Kolejny tydzień zakończony, czas więc przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja Polaków grających w czołowych europejskich ligach League of Legends. Są wieści dobre, są też nieprzyjemne, lecz licząc na szybko tych pierwszych jest więcej – niektóre drużyny utrzymały się na szczycie, inne awansowały, jeszcze inne mogą być już spokojne o miejsce w play-offach. Ale po kolei.

Hiszpania

W hiszpańskiej LVP Superlidze dobiegł końca czwarty tydzień fazy zasadniczej. Spośród Polaków biorących udział w walce o mistrzostwo tych rozgrywek najbardziej zadowolony może być Krzysztof "Kackos" Kubziakowski, którego MAD Lions Madrid wygrało oba zaplanowane mecze. W jednym z nich pokonał G2 Arctic Bartłomieja "Fresskowego" Przewoźnika, jednak wcześniej zespół polskiego midlanera zwyciężył Cream Real Betis. To w połączeniu z niespodziewaną porażką UCAM Esports Clubu oznacza, że sytuacja w górnej części tabeli nie uległa znaczącej zmianie poza nieznacznym awansem wspomnianej akademii MAD Lions. W najgorszej sytuacji jest S2V Esports Marcina "behave'a" Pawlaka, które kończy ten tydzień z bilansem 1-1 i w dalszym ciągu znajduje się poza strefą premiowaną awansem do play-offów.

Poniedziałek, 21 czerwca
18:00 G2 Arctic
Fresskowy
1:0 Cream Real Betis BO1
19:00 MAD Lions Madrid
Kackos
1:0 BCN Squad BO1
20:00 Vodafone Giants 1:0 S2V Esports
behave
BO1
Czwartek, 24 czerwca
20:00 Team Queso 0:1 S2V Esports
behave
BO1
21:00 MAD Lions Madrid
Kackos
1:0 G2 Arctic
Fresskowy
BO1

Francja

Dobre wieści dla fanów Karmine Corp i Misfits Premier, złe dla kibiców Teamu BDS – tak najprościej można podsumować trzeci tydzień fazy zasadniczej w LFL. Formacja Marcina "iBo" Lebudy i Roberta "Erdote" Nowaka przegrała oba mecze zaplanowane na tę kolejkę i oficjalnie wypadła poza czołową szóstkę. Pozostałe formace Polaków bez zmian – KCORP Jakuba "Cinkrofa" Rokickiego wciąż na samym szczycie z siedmioma już wygranymi z rzędu, dwie lokaty niżej MSF Premier, które wciąż liczy na wpadkę Vitality.Bee. Jednak dzięki wygranej w bezpośrednim meczu z Solary (oraz pokonaniu Izi Dream) ekipa czterech Polaków już samodzielnie zajmuje najniższy stopień podium.

Środa, 23 czerwca
19:00 Solary 1:0 Team BDS
iBo, Erdote
BO1
20:00 Karmine Corp
Cinkrof
1:0 GameWard BO1
22:00 Izi Dream 0:1 Misfits Premier
Agresivoo, Shlatan, Woolite, Jactroll
BO1
Czwartek, 24 czerwca
19:00 Karmine Corp
Cinkrof
1:0 Team BDS
iBo, Erdote
BO1
20:00 Solary 0:1 Misfits Premier
Agresivoo, Shlatan, Woolite, Jactroll
BO1

Grecja

W greckiej lidze przekroczyliśmy już półmetek fazy zasadniczej i walka o play-offy powoli wkracza w decydujący etap. W najlepszej pozycji pozostaje Umbra Divinus Gaming Wojciecha "Typicala" Maziejuka, aczkolwiek zespół ten zanotował swoją drugą porażkę w tym splicie. A szkoda, bo była to okazja do oderwania się od peletonu za sprawą porażek Gamespace MCE i Anorthosis Famagusta. Sytuację wykorzystało natomiast WLGaming Esports z Wojciechem "Tabasko" Kruzą i Kacprem "Czypsym" Zaparuchą na pokładzie. Perfekcyjny tydzień w wykonaniu WLG zapewnił awans na drugą pozycję w tabeli ex aequo z ANO i GSMC. Źle natomiast wygląda sytuacja Zerolag Esports, którego barw od jakiegoś czasu broni Paweł "Sheefto" Miozga. Dwie kolejne porażki na koncie zepchnęły ZRL na siódmą lokatę i w nadchodzących tygodniach 21-latek wraz z kompanami muszą dać z siebie 120 procent, aby wrócić do strefy premiowanej awansem do play-offów.

Poniedziałek, 21 czerwca
18:00 Team Refuse 0:1 WLGaming
Tabasko, Czypsy
BO1
19:00 Team Phantasma 1:0 Zerolag Esports
Sheefto
BO1
20:00 Umbra Divinus Gaming
Typical
1:0 CowBoysSquad Imperials BO1
Wtorek, 22 czerwca
18:00 Umbra Divinus Gaming
Typical
0:1 Team Refuse BO1
21:00 Zerolag Esports
Sheefto
0:1 WLGaming
Tabasko, Czypsy
BO1

Niemcy

Słaby trzeci tydzień Prime League w wykonaniu mousesports idzie w niepamięć – tym razem zespół Pawła "Czekolada" Szczepanika i Jakuba "bezuma" Iwanickiego nie zawiódł i zanotował dwie wygrane, co w połączeniu z porażkami EURONICS Gaming poskutkowało "oderwaniem" czołowej szóstki od reszty zestawienia. Z tego zadowolony raczej nie jest Artur "Zwyroo" Trojan i reszta FC Schalke 04 Evolution, bo zespół ten zanotował dwie kolejne porażki, w tym z Unicorns of Love Sexy Edition, przez co sytuacja Królewsko-Niebieskich tylko się pogorszyła. Z dystansu walce o play-offy przygląda się BIG Dawida "Melonika" Ślęczki, które – choć po raz pierwszy w tym splicie zaznało goryczy porażki – wciąż znajduje się na fotelu lidera, aczkolwiek rozpędzona PENTA 1860 jest już tuż za plecami.

Wtorek, 22 czerwca
19:00 Unicorns of Love Sexy Edition
0:1 mousesports
Czekolad
BO1
20:00 BIG
Melonik
0:1 GamerLegion BO1
22:00 PENTA1860 1:0 Schalke 04 Evolution
Zwyroo
BO1
Czwartek, 24 czerwca
18:00 mousesports
Czekolad
1:0 EURONICS Gaming BO1
20:00 SK Gaming Prime 0:1
BIG
Melonik
BO1
21:00 Schalke 04 Evolution
Zwyroo
0:1 Unicorns of Love Sexy Edition BO!

Holandia

W Dutch League bez większych zmian. mCon esports Rotterdam z Michałem "Michlitem" Litwinem po wygranej z LowLandLions wciąż na pozycji wicelidera i wciąż ze stratą jednego oczka do dalej niezwyciężonego PSV Esports. Różnica jest taka, że lider zestawienia pokonał Team Echo Zulu, które przed startem tej kolejki było ex aequo z mCon, dzięki czemu zespół Polaka jest teraz samotnie na drugiej pozycji.

Wtorek, 22 czerwca
22:00 LowLandLions 0:1 mCon Rotterdam
Michlit
BO1

Włochy

Młyn na szczycie tabeli PG Nationals dobiegł końca – przynajmniej na jakiś czas. I jeśli chodzi tylko o czołówkę włoskich rozgrywek, to lepszych informacji dla Polaków mieć nie mogliśmy. Na szczycie utrzymały się bowiem zarówno Axolotl Michała "Roisona" Dubiela, jak i Macko Esports Sebastiana "Sebekxa" Smejkala dzięki kompletowi wygranych w tym tygodniu. Mało tego, obie drużyny mogą być również spokojne o miejsce w play-offach letniego splitu.

Do końca fazy zasadniczej pozostało już tylko pięć dni meczowych i obie te formacje mają o pięć wygranych więcej niż znajdujące się razem na szóstej lokacie Cyberground Gaming i Samsung Morning Stars. A ponieważ CGG i SMS czeka jeszcze jedno bezpośrednie starcie, któraś z nich straci szansę zrównania się z aktualnym liderem – tak jak już straciło tę możliwość Mkers. Ergo – jedna z nich, razem z MKS zajmie na sto procent miejsce poniżej Axolotl i Macko. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie to SMS Kamila "Chosiiego" Chosy, którego sytuacja we włoskiej lidze już tak sympatyczna nie jest.

Środa, 23 czerwca
19:00 Outplayed 1:0 Samsung Morning Stars
Chosii
BO1
20:00 Mkers 0:1 Axolotl
Roison
BO1
22:00 Macko Esports
Sebekx
1:0 Gaia Esports BO1
Czwartek, 24 czerwca
20:00 Samsung Morning Stars
Chosii
0:1 Macko Esports
Sebekx
BO1
21:00 Axolotl
Roison
1:0 Cyberground BO1

Europa Północna

Przechodzimy do NLC, czyli ligi Wielkiej Brytanii i Krajów Nordyckich. Tam miniony tydzień nie był szczególnie szczęśliwy dla Polaków za wyjątkiem Pawła "delorda" Szabli. Fnatic Rising 26-latka wygrało oba zaplanowane starcia i umocniło się na prowadzeniu w grupie B. Singularity Mateusza „Kiao” Sujdaka zanotowało natomiast dwie porażki (w tym jedną z FNC.R), przez co straciło miejsce na szczycie zbioru oznaczonego literą A.

Najgorzej jednak wygląda to w przypadku Granit Gaming Pawła "HeSSZero" Karwota ioraz Dusty Marcina "Warsziego" Surały i Michała "Flasha" Kosickiego. Żadna z tych ekip nie dopisała do swojego dorobku ani punktu, a przecież w przypadku Dusty były ku temu aż trzy okazje. Ich sytuacja w tabeli nie uległa zmianie, ale to wcale nie są dobre wieści – różnica między górną a dolną połową grupy A stała się jeszcze większa przeciwnie do szans na play-offy.

Wtorek, 22 czerwca
20:00 Singularity
Kiao
0:1 Fnatic Rising
delord
BO1
22:00 Dusty
Warszi, Flash
0:1 Nordavind BO1
Środa, 23 czerwca
18:00 Galaxy Racer Esports EU 1:0 Singularity
Kiao
BO1
19:00 KOVA Esports 1:0 Granit Gaming
HeSSZero
BO1
20:00 Dusty
Warszi, Flash
0:1 Riddle Esports BO1
Czwartek, 24 czerwca
18:00 Granit Gaming
HeSSZero
0:1 Fnatic Rising
delord
BO1
21:00 Singularity
Kiao
1:0 Godsent BO1
22:00 Dusty
Warszi, Flash
0:1 Galaxy Racer Esports EU BO1

Portugalia

Jeszcze do niedawna For The Win Kamila "Piwka" Staronia było na szczycie LPLOL, czyli czołowej portugalskiej ligi, jednak w trzecim tygodniu ten stan rzeczy uległ zmianie. To za sprawą porażki FTW z drugim liderem zestawienia, czyli White Dragons. Cóż, ktoś z fotelem lidera pożegnać się musiał i niestety był to zespół Polaka. Na szczęście z OFFSET Esports udało się już zgarnąć zwycięstwo, dzięki czemu Piwek i spółka nie spadli niżej w zestawieniu, choć teraz muszą się mieć na baczności – walka o drugą lokatę jest bardzo zacięta.

Poniedziałek, 21 czerwca
21:00 For The Win Esports
Piwek
0:1 White Dragons BO1
Wtorek, 22 czerwca
22:00 OFFSET Esports 0:1 For The Win Esports
Piwek
BO1

Bałkany

Przechodzimy do bałkańskich rozgrywek i tu już mamy więcej dobrych wieści. Głównie za sprawą Crvenej zvezdy z Szymonem "Kanną" Kawęckim, która awansowała na pierwsze miejsce po drugim tygodniu. I to pokonując nie byle kogo, bo ówczesnego lidera, czyli Nexus KTRL. Co prawda wcześniej w polsko-polskim starciu drużyna spod szyldu czerwonej gwiazdy zwyciężyła Zero Tenacity Wojciecha "Wojtusia" Świdra i Kacpra "Nahovsky'ego" Merskiego, lecz Z10 dzień później odbiło sobie tę stratę punktów, pokonując NK Osijek Esport.

Poniedziałek, 21 czerwca
21:00 Crvena zvezda Esports
Kanna

Crvena Zvezda 1:0 Zero Tenacity
Nahovsky, Wojtuś
BO1
Czwartek, 24 czerwca
19:00 Nexus KTRL
0:1 Crvena Zvezda Crvena zvezda Esports
Kanna
BO1
22:00 Zero Tenacity
Nahovsky, Wojtuś
1:0 NK Osijek Esport BO1

Czechy i Słowacja

Na koniec zerknijmy do rozgrywek naszych południowych sąsiadów. W Hitpoint Masters dalej świetnie radzi sobie SINNERS Esports Macieja "Blue45tego" Zaremby – po perfekcyjnym pierwszym tygodniu taki sam bilans udało się wykręcić również w drugiej rundzie, dzięki czemu już z sześcioma wygranymi SINNERS spokojnie zajmuje pierwszą lokatę w tabeli. Niestety, na tym dobre wieści z Czech i Słowacji się kończą, bo Vikingekrig Esports tak dobrze już sobie nie poradziło. Do drużyny dołączyło dwóch nowych Polaków – Kamil "Meager" Pękacki zmienił Jakuba "Koudysa" Koudelę na pozycji wspierającego, zaś Maciej "Aqfarel" Jeleń zasilił drużynę jako jej nowy analityk. W tym tygodniu Wikingowie skończyli jednak tylko z jedną wygraną, przez co w dalszym ciągu zamykają klasyfikację.

Czwartek, 24 czerwca
18:00 Vikingekrig Esports
bedi, Siemank0o
0:1 Dark Tigers BO1
19:00 SINNERS Esports
Blue45ty
1:0 BRUTE BO1
Niedziela, 27 czerwca
15:00 Inaequalis
0:1 SINNERS Esports
Blue45ty
BO1
16:00 Inside Games 1:0 Vikingekrig Esports
bedi, Siemank0o
BO1