Intel Extreme Masters Cologne 2021 dla wielu graczy będzie okazją, by ponownie spotkać się ze sobą po wielu miesiącach przerwy. Dla niektórych będzie to jednak pierwsze albo jedno z pierwszych lanowych doświadczeń na tak wysokim poziomie. Warto bowiem pamiętać, że mimo pandemii rynek transferowy CS:GO nie spał i w zespołach dochodziło do kadrowych przetasowań. W ich wyniku nierzadko sięgano po nieoszlifowane diamenty z łatkami talentów, które u boku bardziej doświadczonych talentów miały okrzepnąć i być inwestycją w przyszłość. Część z tego typu ruchów ostatecznie opłaciła się, ale nie można pominąć, że wszystko, co dotychczas obserwowaliśmy, działo się wyłącznie w Internecie. A przecież offline rządzi się swoimi prawami i nie zawsze dobrą dyspozycję w sieci udaje się przełożyć na granie na żywo. W związku z tym przygotowaliśmy listę pięciu nastolatków, którzy dali już się poznać z dobrej strony, a którzy w Kolonii wreszcie zaprezentują się nam na lanie.


Wszystko o IEM Cologne 2021:


B1T

   fot. ESL

VALERII VAKHOVSKYI

Urodzony: 5 stycznia 2003 Kraj: Ukraina
Drużyna: Natus Vincere Rating: 1,06 *
Największe sukcesy:
triumf w BLAST Premier Global Final 2020
triumf w DreamHack Masters Spring 2021
wicemistrzostwo BLAST Premier Spring Finals 2021
* w trakcie ostatnich 3 miesięcy (na podstawie HLTV)

– To zawodnik z ogromnym potencjałem i jeżeli nadal będzie pracować tak, jak robił to dotychczas, to bez wątpienia w przyszłości znajdzie się na liście najlepszych – zapewniał na początku roku Denis „⁠electronic⁠” Sharipov. O kim w tak ciepłych słowach wypowiadał się Rosjanin? Ano o swoim obecnym klubowym koledze, B1CIE. Niemniej w momencie, gdy to zdanie padało, nastoletni Ukrainiec był jeszcze członkiem akademii Natus Vincere, aczkolwiek miał już na swoim koncie debiut w barwach pierwszej drużyny. Debiut mało okazały, ale na usprawiedliwienie Vakhovskyiego trzeba przypomnieć, że musiał on mierzyć się z nie byle jakim przeciwnikiem, bo Astralis. Zresztą, były to tylko złe dobrego początki, bo z czasem wychowanek NAVI pojawiał się na serwerze coraz częściej, aż wreszcie w połowie kwietnia ogłoszono, że na dłuższy czas zastąpi w składzie Egora „flamiego” Vasileva.

Efekt był taki, że B1T przyczynił się do wywalczenia mistrzostwa DreamHack Masters Spring 2021, a podczas dopiero co zakończonego StarLadder CIS RMR 2021 był jedną z bardziej wyróżniających się postaci. A przypomnijmy, że mówimy tutaj o zawodniku, który ledwie kilka miesięcy temu skończył 18 lat. Co prawda nie zawsze prezentuje on równą formę, ale w sumie podobnie było z flamiem – z tą różnicą, że Vakhovskyi nadal może się znacząco rozwinąć, podczas gdy 24-letni Vasilev pewnego poziomu już prawdopodobnie nie przeskoczy. Tak czy inaczej, NAVI sporo ryzykowało, stawiając na żółtodzioba, ale koniec końców ryzyko to opłaciło się i wydaje się, że może być tylko lepiej. Pod warunkiem, że ukraiński gracz swoją dyspozycję przełoży też na lanowe warunki, co niekoniecznie musi być takie oczywiste. Zwłaszcza z uwagi na młody wiek i nikłe doświadczenie nastolatka.

degster

   fot. ESL

ABDULKHALIK GASANOV

Urodzony: 21 lipca 2001 Kraj: Rosja
Drużyna: Team Spirit Rating: 1,10 *
Największe sukcesy:
półfinał Intel Extreme Masters Katowice 2021
triumf w europejskim DreamHack Open January 2021
triumf w ESL Meisterschaft Autumn 2020
* w trakcie ostatnich 3 miesięcy (na podstawie HLTV)

Zostajemy w Europie Wschodniej, aczkolwiek teraz skupiamy się na innym jej przedstawicielu. Nieco starszym i nieco bardziej doświadczony od B1TA, bo degster już w ubiegłym roku pokazywał swój potencjał. Był on przecież członkiem składu ESPADY, który regularnie punktował w turniejach Regional Major Ranking w regionie CIS i ubiegłoroczną jej odsłonę zakończył na 5. miejscu. Oznacza to, że gdyby ESL One Rio 2020 ostatecznie się odbyło, to 19-latek i jego koledzy pojechaliby do Brazylii. Ale turniej został odwołany, a zespół Rosjanina rozpadł się. Niemniej sam Gasanov bynajmniej nie został na lodzie, bo pomocną dłoń wyciągnął do niego Team Spirit. Organizacja w styczniu tymczasowo włączyła swojego wychowanka do głównego składu i szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, bo nastolatek okazał się graczem lepszym, a przede wszystkim bardziej wszechstronnym od Artema "iDISBALANCE'A" Egorova, którego miejsce zajął.

Wystarczy wspomnieć, że w tym roku dester tylko jeden turniej kończył z ujemnym ratingiem, a we wszystkich pozostałych był jednym z najpewniejszych punktów Spirit. Z bardzo dobrej strony prezentował się np. w play-inach IEM Katowice 2021, chociaż już w turnieju głównym zdarzało mu się przechodzić obok meczów. Z kolei DreamHack Masters Spring 2021 zakończył z jednym z najlepszych ratingów, co jednak nie pomogło ekipie w osiągnięciu lepszego wyniku. Zresztą, liczby to tylko liczby, ale do tego dochodzi też wkład nastolatka z Rosji w grę drużyny. Wkład, który jest spory, ale może być jeszcze większy. – Statystyki mogą być mylące, a gracz z najlepszymi cyframi nie zawsze jest tym, który ma największy wpływ na zespół. degster da nam większą agresję w grze, bo według mnie dotychczas nam tego brakowało. Abdul to świetny transfer, ale może on grać znacznie lepiej niż dotychczas – stwierdził trener TS, Nikolay "⁠Certus⁠" Poluyanov.

flameZ

   fot. ESL

SHAHAR SHUSHAN

Urodzony: 22 czerwca 2003 Kraj: Izrael
Drużyna: OG Rating: 1,12 *
Największe sukcesy:
• wicemistrzostwo Intel Extreme Masters Summer 2021
triumf w Spring Sweet Spring 2
triumf w europejskiej ESEA Premier Season 35
* w trakcie ostatnich 3 miesięcy (na podstawie HLTV)

Kolejnym graczem, na którego warto będzie zwrócić uwagę podczas IEM Cologne, jest flameZ. Izraelczyk mimo zaledwie 18-lat na scenie obecny jest już od 2017 roku, ale większą część swojej kariery spędził albo na rodzimym podwórku, albo w niżej notowanych międzynarodowych ekipach, z którymi nie miał szans na poważniejszą grę. Przełomem okazały się dopiero przenosiny do Endpoint, do których doszło jesienią ubiegłego roku. To w tym zespole Shushan dał się poznać jako ogromny talent, który szybko zwrócił na siebie uwagę największych. Dość powiedzieć, że pod koniec roku aż czterech utytułowanych zawodników wskazało nastolatka z Bilskiego Wschodu jako tego, który możne w najbliższych miesiącach wypłynąć na naprawdę szerokie wody. – Wydaje mi się, że dostał się on do FPL-a w trakcie letniej przerwy. Ja nie grałem tam przez jakieś dwa miesiące i gdy wróciłem, to trafiłem na niego. Wtedy przyszło mi do głowy „Kto to, ku*wa, jest?”. Nigdy o nim nie słyszałem, a on po prostu przyszedł i zaczął strzelać heady – opisywał Nikola "NiKo" Kovač.

Młody gracz referencje miał więc niezłe, toteż nic dziwnego, że zaczęły się nim interesować większe firmy. Ostatecznie padło na OG, które wybrało Izraelczyka kosztem Michała "MICHA" Müllera. I na pewno tego nie żałuje, bo flameZ błyskawicznie pokazał, że przeskok na wyższy poziom rywalizacji nie stanowi dla niego żadnego problemu i na niemal każdej imprezie, w której wziął udział, był jednym z najlepszych członków zespołu, w znacznym stopniu zwiększając jego siłę ognia. Shushan przyczynił się m.in. do niedawnego wicemistrzostwa IEM Summer, które dla organizacji było pierwszym od siedmiu miesięcy tak znaczącym sukcesem. A wady? Cóż, nowy nabytek nadal ma tendencję do okresowego znikania i przechodzenia obok spotkań, ale z uwagi na jego wiek te wahania formy wydają się zrozumiałe. Jeżeli jednak będzie w stanie je wykluczyć lub przynajmniej ograniczyć, to już w Kolonii może być tym elementem, który przesądzi o ewentualnym sukcesie OG.

misutaaa

   fot. ESL

KÉVIN RABIER

Urodzony: 15 stycznia 2003 Kraj: Francja
Drużyna: Team Vitality Rating: 1,10 *
Największe sukcesy:
3. miejsce podczas BLAST Premier Global Final 2020
triumf w europejskim Intel Extreme Masters Beijing 2020
wicemistrzostwo europejskiego ESL One Cologne 2020
* w trakcie ostatnich 3 miesięcy (na podstawie HLTV)

Ciekawym jest fakt, że misutaaa graczem Teamu Vitality jest już od szesnastu miesięcy, a mimo to nie miał okazji, by lanowo zadebiutować w barwach zespołu. Francuz miał bowiem pecha i ściągnięto go z czeluści nadsekwańskiej sceny akurat wtedy, gdy zaczęła się pandemia, a cały Counter-Strike został z konieczności przeniesiony do sieci. Tym samym doświadczenie Rabiera na turniejach na żywo ogranicza się do rywalizacji wyłącznie na krajowym podwórku, co jest dość sporym paradoksem. Mówimy tutaj przecież o zawodniku, który ma już na swoim koncie triumfy w prestiżowych turniejach, takich jak BLAST Premier Fall 2020 czy też europejskie Intel Extreme Masters Beijing 2020. Warto też zaznaczyć, że 18-latek zawitał do Vitality w bardzo trudnym okresie, gdy ekipa dopiero co pożegnała swojego dotychczasowego prowadzącego, Alexa "ALEXA" McMeekina, i przechodziła gruntowną przebudowę taktyczną.

Odbiło się to też na postawie samego misuty, który zdecydowaną większość imprez kończył z ujemnym ratingiem. Zdarzały się jednak i takie turnieje, na których młody Francuz błyszczał, pokazując swój potencjał, ale dotychczas nie udało mu się znaleźć tak potrzebnej na najwyższym poziomie stabilizacji. Być może problemy te wynikają z tego, z czym zmaga się cała francuska scena? A przynajmniej taką teorię wysnuł klubowy kolega nastolatka, Dan "⁠apEX⁠" Madesclaire. – Dlatego gracze tacy, jak misutaaa, nie są gotowi, by grać na najwyższym poziomie. Są szalenie dobrzy pod względem mechanicznym, ale reszta wygląda naprawdę źle. On sam stale się poprawia, ale nadal nie prezentuje się wystarczająco w kwestii komunikacji i innych tego typu rzeczy, bo we Francji brakuje nam prowadzących. Cóż, być może na niemieckiej ziemi zobaczymy tę lepszą wersję Rabiera, którą zaprezentował nam chociażby przy okazji niedawnego IEM Summer 2021.

sh1ro

   fot. ESL

DMITRY SOKOLOV

Urodzony: 15 lipca 2001 Kraj: Rosja
Drużyna: Gambit Esports Rating: 1,25 *
Największe sukcesy:
triumf w Intel Extreme Masters Katowice 2021
triumf w BLAST Premier Spring Finals 2021
triumf w Intel Extreme Masters Summer 2021
* w trakcie ostatnich 3 miesięcy (na podstawie HLTV)

Wiele razem trenowaliśmy przeciwko niemu i jego drużynie. I zawsze mądrze się poruszał i grał naprawdę dobrze aimowo – przyznał Jere "⁠sergej⁠" Salo na początku 2020 roku. Młody Fin opowiadał wówczas o rok starszym od siebie sh1ro, typując go jako potencjalne odkrycie roku. I cóż, nie pomylił się, bo Sokolov w barwach akademii Gambit Esports stał się prawdziwym postrachem drużyn z drugiego tieru, ale nie było pewności, czy poradzi sobie w tierze pierwszym, bo tam regularnie nie rywalizował. Okazja na takie występy nadarzyła się dopiero, gdy Gambit awansowało akademię, czyniąc z jej swój główny skład. Wówczas też zaczęło się powolne pięcie się w górę CS-owej drabiny, aż wreszcie nadszedł początek 2021 roku. Wtedy to ekipa z Europy Wschodniej niespodziewanie sięgnęła po triumf w IEM Katowice 2021, a sam sh1ro w wieku zaledwie 19-lat został przez serwis HLTV nagrodzony tytułem MVP.

Od tego czasu trwa dominacja Gambit na międzynarodowej scenie, bo drużyna dołożyła do tego dwa zwycięstwa na turniejach BLASTA oraz wygrane podczas IEM Summer i EPIC CIS League. Niemniej tych wszystkich sukcesów nie byłoby z pewnością, gdy nie ogromnie utalentowany Rosjanin, który już teraz porównywany jest do największej gwiazdy sceny CIS, Oleksandra "s1mple'a" Kostylieva. – Śledzę s1mple'a przez całą moją karierę. To fenomenalny zawodnik i wszystkie aspekty jego gry są na najwyższym poziomie. Oczywiście chciałbym go przewyższyć pod względem poziomu indywidualnego albo przynajmniej mu dorównać. Jednak moje postrzeganie roli snajpera jest nieco inne, więc porównywanie nas nie ma sensu. Chociaż kto wie, może mam w sobie trochę z s1mple'a – mówił sam Sokolov. Tak czy inaczej, niewykluczone, że młody zawodnik włączy się do gry o tytuł najlepszego gracza 2021 roku, ale to pod warunkiem, że przełoży swoją fantastyczną dyspozycję na warunki lanowe.


Intel Extreme Masters Cologne 2021 odbędzie się między 6 a 18 lipca. Łączna pula nagród turnieju wyniesie milion dolarów, z czego dla triumfatorów wielkiego finału przewidziano 400 tysięcy dolarów. Po więcej informacji na temat turnieju zapraszamy do naszej relacji, do której przejść można po naciśnięciu na poniższy baner.

Śledź autora na Twitterze – Maciej Petryszyn