STS
fot. ESL/Adam Łakomy

Śledztwo w sprawie mistrzów Polski. Zawinił laptop w obozie x-kom AGO

Triumf x-kom AGO w ESL Mistrzostwach Polski Wiosna 2021 nie rozniósł się szerokim echem ze względu na zamieszanie związane z meczem Anonymo Esports vs Ninjas in Pyjamas we Flashpoint Season 3. W niedzielny wieczór uwaga nie tylko polskiej, ale i globalnej społeczności CS:GO słusznie była zwrócona w kierunku głośnych przepychanek między wszystkimi zaangażowanymi podmiotami. I choć międzynarodowy spór nadal nie ucichł, to my niestety musimy wrócić myślami do finału krajowych rozgrywek. Jemu także towarzyszą bowiem kontrowersje, gdyż trwa śledztwo w sprawie możliwego stream snipingu.

CZYTAJ TEŻ:
x-kom AGO wygrywa ESL Mistrzostwa Polski Wiosna 2021!

Feralny laptop

W przestrzeni publicznej pojawiło się nagranie z warszawskiego Gniazda ukazujące moment, w którym Jastrzębie pokonały swojego rywala, HONORIS. Co ciekawe, w pomieszczeniu, w którym zespół toczył pojedynek, przebywają nie tylko gracze i sztab szkoleniowy, ale także osoby z szeroko rozumianego zaplecza. I tu dochodzimy do sedna problemu, bo obok szkoleniowca x-kom AGO, Mikołaja „miniroxa” Michałkowa, ewidentnie znajduje się laptop, na którym włączona jest transmisja meczu na Twitchu. A to naturalnie wzbudza podejrzenia o stream sniping, czyli działanie mające na celu pozyskanie niedostępnych w normalnych okolicznościach informacji na temat gry przeciwnika. Nie bez powodu za podobne przewinienia w przeszłości karany był już m.in. Team Vitality.

W tym miejscu trzeba podkreślić, iż oficjalna transmisja jest opóźniona o kilka minut w stosunku do czasu rzeczywistego. Nie ma więc możliwości reagowania na bieżąco na działania rywali. Stream sniping w teorii umożliwia jednak np. śledzenie sytuacji ekonomicznej graczy czy wyciąganie wniosków z niedozwolonej perspektywy.

Temat jest analizowany przez centralę ESL oraz ESIC

Nie ulega wątpliwości, iż x-kom AGO złamało regulamin. – Jesteśmy świadomi sytuacji: sami osobiście zgłosiliśmy ten fakt do organizatorów. Mimo iż sytuacja była nieświadoma i niecelowa, to ze względu na prośbę organizatorów musimy wstrzymać się od komentarza w temacie. Proszę, wstrzymajcie się z pochopnymi osądami – potwierdza na Twitterze Maciej Opielski, CEO organizacji. I choć obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się ten, w którym laptop z Twitchem znalazł się obok miniroxa przez przypadek albo niefrasobliwość osób trzecich, potrzebne jest dokładne śledztwo. Zasady ustala się w końcu po to, by ich przestrzegać.

Temat jest analizowany przez naszą centralę oraz ESIC (ze względu na połączenie ESL Mistrzostw Polski z ESL Pro Tour). W chwili obecnej analizowane są materiały video. Jesteśmy w kontakcie z zespołem x-kom AGO, który wykazuje pełną chęć współpracy przy wyjaśnianiu zaistniałej sytuacji – mówi nam Adrian Kostrzębski, rzecznik prasowy ESL Polska.

Przypomnijmy, iż oprócz mistrzostwa Polski x-kom AGO zdobyło prawo występu w ESL National Championships Global Playoff. To turniej, w którym najlepsze ekipy z regionalnych rozgrywek od ESL staną do walki o łącznie dwa miejsca na turniejach rangi Intel Extreme Masters.

CZYTAJ TEŻ:
Znamy wszystkich uczestników ESL NC Global Playoff. Z kim AGO powalczy o IEM-a?
Tagi: , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Anonymo przystąpi do powtórzonego meczu z NIP-em. "Będziemy walczyć i postaramy się dostarczyć show"

W nocy z poniedziałku na wtorek Flashpoint wypuścił oficjalne oświadczenie, potwierdzając, że ostatnia mapa meczu Anonymo Esports z Ninjas in Pyjamas...