Takiej zmiany prawdopodobnie nikt się nie spodziewał. Już niebawem z meczów w kolejkach dobieranych League of Legends zniknie /all chat. Deweloperzy Riot Games zapowiedzieli, że zmiana ta obowiązywać będzie już od najbliższej aktualizacji. Przypomnijmy, że patch 11.21 trafi do LoL-a w przyszłym tygodniu.

Toksyczność problemem League of Legends

Nie od dziś wiadomo, że jednym z największych problemów League of Legends jest toksyczność graczy. Czy jest na sali ktoś, kto nigdy nie był świadkiem obrażania werbalnego podczas walki o awans do wyższej dywizji w solo queue? Nie? Tak przypuszczaliśmy... Riot co prawda stara się z tym walczyć, ale niestety trudno mówić o wysokiej skuteczności. Teraz jednak wytacza kolejne działa przeciwko toksycznym graczom.

/all chat znika

Amerykańskie studio, które stworzyło LoL-a, postanowiło po prostu odebrać jedno z narzędzi służące niektórym do atakowania innych. Mowa o ogólnym czacie w trakcie meczu. Od patcha 11.21 w League of Legends nie będzie on dostępny. – Chociaż czat ogólny może być źródłem zabawnych interakcji społecznościowych pomiędzy drużynami, a także przyjaznego droczenia się, obecnie interakcje negatywne przeważają nad pozytywnymi. Ocenimy wpływ tej zmiany na podstawie raportów o obrażaniu słownym oraz współczynników kar, a także ankiet i waszych bezpośrednich opinii – czytamy w oficjalnym komunikacie. Riot podkreślił, że /all chat to jedyna wyłączona opcja w kolejkach dobieranych. Przeciwnicy nadal będą widzieć i słyszeć emotki czy maestrię bohatera.

Czat zespołowy większym problemem

Jak na ogłoszenie zareagowała społeczność? Zdecydowana większość komentarzy – mówiąc wprost – je wyśmiała. Gracze League of Legends zwracają uwagę, że to nie /all chat jest problemem i głównym źródłem toksyczności. Według nich zdecydowanie bardziej problematyczny jest czat drużynowy, w którym częściej dochodzi do obrażania i ataków. Riot tłumaczy decyzję w następujący sposób:

Zdajemy sobie sprawę, że obrażanie werbalne zdarza się również w czacie drużynowym, więc wyłączenie czatu ogólnego nie usunie całkowicie tego problemu. Jednak czat drużynowy odgrywa też istotną rolę w koordynacji działań drużyny, więc jego potencjalna wartość jest znacznie wyższa, nawet jeśli może stać się źródłem negatywnych doświadczeń

Wśród osób komentujących usunięcie /all chatu z niektórych trybów League of Legends był też Damian "Nervarien" Ziaja. Jeden z najpopularniejszych streamerów tej gry w Polsce napisał: