"Nie" dla Virtus.pro i Gambit, "tak" dla graczy

Już w godzinach porannych plotkowano, że dziś może ukazać się oświadczenie ESL w tej sprawie. I faktycznie po godzinie 18:00 polskiego czasu przedstawiciele wspomnianej firmy wystosowali oficjalny komunikat. – Wszyscy jesteśmy zszokowani i zasmuceni rosyjską inwazją na Ukrainę, mamy nadzieję na szybkie i pokojowe rozwiązanie. Po przyglądaniu się rozwoju sytuacji postanowiliśmy jednak podjąć wstępne działania. Wraz z naszymi partnerami i pracownikami prowadzimy obecnie działania mające na celu pomóc osobom dotkniętym rozgrywającą się tragedią. Chodzi tutaj o przekazywanie darowizn na rzecz UNHCR, płatne urlopy dla pracowników biorących udział w pomocy humanitarnej oraz płatne urlopy dla naszych poszkodowanych kolegów – możemy wyczytać w oświadczeniu.

A co z rosyjskimi organizacjami? Jak poinformowano, podjęto decyzję o tym, że formacje mające wyraźne powiązania z rosyjską władzą, nie będą mogły być reprezentowane podczas najbliższego sezonu EPL-a. Biorąc pod uwagę listę uczestników, zakaz ten obejmie wspomniane we wstępie Virtus.pro oraz Gambit, ale już nie samych zawodników związanych z tymi markami. – Zdajemy sobie sprawę, że gracze nie są współwinni tej sytuacji i nie uważamy, by nakładanie kar na poszczególnych zawodników było zgodne z duchem esportu. Dlatego też gracze Virtus.pro i Gambit nadal mogą rywalizować, ale pod neutralną nazwą i bez możliwości reprezentowania swojego kraju, organizacji oraz jej sponsorów – zakomunikowano.

Co znaczące, na tym decyzje nie muszą się wcale zakończyć, gdyż ESL zamierza nadal uważnie przyglądać się rozwojowi wydarzeń w Ukrainie, toteż niewykluczone jest podjęcie kolejnych działań. Wcześniej zaś organizator przyznał, iż postanowił zawiesić plany związane z organizacją wszelkich rozgrywek w regionie CIS. Te zostaną ewentualnie rozegrane w przyszłości, gdy okoliczności ku temu będą lepsze niż teraz.


Wszystkie osoby, które chciałyby w jakiś sposób wspomóc działalność humanitarną na rzecz Ukrainy oraz jej mieszkańców, mogą udać się na rządową stronę #PomagamUkrainie. To właśnie tam znajdziemy informacje na temat sposobów udzielania pomocy finansowej oraz materialnej, a także kontakt z jednostkami prowadzącymi związane z tym działania. Na wspominanej stronie pomoc uzyskać mogą także osoby przybywające do Polski z terytorium Ukrainy.