Nie dla Virtus.pro i Gambit na Majorze

Nie otrzymaliśmy żadnych dokładnych zaleceń w kwestii gry pod neutralnym tagiem, a organizacja w pełni nas wspiera. Niewzięcie udziału w zawodach byłoby głupie. Powinno się wykorzystywać każdą okazję do gry. Ale przynajmniej będziemy grać na Majorze jako Gambit, więc wszystko jest w porządku – mówił jeszcze kilka dni temu Sergey "Ax1Le" Rykhtorov w rozmowie z serwisem Escorenews.com. Wtedy wydawało się jeszcze, że słowa Rosjanina są poniekąd potwierdzeniem tego, że ani PGL, ani też Valve nie zdecydowały się podążyć drogą ESL. Dziś wiemy już, że bynajmniej tak nie będzie, co też przedstawiciele rumuńskiego organizatora ogłosili za pośrednictwem oficjalnego komunikatu.

Oświadczenie PGL prezentuje się następująco:

Trwająca rosyjska inwazja na suwerenny naród ukraiński spowodowała ogromne ludzkie cierpienie i ból. Wszyscy liczymy na pokojowe zakończenie wojny i zminimalizowanie liczby przyszłych ofiar oraz tragedii.

Mając na uwadze obecną sytuację postanowiliśmy, że osoby i organizacje powiązane z rosyjskim rządem nie będą mogły być reprezentowane w nadchodzących meczach RMR oraz podczas PGL Major Antwerp.

Dlatego też w obecnej sytuacji zakazujemy Virtus.pro oraz Gambit Esports udziału w RMR oraz PGL Major Antwerp. Jednakże zezwalamy graczom związanym obecnie z tym organizacjami na grę w neutralnych barwach i pod neutralną nazwą, gdyż uważamy, że zawodnicy nie są współwinni tej sytuacji.

Nasze myśli są przy osobach dotkniętych tą wojną. Będziemy przyglądać się dalszemu rozwojowi sytuacji i jeżeli konieczne będzie podejmowanie kolejnych działań, będziemy transparentni zarówno w stosunku do opinii publicznej, jak i uczestników naszych turniejów.

Bardzo szybko komunikat organizatorów Majora wzbudził pewne wątpliwości. I nie chodzi bynajmniej o decyzję o wykluczeniu dwóch kontrowersyjnych organizacji, bo ta spotkała się raczej z pozytywnym odbiorem. Bardziej chodzi o brak wyszczególnienia forZe, które podobnie jak VP i Gambit jest powiązane z kremlowską władzą. Wszak jednym ze sponsorów formacji jest państwowa spółka naftowa Łukoil.