Wygląda na to, że nawet trzech miesięcy nie przetrwał najnowszy skład CS:GO Illuminar Gaming. Weszło Esport poinformowało, iż organizacja wkrótce rozstanie się z piątką graczy, a następnie odbuduje dywizję wspólnie z jej szkoleniowcem, Jędrzejem „bogdanem” Rokitą. Doniesienia te niejako potwierdził Fryderyk „Veggie” Kozioł, Head of Esports w iHG. – Jako Illuminar Gaming dokonujemy zmiany w kontekście strategii dotyczącej dywizji CS:GO. Dalszych informacji należy oczekiwać w kolejnych dniach, jednak mogę zapewnić, że z zawodnikami rozstajemy się w dobrych relacjach – przyznał na łamach Weszło Esport.

Przypomnijmy, iż na początku 2021 roku iHG przeszło ogromne zmiany na poziomie struktur organizacyjnych. Najpierw rozpadł się skład CS:GO, a następnie z formacją w nadal nie do końca wyjaśnionych okolicznościach pożegnała się liczna grupa influencerów oraz działaczy, z których część współtworzy obecnie Anonymo Esports. Przez pewien czas z obozu Illuminar dobiegała do nas jedynie cisza, ale uznana marka w końcu wróciła do działania, raz jeszcze angażując Veggiego i wracając także na scenę strzelanki ze stajni Valve – już bez Janusza "Snaxa" Pogorzelskiego czy Pawła "reatza" Jańczaka, ale za to choćby z Dominikiem "GruBym" Świderskim czy Patrykiem "Sidneyem" Korabem.

Składając podpisy pod umowami z nowymi zawodnikami, Illuminar bez dwóch zdań nie stało się największym wygranym szufli transferowej, ale projekt i tak można było określić mianem perspektywicznego. W formacji próżno było przecież szukać gracza nieobytego z rywalizacją na najwyższym krajowym poziomie. Doświadczenie to jednak, jak widać, nie wszystko, bo iHG nie było w stanie nawiązać do swoich dawnych sukcesów. Owszem, w Polskiej Lidze Esportowej GruBy i spółka przewodzą obecnie ligowej tabeli, ale w ESL Mistrzostwach Polski okupują pozycję w strefie spadkowej, a i Esport Tour Pro Spring zakończyli na odległym miejscu. W dodatku arena międzynarodowa również nie była świadkiem spektakularnych sukcesów Illuminar.

I bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie nie będzie. Wg Weszło Esport organizacja planuje w najbliższym czasie skupić się na rozwoju nieoszlifowanych diamentów. Co ciekawe, Illuminar rozważało taki ruch jeszcze przed zakontraktowaniem obecnego składu: – Wracając do sedna, tak, z jednej strony mieliśmy wstrzymać się z CS-em, z drugiej natomiast pojawił się naprawdę fajny skład do wzięcia. Postanowiliśmy obrać tę ścieżkę, choć kotłowały się w naszych głowach myśli, czy może nie rozpocząć jakiegoś projektu akademii, mając w tym aspekcie dobre doświadczenia z LoL-a. Jasne, trzeba mieć na względzie, że w CS-ie takie inicjatywy są dużo trudniejsze do zrealizowania. W przypadku produkcji Riot Games w wielu przypadkach na etapie wstępnej selekcji wystarczy posiłkować się rankingiem solo queue, który jest naprawdę miarodajny. W Counter-Strike’u jest już zupełnie inaczej, ale mamy też kilka tego typu projektów, a najgłośniejszym z nich jest prawdopodobnie ten KubiKa. Z Kubą rozmawiałem zresztą sporo na ten temat będąc jeszcze w piratesports, więc zdaję sobie doskonale sprawę, jak ogromne jest to przedsięwzięcie i bardzo dobrze, że mamy w Polsce kogoś takiego jak KubiK. Dla wielu osób jest to zbyt czasochłonne i wymagające zajęcie, skoro zasadniczo mamy już w czym wybierać na rynku. Dla całej sceny jednak tego typu projekty to prawdziwy skarb i oby w przyszłości było więcej takich KubiKów w krajuopowiadał nam o rozterkach iHG Veggie. 

Skład Illuminar Gaming prezentuje się następująco:

  • Patryk "Sidney" Korab
  • Piotr "morelz" Taterka
  • Dominik "GruBy" Świderski
  • Kuba "Markoś" Markowski
  • Mikołaj "mouz" Karolewski
  • Jędrzej "bogdan" Rokita – trener