38. sezon ESEA Premier wystartował 17 sierpnia. Dziś, po dokładnie dwóch miesiącach, poznamy jego mistrza, a tym na pewno będzie polska drużyna Counter-Strike: Global Offensive. W decydującym starciu naprzeciwko siebie staną bowiem podopieczni x-komu AGO i Anonymo Esports. Czy jesteście gotowi na pojedynek dwóch rodzimych drużyn w trybie BO5? Zarezerwujcie czas na godzinę 19:00!

x-kom AGO x-kom AGO logo vs Anonymo Esports
19:00 (BO5)

Skład

Skład

Damian "Furlan" Kisłowski Janusz "Snax" Pogorzelski
Eryk "leman" Kocęba Paweł "innocent" Mocek
Miłosz "mhL" Knasiak Kamil "KEi" Pietkun
Maciej "F1KU" Miklas Kacper "Kylar" Walukiewicz
Szymon "kRaSnaL" Mrozek Patryk "Demho" Tomaszewski
trener – Mikołaj "minirox" Michałków Adrian "imd" Pieper – trener

Czy gdyby ktoś kilka tygodni temu powiedział wam, że w finale ESEA Premier spotkają się dwaj przedstawiciele polskiej sceny CS:GO, uwierzylibyście? Prawdopodobnie nie. Rodzime drużyny miewają przebłyski, ale o wysoką i jednocześnie stabilną formę raczej u nich trudno. Fakt, że Wisła All iN! Games Kraków, AGO i Anonymo wylądowały w jednej grupie zaplecza Pro Ligi, sprawił, że wielu powątpiewało, czy wszyscy zdołają przebrnąć przez pierwszy etap. Ta sztuka się jednak udała. Później podopieczni Mikołaja "miniroxa" Michałkowa i Adriana "imd" Piepera przechodzili przez kolejne rundy etapu pucharowego, aż w końcu dotarli do finału.

mhL i kRaSnaL błyszczą

Wprowadzenie do składu AGO tuż przed play-offami Miłosza "mhL-a" Knasiaka i Szymona "kRaSnaLa" Mrozka było strzałem w dziesiątkę. Statystyki dwóch młodych i utalentowanych graczy mogą przyprawiać o gęsią skórkę. mhL i kRaSnaL mają ogromny wpływ na zwycięstwa osiągane w ESEA Premier przez Jastrzębie. Ich rating 2.0 wynosi odpowiednio 1,29 i 1,37. Mrozek może się również pochwalić najwyższą liczbą obrażeń zadawanych średnio na rundę (97,5), najwyższą liczbą fragów zdobywanych średnio na rundę (0,89) czy najwyższym współczynnikiem zdobywanych otwierających fragów na rundę (0,17). Jeśli i dziś kRaSnaL do spółki z mhL-em zaprezentują się tak jak w trzech poprzednich starciach fazy pucharowej, a pozostali gracze będą im wtórować, to naprawdę trudno ich będzie zatrzymać.

Kadrowe problemy Anonymo

Kolejne kadrowe roszady zdecydowanie nie sprzyjają graczom Anonymo. Zespół niedawno rozstał się z Piotrem "blacktearem5" Kasińskim, przez co w niektórych spotkaniach lukę w składzie wypełnia trener. W przypadku ESEA Premier fotel ten zajmuje Kamil "KEi" Pietkun, co dla Anonimowych jest bardzo dobrą wiadomością. 20-latek w wielu kategoriach statystyk tylko nieznacznie ustępuje swoim dwóm młodym kolegom z AGO. Na kogo jeszcze muszą liczyć podopieczni imd? Na dobrą sprawę w przypadku Anonymo "odpalić" może każdy. Potencjału, umiejętności i głodu sukcesu nie brakuje żadnemu z zawodników. W zasadzie ważniejsze od tego, kto będzie błyszczał, jest to, by nikt znacząco nie odstawał. Wtedy mogą się zacząć prawdziwe problemy.

Historia przemawia za AGO

AGO i Anonymo wielokrotnie rozgrywały już ze sobą spotkania w trybie BO3. Tylko w tym roku doszło do czterech takich potyczek i, co jest złą wiadomością dla ekipy Janusza "Snaxa" Pogorzelskiego, wszystkie kończyły się zwycięstwem ich rywali. Tak było i w wiosennym sezonie ESL MP (2:1 dla AGO), i w 37. sezonie ESEA Premier (2:1) dla AGO, i w 38. edycji tych rozgrywek (2:0 i 2:1 dla AGO). Czy dziś będzie podobnie? Wiele na to wskazuje, ale – z drugiej strony – czy to nie idealny moment na przełamanie dla Anonymo?

Co jest stawką finału ESEA Premier?

Jak powszechnie wiadomo, ESEA Premier to zaplecze ESL Pro League, czyli najbardziej prestiżowej ligi CS:GO na świecie. Triumfator dzisiejszego spotkania zapewni sobie bezpośredni awans do głównego etapu EPL-a, w którym mierzyć się będzie między innymi z Astralis, Natus Vincere, G2 Esports  czy Teamem Vitality. Przegrany wyląduje natomiast w ESL Pro League Conference. Od 15. sezonu jest to nowa część rozgrywek organizowanych przez ESL, a ich celem jest wyłonienie trzech ostatnich uczestników głównego etapu. Zdobywca 2. miejsca w 38. sezonie ESEA Premier będzie tam musiał rywalizować między innymi z GODSENT, Sharks Esports, Renegades czy mistrzami krajowych zmagań spod szyldu ESL, w tym z ESL Mistrzem Polski.

Finał ESEA Premier Season 38 rozpocznie się o godzinie 19:00. Mecz zostanie rozegrany w trybie BO5, a x-kom AGO przystąpi do niego z przewagą jednej mapy z uwagi na awans poprzez drabinkę przegranych. Mistrz, poza slotem w ESL Pro League, otrzyma także 20 000 dolarów, zaś wicemistrz zgarnie czek na 12 000 dolarów.