Za nami finałowe starcie tego sezonu Ultraligi, w którym o mistrzostwo Polski zmierzyli się reprezentanci PDW oraz Illuminar Gaming. Jeszcze przed startem rozgrywki wiedzieliśmy, że tron obejmie nowy król, ponieważ AGO ROGUE, które było dotychczasowym złotym medalistą, wypadło wczoraj z wyścigu. Po niezwykle wyrównanej serii nowym czempionem polskich rywalizacji zostało PDW, zwyciężając graczy spod szyldu Oka 3:2.

PDW 3:2 Illuminar Gaming
IHG 1:0 PDW
LeQu
Camille
Color
Jax
Chris
Lee Sin
Bruness
Xin Zhao
Eścik
Orianna
Czajek
Ziggs
ZAMULEK
Varus
Odi11
Kalista
xCharm
Thresh
kubYD
Nautilus

Początek pierwszej mapy finałowego meczu przebiegał raczej dość spokojnie. Żadna z drużyn nie była na tyle odważna, aby jako pierwsza pociągnąć za spust. Dopiero w dziewiątej minucie Kamil "LeQu" Rosik wykorzystał błąd przeciwnego toplanera, posyłając go do piachu. Zaledwie kilka minut później ponownie Sebastian "Color" Czyżyk musiał uznać wyższość rywala. Illuminar Gaming zdecydowanie lepiej wyszukiwało korzystne dla siebie walki, ale PDW na to odpowiadało przejmowaniem wież oraz Heroldów.

Przez dłuższy czas ponownie byliśmy świadkami stagnacji, ale tą przerwała walka w 23. minucie. Tam wspierający zespołu czerwonego wyłapał przeciwnego środkowego i z pomocą jego towarzyszy szybko go wykluczył. Cała bójka zakończyła się bardzo korzystnie dla Colora i spółki, gdyż zgarnęli oni trzy zabójstwa i smoka. Nadal jednak żadna z drużyn nie prowadziła w złocie.

Kluczowym okazało się wyłapanie Bruna "Brunessa" Freunda nieopodal leża Barona, ponieważ zaraz po uśmierceniu leśnika PDW Illuminar zgarnęło fioletowe wzmocnienie. Niedługo później podopieczni Bartłomieja "VoVa" Ryla przejęli również Duszę Smoka Piekielnego i wygrali ważną batalię. Już zdawało się, że reprezentanci PDW polegną, jednak udało im się wybronić. Wszystko miało rozegrać się podczas walki o Starszego Smoka, którą po niezwykle wyrównanej wymianie wygrali gracze zespołu czerwonego.

Szala zwycięstwa ciągle przechylała się na jedną lub drugą stronę, a my ciągle nie mogliśmy jasno określić, kto zakończy ten mecz z pierwszym punktem. Po wielu zwrotach akcji i szalonych walkach ostatecznie triumfowało IHG, wysuwając się na prowadzenie w serii.

IHG 0:1 PDW
LeQu
Tahm Kench
Color
Jayce
Chris
Lee Sin
Bruness
Xin Zhao
Eścik
Orianna
Czajek
Seraphine
ZAMULEK
Aphelios
Odi11
Caitlyn
xCharm
Thresh
kubYD
Nautilus

W drugiej potyczce mogliśmy oglądać zmianę w wyborach, które głównie tyczyły się toplanera Illuminar oraz strzelców na dolnej alei. Caitlyn w rękach Adriana "Odiego11" Kruka bardzo szybko dała o sobie znać, bowiem już w trzeciej minucie zdołała uśmiercić wrogiego ADC. Krystian "Chris" Dobrzański na agresję na dole odpowiedział zabójstwem Mateusza "Czajka" Czajki pod jego wieżą. Wczesne wymiany nie ustawały, lecz akcja przeniosła się na górę.

Wydawałoby się, że to PDW lepiej radziło sobie w całym zamieszaniu, ale w okolicach kwadransa LeQu i spółka świetnie rozegrali walkę o smoka, dzięki której sporo nadrobili. Dopiero gdy sytuacja względnie się uspokoiła, to podopieczni Adriana "Zeturala" Dziadkowca zaczęli powoli wypracowywać przewagę na swoje konto. Pierwszym krokiem jednak do przejmowania kontroli nad przebiegiem spotkania przez zespół Czajka była wygrana batalia przy środku w okolicach 22. minuty. Zaraz po niej ekipa czerwona udała się w stronę Nashora, zdobywając tym samym wzmocnienie.

W chwilę dość wyrównane spotkanie przerodziło się w istny pogrom. PDW nie brało jeńców, a dzięki Nashorowi było w stanie skutecznie naciskać na struktury przeciwnika. Illuminar starało bronić się przed natarciem rywali, jednak ci byli bezlitośni i najpierw unicestwili graczy spod szyldu Oka, a następnie rozbili sam Nexus.

PDW 0:1 IHG
Color
Gnar
LeQu
Fiora
Bruness
Xin Zhao
Diana Chris
Diana
Czajek
Akali
Eścik
Viktor
Odi11
Seraphine
ZAMULEK
Varus
kubYD
Nautilus
xCharm
Thresh

Zmiana stron obfitowała też w niemal całkowitą zmianę bohaterów obydwu drużyn. Jako pierwszy pożytek z nowej postaci zrobił Chris, który z pomocą wspierającego był w stanie wyeliminować wrogiego dżunglera. Prawdziwą katastrofą dla PDW była jednak walka na górze, gdzie leśnik IHG pojawił się w idealnym momencie i zgarnął dwa kolejne zabójstwa. Diana dzieliła i rządziła na Summoner's Rifcie we wczesnym etapie, a dzięki niej Illuminar prowadziło w złocie o dwa tysiące.

Dominacja Chrisa nie miała końca, gdyż ten ciągle szukał możliwości na powiększenie przewagi, która zresztą przed wybiciem kwadransa wynosiła już ponad cztery tysiące. Później nawet całe Illuminar zaczęło korzystać na wybitnym występie zawodnika. IHG zagarniało wszystko, co tylko się dało, od smoków, przez Heroldy, aż po wieże. To zwiastowało błyskawicznie szybką potyczkę i przejście do mapy numer cztery.

Nie inaczej się też stało. Gracze spod szyldu Oka w 22. minucie mieli ponad dziesięć tysięcy funduszy więcej niż ich przeciwnicy i dodatkowo dorzucili do swojego dobytku wzmocnienie Barona. Kilkadziesiąt sekund później trzon drużyny niebieskiej był już przeszłością po uprzednim unicestwieniu graczy PDW. Illuminar zostało wygrać jedynie jedną grę, aby zostać nowym mistrzem Polski.

IHG 0:1 PDW
LeQu
Gnar
Color
Aatrox
Chris
Diana
Diana Bruness
Xin Zhao
Eścik
Sett
Czajek
Twisted Fate
ZAMULEK
Varus
Odi11
Caitlyn
xCharm
Thresh
kubYD
Nautilus

Znów wybór Diany i znów to ona przelała pierwszą krew, lecz tym razem na górnej alei. Do tego zabójstwo dołożył Dominik "ZAMULEK" Biela na dole i IHG zaczęło po raz kolejny prowadzić od startu. PDW jednak nie pozwoliło rywalom na swobodne powiększanie przewagi i już w walce o Herolda odpowiedziało trzema zabójstwami, dzięki którym zniwelowało niewielki deficyt w funduszach.

Gracze Illuminar szybko zrekompensowali się zwyciężoną potyczką na środku a nieco później i trzecim smokiem na ich konto. Kolejnego większego zamieszania mogliśmy się zatem spodziewać podczas walki o czwartego potwora. Na chwilę przed jego pojawieniem się na mapie reprezentanci PDW pokazali, że na nich jeszcze nie koniec, triumfując w niezwykle istotnej bitce.

W okolicach 28. minuty po raz kolejny obydwie drużyny starły się ze sobą i po bardzo wyrównanej walce to PDW było górą. Bruness idealnie wymierzył swoimi umiejętnościami, dzięki którym jego formacja była w stanie wyeliminować czwórkę wrogów. Tym razem to okazało się gwoździem do trumny Illuminar, bowiem reprezentanci organizacji prowadzonej przez Olimpię "komedyję" Cichosz momentalnie ruszyli w stronę Nexusa, rozbijając go w pył.

PDW 1:0 IHG
Color
Camille
LeQu
Fiora
Bruness
Xin Zhao
Chris
Viego
Czajek
Orianna
Eścik
Viktor
Odi11
Caitlyn
ZAMULEK
Kog'Maw
kubYD
Nautilus
xCharm
Thresh

Nadszedł czas na piątą batalię o puchar Ultraligi. Decydujące potyczki zazwyczaj cechowały się dość pasywnym wczesnym etapem, gdyż obydwie drużyny bały się ewentualnych negatywnych skutków z nieudanych zagrań. W okolicach piątej minuty Chris mimo wszystko zapuścił się w las przeciwnika i to było złą decyzją, ponieważ Bruness szybko zorientował się, co się kroi i pokrzyżował plany oponenta, podarowując zabójstwo swojemu środkowemu. Niedługo później sytuacja się powtórzyła, tym razem jednak to PDW znalazło Viego w jego dżungli.

Potencjalnie tragiczne wieści dla fanów Illuminar nie były jednak tak złe, gdyż zespół niebieski miał jedynie tysiąc sztuk złota więcej. Dużo gorszą informacją było jednak to, że w tej batalii to Bruness zgarniał wszystko, co chciał, jeżeli chodzi o obiekty na mapie. Już w 18. minucie PDW zapisało trzeciego smoka na swoje konto, a zaraz po nim wyruszyło rozbić drugą wieżę na środku, co ostatecznie się udało.

Wydawałoby się, że walka o czwartego potwora zmusi IHG do działania, ale Dusza Smoka Górskiego została dość łatwo przejęta przez Czajka i spółkę. Później byliśmy świadkami niewielkich zaczepek z obydwu stron, lecz żadna z nich nie rozlała krwi. Dopiero walka o Starszego Smoka wyjaśniła wiele więcej. PDW nie dość, że zdobyło wzmocnienie, to dodatkowo posłało do piachu dwójkę rywali. Dzięki temu podopieczni Zeturala byli również w stanie przejąć Barona.

Zaraz po tym zaczęło się natarcie na struktury drużyny czerwonej, ale PDW zdecydowało się wrócić do swojej bazy zaraz po zniszczeniu górnego inhibitora. Po zresetowaniu reprezentanci organizacji komedyji podeszli ponownie pod budowle IHG i nie minęło kilkadziesiąt sekund, gdy ekipa ZAMULKA musiała uznać wyższość nowego mistrza Polski.

To wszystko, jeżeli chodzi o ten sezon rozgrywek Ultraligi. PDW oficjalnie otrzymuje tytuł mistrza Polski. Po więcej informacji na temat bieżącej odsłony zmagań zapraszamy do naszej relacji tekstowej, w której znajdziecie się po kliknięciu poniższego baneru.