STS
fot. Valve

Najlepsze zagrania 2021 roku w Docie 2

Rok 2021 jest już za nami, prezentujemy więc najlepsze zagrania zeszłego roku. Zagłębimy się w Rampage’e, genialne synchronizacje zespołów i indywidualne popisy, których nikt się nie spodziewał. Oto dziesięć najlepszych akcji 2021 roku w Docie. Zaczynamy! 15. Huskar z dżungli i Roshan w przed 10. minutą ESL One CIS Online Season 1 Na początek coś […]

Rok 2021 jest już za nami, prezentujemy więc najlepsze zagrania zeszłego roku. Zagłębimy się w Rampage’e, genialne synchronizacje zespołów i indywidualne popisy, których nikt się nie spodziewał. Oto dziesięć najlepszych akcji 2021 roku w Docie. Zaczynamy!

15. Huskar z dżungli i Roshan w przed 10. minutą
ESL One CIS Online Season 1

Na początek coś conajmniej zabawnego. Virtus.pro grało i grać będzie bezczelnie, tym bardziej z NoTechies, które, delikatnie ujmując, faworytem nie było. Jednak wygranie meczu w 15 minut z wykorzystaniem Huskara z dżungli to coś niebanalnego. Sytuacja przypomina mem ze starszym panem udającym atak serca. Tutaj emerytem był support VP, Dmitry „DM” Dorokhin, który był o krok od zabicia Roshana w 9. minucie meczu z pomocą Huskara i Armlet of Mordiggian. Niestety dla Rosjanina, bestia w ostatniej chwili z odrobiną szczęścia zabiła Huskara. NoTechies, do tej pory nieświadome sytuacji odkryło, że Roshan jest na resztce życia. Virtusi wobec całej sytuacji zebrali się wokół jaskini Roshana i wykorzystali sytuację, aby oprócz serca bestii wyeliminować kilku bohaterów przeciwnika przed wybiciem 10. minuty.

14. Tanio skóry nie sprzedam – Arteezy
ONE Esports Singapore Major 2021

Fnatic pierwszy mecz turnieju rozegrało z Evil Geniuses. Pierwsza mapa zakończyła się szybkim zwycięstwem EG, więc czarno-pomarańczowi postanowili że kolejnej tak szybko nie przegrają. Techies, czyli najbardziej znienawidzona postać gry, miał w tym pomóc. Niestety dla Azjatów z południa, Artour „Arteezy” Babaev zaliczył dobry występ i jego Naga Siren z pomocą kolegów przypominała żelbeton, który bardzo mocno bije. Piątka bohatarów Fnatic nie była w stanie poradzić sobie z Nagą. Po tym niepowodzeniu gracze brytyjskiej organizacji się nie pozbierali i zakończyli zmagania w Singapore Majorze bez nagrody pieniężnej i bez punktów DPC.

13. Smoke gank zakończony Rampage’em Yatoro
The International 10

Team Spirit przegrał na scenie głównej Internationala tylko raz. To właśnie chińskie Invictus Gaming było w stanie złamać przyszłego mistrza świata 2:1. W pierwszej grze IG również miało przewagę i niewiele wskazywało na odwrócenie sytuacji. Jednak Spirit nie zwolniło po obronieniu baraków na środkowej ścieżce i inicjacja z wykorzystaniem Smoke’a się udała. W sumie „udała” to mało powiedziane. Illya „Yatoro” Mulyarchuk zabawił się w woźnego i wyczyścił mapę z chińskich zawodników, a gra obróciła się o 180 stopni i chwilę później było po wszystkim.

12. Uniki, które prowadzą do wygranej
WePlay! AniMajor

Dolna drabinka jakiegokolwiek turnieju to sytuacja stresowa. AniMajor dla NoPing e-sports był przedostatnią szansą na awans do Internationala. Zwykle mniej doświadczeni zawodnicy nie są w stanie utrzymać nerwów na wodzy i wykonują niepotrzebne zagrania. Oscar David „Oscar” Chavez Jimenez, jak przystało na zawodnika z gorącego kraju, Boliwii, był w stanie utrzymać zimną krew pomimo gorącego klimatu meczu. Całe Evil Geniuses zostało wyprowadzone w pole, a dzięki zabiciu Abeda „Abeda” Yusopa stan meczu i szanse na dobry wynik dla NoPing nadal istniały. Niemniej nie na długo, ale to inna historia.

11. Szaleństwo w fazie grupowej!
The International 10

Team Secret w meczu fazy grupowej przeciwko PSG.LGD postawił twarde warunki. Jednym z nich była świetna koordynacja połączona z komunikacją. To właśnie z pomocą tych cech Secret było w stanie obronić się przed zasadzką chińskiego wicemistrza świata. Dwie minuty walki, w wyniku których pozostała część gry rozstrzygnęła się pod dyktando zespołu Michała „Nishy” Jankowskiego.

10. Team Spirit kończy nadzieje drugiego TS
The International 10

Yatoro zdobył rekordową ilośc Rampage’ów na Internationalu, trzy. Na nieszczęście Teamu Secret młody Ukrainiec wyeliminował piątkę graczy spod znaku oka w kluczowym momencie meczu o finał Internationala. Team Spirit miał już wyraźną przewagę w decydującej, trzeciej grze. Dzięki doskonałemu użyciu Winter’s Curse i RP carry Spirit mogło się skupić na bardzo szybkim eliminowaniu przeciwników. Chwilę później gracze z regionu CIS zameldowali się w finale Internationala.

9. Agresywne zagrania Fnatic wgniatają faworyzowane Elephant
The International 10

Elephant było jednym z faworytów Internationala, jednak gracze Fnatic nie wystraszyli się chińskiej formacji, a ich zagrania były skoordynowane. Czarno-pomarańczowi z wykorzystaniem bardzo wczesnego timingu złamali Linę, a następnie pozostałych członków Elephant. W wyniku solidnej postawy zawodnicy z południowej Azji wygrali grę, która w ostatecznym rozrachunku była bezcenna w kontekście awansu z fazy grupowej.

8. Dobry Samarytanin – Arteezy
WePlay! AniMajor

Arteezy ma reputację niestrudzonego farmera i alpejczyka. W memach poznamy reprezentanta Evil Geniuses po tym, że stoi na klifie lub farmi. Aczkolwiek na poważnie to jest to doskonały zawodnik, który potrafi dokonać trudnego, lecz słusznego wyboru, gdy sytuacja tego wymaga. EG potrzebowało odwrócić losy meczu, ponieważ TNC było bliskie wyrównania stanu rywalizacji na 1:1. Ale połączone siły Dragon Knighta i Terrorblade’a pozwoliły obrócić grę, nawet przeciwko pięciu przeciwnikom.

7. Znikający bohaterowie to specjalność finalistów Internationala
The International 10

Wang „Ame” Chunyu jest bestią. PSG.LGD w pierwszym meczu o finał Internationala wymyśliło, że Ame na swoim Tinym otrzyma najlepsze sterydy i do tego jeszcze trochę. Ugryzienie Lycana, Bloodlust Ogre Magi i kilka dodatkowych efektów z przedmiotów. Secret broniło się długo, jednakże Chińczyk podniósł runę Podwójnych Obrażeń i zakończył marzenia ekipy Nishy o dobrym początku finału górnej drabinki TI. Yapzor „zniknął” z pomocą jednego uderzenia, a Jankowski na względnie twardym Dragon Knighcie oddał się przywilejowi niebytu po pięciu zamachnięciach Tiny’ego. Lasse „MATUMBAMAN” Urpalainen i jego Weaver „poczuli się niedobrze” po dwóch uderzeniach finalisty Internationala.

6. IG.Emo: ?
ONE Esports Singapore Major 2021

Najsłynniejszy znak zapytania 2021 roku to na pewno. Evil Geniuses w trakcie Singapore Majora zdawało się nie zatrzymywać. Invictus Gaming znalazło receptę w trzeciej grze finału — mental. Mówi się, że tamten finał gracze EG przegrali mentalnie, że coś w nich pękło po nieudanych próbach zakończenia meczu wynikiem 3:0. Momentem przełomowym, oprócz udanych obron baraków przez Chińczyków, był znak zapytania skierowany do Złych Geniuszy, gdy Arteezy w niewytłumaczalny sposób oddał swoje życie. Po chwili było 2:1, a kolejne gry z łatwością padły łupem IG. Na Twitterze czy Reddicie fani EG domagali się kary dla delikatnego shittalku Emo, ale takie zagrania ze strony fanów są znane i nielubiane.

5. Te wybuchy, te ekspozje! Obeszło się bez pościgów.
DreamLeague Season 14 DPC EU Upper Division

Tundra Esports to wciąż niedoceniana formacja na mapie Europy. Tundra cały czas ociera się o możliwość udowodnienia swojej klasy na Majorach. Jest kilka powodów, dla których moment spoza wielkich turniejów dostał się do najlepszej piątki zagrań zeszłego roku. Po pierwsze jest Divine Rapier. Po drugie jest Earthshaker z Echo Slamem na pięciu. A po trzecie relatywnie wyrównany pojedynek skończył się na przestrzeni paru sekund. Gdyby mecz odbył się na turnieju wyższej rangi, z pewnością ta piękna synchronizacja zawodników Tundry poszybowałaby o wiele wyżej w rankingu.

4.Najlepszą obroną jest atak!
WePlay! AniMajor

Nigma w związku z wygraniem walki i brakiem wykupienia Faceless Voida u rywala postanowiła w ekspresowym tempie przemieścić się pod jego bazę i spróbować zniszczyć kilka struktur przeciwnika. Plany pokrzyżował Ren „old eLeVeN” Yangwei swoim Doomem, z pomocą Grimstroke’a przeklął dwójkę bohaterów przeciwnika i gra została odwrócona po raz kolejny. Mecz zakończył się po 55 minutach, a przewaga ViCi Gaming zdołała przez ten czas urosnąć do gigantycznej liczby 65 tysięcy sztuk złota.

Bardzo trudno jest wyselekcjonować, a następnie sprawiedliwie umieścić rozmieścić zagrania w rankingu. Ostatnie trzy akcje są przykładem tych, których nie da się porównać ze względu na zupełnie inną, odmienną urodę.

3. Wszyscy umarli, ale wszyscy żyją
The International 10

Mechanizm wykupu w Docie jest dziwny i jednocześnie piękny. W jednej walce może dojść do ponad dwudziestu śmierci. W meczu górnej drabinki T1 posiadało potężną przewagę w grze drugiej i celowało w wyrównanie stanu rywalizacji przeciwko PSG.LGD. Jednocześnie żadna z formacji nie chciała zaryzykować zbyt mocno. Efekt jest jednocześnie piękny, jak i komiczny. Komentarz Shannona „SUNSfana” Scottena — „No one has buyback at the moment! Good GabeN!” — podsumowuje sytuację doskonale.

2. Całkowicie zatrzymane IG i zemsta Yatoro

Invictus Gaming i Team Spirit po meczu w górnej drabince spotkały się jeszcze raz, tym razem w półfinale dolnej drabinki Internationala. Przy drugiej okazji strony pokazały jeszcze więcej, a Rampage Yatoro był jeszcze ładniejszy, ponieważ nic go nie zapowiadało. Z pomocą przyszedł midlaner Teamu Spirit, Alexander „TORONTOTOKYO” Khertek, który trzymał „na klacie” czwórkę zawodników IG. W tym czasie Drow Ranger carryego Spirit przyjęła dwie Chronosfery, co zdołało spalić Aegisa Nieśmiertelności. Rozproszenie walki doprowadziło do tego, że Yatoro miał wolną przestrzeń do skończenia życia każdego gracza chińskiej formacji. Po następnej akcji Invictus Gaming musiało rzucić „GG” i pożegnać się z imprezą.

1. The MVP of The International 10 — Magomed „Collapse” Khalilov
The International 10

Collapse skradł serca fanów na całym świecie za sprawą doskonałej gry Magnusem i Marsem. W meczu przeciwko PSG.LGD rozegrał doskonałe zawody, a końcówka drugiej gry to symfonia poprawnej i ostrożnej gry Rosjanina. Największą przyjemność sprawia oglądanie tego, jak ten młody zespół się rozumie i zna swoje limity, przez co skomplikowane zagrania wyglądają łatwo. Zresztą zobaczcie sami.

To były wszystkie najlepsze zagrania roku 2021 i mamy nadzieję, że z końcem roku 2022 będziemy mieć podobny ból głowy w wybraniu piętnastu topowych akcji w Docie! Poprzedni ranking podsumowujący rok 2021 znajdziecie tutaj.

Tagi: , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Kolejne rozstanie w PGE Turowie, suonko opuszcza zgorzelecki klub

Ostatnie tygodnie w PGE Turowie Zgorzelec to czas kolejnej kadrowej rewolucji. Jeszcze w grudniu szeregi zespołu opuściło aż dwóch jego członków, a ok...