STS
Wargaming
fot. Wargaming

Wargaming kończy działalność w Rosji i Białorusi. Zapowiada też zamknięcie studia w Mińsku

Wargaming już na początku wojny zaangażował się w pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. Kijowski oddział studia przekazał wówczas znaczną sumę na rzecz pomocy humanitarnej, a sama firma wyraźnie potępiła rosyjską agresję. Teraz jednak poszły za tym wszystkim kolejne konkretne działania.

Kolejne działania Wargamingu w związku z wojną

Oficjalnie potwierdzono bowiem, że twórcy m.in. World of Tanks oraz World of Warships podjęli decyzję o zakończeniu swojej działalności na terenie Rosji i Białorusi, czyli dwóch państw, które były zaangażowane w atak na Ukrainę. Jakby tego było mało, w oficjalnym oświadczeniu firma zapowiedziała, że jej studio w Mińsku już wkrótce odejdzie do lamusa i przestanie funkcjonować. Jest to o tyle interesujące, że sam Wargaming, chociaż obecnie posiada swoją siedzibę na Cyprze, to narodził się pod koniec lat 90. właśnie w Białorusi, a konkretniej w stolicy tego kraju. To oznacza, że należące do Victora Kislyiego przedsiębiorstwo ogłosiło rychłe zamknięcie swojego najstarszego z oddziałów.

Poniżej prezentujemy treść pełnego oświadczenia firmy:

Przez ostatnie tygodnie Wargaming dokonywał strategicznego przeglądu działalności biznesowej na świecie. Firma postanowiła, że nie będzie już zarządzać ani też prowadzić działalności na terenie Rosji i Białorusi. Przy okazji Wargaming opuszcza oba te kraje.

31 marca firma przekazała prowadzenie działań w kwestii branży gier z Rosji i Białorusi do lokalnego zarządu Lesta Studio, które w żaden sposób nie jest już powiązane z Wargamingiem. Firma nie zyskała na tych działaniach żadnych profitów dziś i nie zyska ich również w przyszłości. Wręcz przeciwnie – spodziewamy się, że bezpośrednim następstwem tej decyzji będą znaczne straty.

Zamierzamy zakończyć proces transformacji operacyjnej z zachowaniem odpowiedniego tempa, by pozostać w zgodzie z prawem, ale jednocześnie by zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie naszym pracownikom. W okresie przejściowym produkty live będą nadal dostępne w Rosji i Białorusi, zaś ich obsługą zajmie się nowy właściciel.

Wargaming rozpoczął także proces zamykania studia w Mińsku na Białorusi.

Zapewnimy naszym pracownikom, którzy zostaną dotknięci przez tę zmianę, odpowiednie odprawy oraz wszelkie możliwe wsparcie.

Mimo powagi tej decyzji, jako firma jesteśmy pewni przyszłości naszej działalności oraz zaangażowani w to, by dostarczać naszym graczom jakościowe produkcje.


Wszystkie osoby, które chciałyby w jakiś sposób wspomóc działalność humanitarną na rzecz Ukrainy oraz jej mieszkańców, mogą udać się na rządową stronę #PomagamUkrainie. To właśnie tam znajdziemy informacje na temat sposobów udzielania pomocy finansowej oraz materialnej, a także kontakt z jednostkami prowadzącymi związane z tym działania. Na wspominanej stronie pomoc uzyskać mogą także osoby przybywające do Polski z terytorium Ukrainy.

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
Shlatan, Misfits Gaming

Shlatan z tytułem Rookie of the Split za wiosenną edycję LEC

Your Rookie of the #LEC Spring Regular Season 2022: @ShlatanLoL! 📺 Watch his highlights here: https://t.co/YXBwpNRNPL pic.twitter.com/Fd6tr...