaną w branży esportowej. Duża waga przykładana będzie także do kwestii znajomości innych niż polski języków, gdyż w trakcie toku studiów możliwe będzie nabycie również umiejętności z zakresu języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Tagi: , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Mobilna wersja Apex Legends potwierdzona. Zamknięte beta testy ruszą w tym miesiącu

Mamy dobrą wiadomość dla fanów gier mobilnych. Wczoraj firmy Electronic Arts oraz Respawn Entertainment oficjalnie potwierdziły, że jeszcze w tym mies...