Team ESCA Gaming

Obecny skład

Artur „LeS” Leszczyński
Dominik „Murlok” Balawender
Mateusz „Ex1st” Witman
Tommaso „Pata_Jones” Manca
Szymon „sk1tt” Rogoziński

Przyszli

Odeszli

Artur „LeS” Leszczyński GVC
Dominik „Murlok” Balawender GVC
Mateusz „Ex1st” Witman GVC
Tommaso „Pata_Jones” Manca GVC
Jonathan „delle” Ahlstedt GVC
Szymon „sk1tt” Rogoziński GVC

Popularne Kameleony na scenie CS:GO obecne są już od dłuższego czasu i w przeszłości podejmowały współpracę z dwoma składami, które w ich barwach rywalizowały m.in. w ESL Mistrzostwach Polski. Za każdym razem jednak była to kooperacja jedynie tymczasowa, która wygasała wraz z zakończeniem sezonu. Tak było zarówno w przypadku ekipy los kogutos, jak i poprzedniego zespołu, którego trzon obecnie znany jest jako Impression. Jeszcze do niedawna nie było jasne, czy ESCA podejmie kolejną próbę zaznaczenia swojej pozycji w rodzimym Counter-Strike'u, ale dziś wiemy już, że i owszem. Oto bowiem organizacja związała się z Gloria Victoribus Clan.

Jest to o tyle ciekawy przypadek, że tym razem mowa tutaj o zespole międzynarodowym i do tego złożonym z sześciu osób. Poza czteroma Polakami swoje miejsce znaleźli w nim także Włoch oraz pełniący rolę zmiennika Szwed. – Na początku było tak, że wraz z moim odejściem z AVEZ zrobiłem sobie przerwę. Murlok też zrobił sobie przerwę, bo skład Creative KRAKEN się rozsypał. Zrobiliśmy z 2-3 miesiące przerwy, czyli cały sezon ESEA, a potem stwierdziliśmy, że wracamy, ale nie chcieliśmy zbytnio mieć do czynienia z polską sceną [...] Dlatego uznaliśmy, że pójdziemy w innym kierunku, w skład międzynarodowy – wyjaśniał w niedawnej rozmowie z naszym serwisem Artur „LeS” Leszczyński.

Illuminar Gaming

Obecny skład

Błażej „zaNNN” Bączkowski
Tomasz „phr” Wójcik
Piotr „morelz” Taterka
Wiktor „mynio” Kruk
Bartek „mASKED” Trybuła

Przyszli

Odeszli

Tomasz „phr” Wójcik
Piotr „morelz” Taterka
Wiktor „mynio” Kruk
Bartek „mASKED” Trybuła

Trudno nie odnieść wrażenia, że dziś marka Illuminar Gaming w kontekście polskiego esportu znaczy zdecydowanie mniej niż jeszcze kilka lat temu. I tyczy się do zarówno League of Legends, jak i Counter-Strike'a. W tym drugim IHG od dawna nie osiągało już żadnych znaczących sukcesów i to mimo różnych prób. Stawiano zarówno na graczy doświadczonych, jak i potencjalne przyszłe gwiazdy. Za każdym razem jednak efekt był niemalże żaden, toteż jeszcze przed końcem ubiegłego roku zdecydowano się na nowy start. To właśnie wtedy pożegnano niemal wszystkich graczy – niemal, bo swoje miejsce zachował Błażej „zaNNN” Bączkowski.

To właśnie do niego w tym roku dołączyli Bartek „mASKED” Trybuła, a także mogący pochwalić się sporym doświadczeniem Tomasz „phr” Wójcik, Piotr „morelz” Taterka oraz Wiktor „mynio” Kruk. Niemniej oficjalnego ogłoszenia drużyny nie było. A Illuminar grało i, co więcej, wywalczyło nawet awans do ESL Mistrzostw Polski! I dopiero po tym sukcesie formacja spod znaku błękitnego oka potwierdziła w końcu, jak będzie wyglądać jej zespół na pierwszą połowę sezonu 2022. Ekipę tę, chociaż bez niedysponowanego mynia, mogliśmy już oglądać w ubiegłym tygodniu przy okazji lanowej inauguracji ESL MP, podczas której zdobyła ona pierwsze tej wiosny punkty.

M1 Gaming

Obecny skład

Mateusz „MonsteR” Mnich
Daniel „Lipton” Paul
Kacper „Riczi Maszynka” Benc
Mateusz „M4ttii” Grabowski
Piotr „Frontsiderr” Moś

Przyszli

Odeszli

Mateusz „MonsteR” Mnich SKILLSTARS
Daniel „Lipton” Paul SKILLSTARS
Kacper „Riczi Maszynka” Benc SKILLSTARS
Mateusz „M4ttii” Grabowski SKILLSTARS
Piotr „Frontsiderr” Moś

M1 Gaming to jedna z tych organizacji, która podobnie jak Izako Boars, Pompa Team czy też Turbo Przygłupy powstały z inicjatywy osób związanych z polskim YouTubem. W tym przypadku założycielem formacji znanej wcześniej jako Miszcze Gaming był Karol „Karolek” Dąbrowski, aczkolwiek przez ostatni rok podległa mu marka funkcjonowała pod inną nazwą, tj. M1 EDEN. Był to efekt mariażu z Eden Esport, który jednak, jak to często bywa na naszym podwórku, zakończył się widowiskowym rozstaniem, pełnym oskarżeń i zarzutów. Tak czy inaczej, efektem tego był powrót M1 Gaming do życia we wcześniej formie oraz przejście trzonu ekipy związanej wcześniej ze SKILLSTARS.pro.

– Po zeszłorocznej współpracy z Eden zdecydowaliśmy się z Karolem, że ponownie rozpoczniemy działania jako osobna organizacja, która istniała już przed fuzją. Przez ostatnie tygodnie szukaliśmy odpowiedniego składu, który przede wszystkim pomoże M1 Gaming w utrzymaniu się w Dywizji Mistrzowskiej PLE. […] Ostateczny wybór padł na stosunkowo młodą ekipę, którą mogliście oglądać jeszcze do niedawna pod szyldem SKILLSTARS.pro. Chłopaki mają już spory bagaż doświadczeń z turniejów online jak i offline, co z pewnością przyda się w rywalizacji w topowych, polskich rozgrywkach. Wierzymy, że nasza współpraca będzie owocna i uda nam się osiągnąć postawione cele – zapewniał menadżer organizacji, Michał „Hyczka” Hyczkiewicz.

Ungentium

Obecny skład

Patryk „Sidney” Korab
Mateusz „m4tthi” Szambelan
Konrad „EXUS” Jeńczeń
Wojciech „Prism” Zięba
Dominik „GruBy” Świderski
                                                                                                         
Maciej „Luz” Bugaj (trener)

Przyszli

Odeszli

Dominik „GruBy” Świderski

Ostatnie tygodnie w przypadku Ungentium były dość dziwne. Od dawna przecież fioletowych jako zmiennik wspomagał Dominik „GruBy” Świderski i raczej nikt nie miał wątpliwości, że to właśnie były gracz x-komu AGO i Illuminar Gaming ostatecznie zostanie następcą pożegnanego jeszcze w listopadzie Mariusza „skrzynki” Jarząba. Ale czas mijał, a żadnego oficjalnego ogłoszenia nie było. Podopieczni Macieja "Luza" Bugaja rozgrywali zaś kolejne oficjalne spotkania, sięgając m.in. po wicemistrzostwo Gdańsk Games 2021 oraz zapewniając sobie awans do wyższej dywizji Polskiej Ligi Esportowej. Dopiero w lutym organizacja zdecydowała się wreszcie zabrać głos.

I stało się to, co stać się musiało. GruBy wreszcie został zaprezentowany już nie jako zmiennik, a pełnoprawny gracz Ungentium. – GruBego w składzie chciałem już dłuższy czas temu, ale on podejmował inne decyzje. [...] Wydaje mi się jednak, że teraz to była najlepsza decyzja, bo jest bardzo doświadczony i takie doświadczenie w naszych szeregach dużo dało. Delikatnie podwyższyliśmy nasz poziom i teraz próbujemy zwiększać go jeszcze bardziej, eliminując indywidualne błędy. Był on jednym z dwóch naszych głównych wyborów – komplementował Świderskiego w rozmowie z naszym serwisem trener zespołu, wspomniany już Luz.

x-kom AGO

Obecny skład

Damian „Furlan” Kisłowski
Maciej „F1KU” Miklas
Eryk „leman” Kocęba
Denis „Grashog” Hristov
Roland „ultimate” Tomkowiak
                                                                                                         
Mikołaj „minirox” Michałków (trener)

Przyszli

Odeszli

Roland „ultimate” Tomkowiak

Gdy na początku roku Miłosz "mhL" Knasiak otrzymał ofertę od MOUZ, było jasne, że jest to propozycja z gatunku tych nie do odrzucenia. Nawet jeżeli mowa była "tylko" o akademii niemieckiej organizacji, to nastoletni snajper i tak powiedział "tak", jednocześnie pozostawiając x-kom AGO w nie najlepszym położeniu. Wszak transferowa szufla na rodzimej scenie powoli dobiegała końca, a liczba dostępnych zawodników nie była wcale duża. Niemniej przyjście kogoś nowego było konieczne, bo wraz z odejściem mhL-a Jastrzębie straciły swojego strzelca wyborowego, a jego brak był zdecydowanie widoczny, gdy spojrzymy na osiągane przez ekipę wyniki.

W związku z tym rozpoczęto testy i początkowo faworytem do angażu wydawał się Łukasz „mwlky” Pachucki. Ale ostatecznie angaż otrzymał zaledwie 18-letni Roland „ultimate” Tomkowiak, czyli były zawodnik Creative KRAKEN oraz Pasha Gaming Camp. – Jestem szczęśliwy, że zostałem zauważony. Bardzo miło wspominam testy w Gnieździe i liczę, że w trakcie naszej przygody będziemy pokazywać polski CS z jak najlepszej strony – nie krył radości młody snajper. Oficjalny debiut jako pełnoprawny reprezentant AGO zaliczył on w ubiegłym tygodniu w Katowicach przy okazji lanowej inauguracji ESL Mistrzostw Polski, która dla jego nowej ekipy zakończyła się zdobyciem czterech punktów na dziewięć możliwych.


Wszystkie comiesięczne raporty transferowe z cyklu "Transferowa karuzela nad Wisłą" znaleźć można pod tym adresem.