STS
Evil Geniuses, Arteezy, Cr1t-, The International 2021
fot. Valve

EG za burtą! Podsumowanie fazy grupowej ESL One Stockholm 2022

Evil Geniuses jako jedyni wypadli z fazy grupowej ESL One Stockholm 2022. EG zanotowało zjazd z pozycji faworyta turnieju do największego rozczarowania imprezy. Gracze Mind Games nie otrzymali wiz i nie pojawili się na Majorze. Faza grupowa obfitowała w zaskoczenia i nie obyło się bez dogrywek. Tundra Esports i Gaimin Gladiators to tylko przykłady pozytywnych zaskoczeń szwedzkiego Majora, który jest pełny bardzo silnych ekip.

EG jako jedyne nie weszło do fazy play-off!

Kreowani przez większość ekspertów na potencjalnego triumfatora Evil Geniuses nie sprostali oczekiwaniom. Najbardziej fanów Doty miała rozgrzewać rywalizacja EG z OG w grupie A. Źli Geniusze po zdominowaniu ligi w Ameryce Północnej i ogólnym pompowaniu balonika pod tytułem „NA is back!” nie wytrzymali presji. Już w fazie grupowej faworyci udowodnili, że ich styl gry jest relatywnie wąski i brakuje mu głębi. Najlepszym dowodem na to były liczne memy krytykujące wybieranie pod każdym pretekstem Storm Spirita. Umiejętności Abeda „Abeda” Yusopa grania Stormem budzą respekt na całym świecie. Na pięć pierwszych gier fazy grupowej mistrzowie Ameryki Północnej trzy razy zagrali niebieską pandą, wygrywając zaledwie raz. Podczas czterech dni fazy grupowej zespół Artoura „Arteezy’ego” Babaeva nie wygrał ani jednego BO2. Problemem był też draft postaci, gdzie na przykład przeciwko BetBoom Team EG było zmuszone zagrać Viperem z pozycji supporta. Ta decyzja nie ułatwiła meczu i underdog również pokonał Amerykańską formację 2:0.

Gracze Mind Games nie dolecieli, poziom Majora nie ucierpiał

Niespodziewanie do Majora z regionu CIS zakwalifikowała się formacja Mind Games. Beniaminek drugiej tury sezonu Dota Pro Circuit dla regionu wschodnioeuropejskiego zdobył bilet do Sztokholmu poprzez wygranie trzeciej fazy regionalnego turnieju play-off. Mind Games zyskało dodatkową „pomoc” w związku z dyskwalifikacją Outsiders (Virtus.pro). Mianowicie VP zostało zdyskwalifikowane za „zetkę” narysowaną przez jednego z graczy — Ivana „Pure” Moskalenko. W związku z tym, że Outsiderzy byli w drabince MG, ci drudzy potrzebowali jedynie dwóch wygranych w systemie triple-elimination, aby dostać się do Majora. Więcej o tej sytuacji przeczytacie tutaj.

Mind Games w związku ze średnią formą podczas turnieju kwalifikacyjnego i niską liczbą gier byli faworytem do odpadnięcia z Majora już w fazie grupowej. Gracze tej formacji ze względu na rosyjską narodowość mieli jednak ponawiające się trudności z uzyskaniem wiz do Szwecji i ostatecznie grupa B Stockholm Majora została pomniejszona o jedno miejsce.

Tundra Esports zaskakująco dominuje grupę A

Tundra Esports jako debiutant na Majorze było wymieniane w grupie faworytów do walki o górną drabinkę fazy play-off. Jednakże Tundra zrobiła psikusa większości ekspertów, jak i swoim fanom. Na początku fazy grupowej cały świat zobaczył, jak pokonać Evil Geniuses. Następnie OG zostało wgniecione w ziemię z pomocą jednego z lepszych Visage’ów na świecie Nety „33” Shapiry. Ostatecznie reprezentanci regionu europejskiego zakończyli zmagania w swoim zbiorze z bilansem map 11-1. Powodem sukcesu Tundry na pewno jest zrozumienie obecnej mety przez zespół – przede wszystkim tego, jak wcześnie można atakować struktury, aby złamać ekonomię przeciwnika. Dzięki temu formacja trenowana przez mistrza TI 5 z EG, Kurtisa „Aui_2000” Linga, może grać szybsze drafty postaci.

Z górnej drabinki do fazy play-off przeszło również OG. Europejska formacja pomimo zawirowań w składzie nie dała sobie urwać gier Evil Geniuses i underdogom. Trzecie miejsce z takim samym dorobkiem map zajął BetBoom Team. Rosyjska ekipa jako jedyna była w stanie urwać grę Tundrze oraz doznała porażki tylko przeciwko OG. Stawkę w górnej drabince zamknęło T1 z najbardziej przeciętnym stosunkiem map 6-6. Głównymi zaskoczeniami „na minus” są oczywiście EG oraz BOOM Esports, które nie udźwignęło roli faworyta. Wschodnioazjatycka formacja wraz z beastcoast rozpocznie zmagania z drabinki przegranych.

1. Tundra Esports 5 – 1 – 0 11 – 1
2. OG 3 – 1 – 2 7 – 5
3. BetBoom Team 2 – 3 – 1 7 – 5
4. T1 2 – 2 – 2 6 – 6
5. BOOM Esports 0 – 5 – 1 5 – 7
6. beastcoast 0 – 4 – 2 4 – 8
7. Evil Geniuses 0 – 2 – 4 2 – 10
# Drużyna Bilans spotkań Bilans map

Szaleństwo w grupie B. Poczwórna dogrywka i Viva Peru!

Jak już wcześniej wspomnieliśmy Mind Games otrzymało dyskwalifikację. Miłym aspektem tej wiadomości na pewno było to, że żaden zespół nie bał się o swój byt. Możliwe, że dzięki temu dopiero w ostatnim meczu grupy B doszło do rozstrzygnięcia. Gaimin Gladiators i Fnatic miały bilans map w stosunku 6-4. Pozostałe cztery ekipy zakończyły zmagania z wynikiem 7-5. To oznaczało, że przy wyniku 1-1 każda formacja z rezultatem 7-5 musiałaby rozegrać sześciostronne tiebreakery BO1. Na szczęście dla zdrowia komentatorów i wszystkich za kamerami GG pewnie wygrali 2-0 i zarazem grupę B. To oznaczało, że pozostałe cztery ekipy musiały zagrać dogrywkę o to, kto spadnie do dolnej drabinki Majora.

Największym zaskoczeniem tej fazy w obu grupach musi być dyspozycja mistrza Ameryki Południowej – Thunder Awaken. W pełni peruwiańska formacja wykazała się wytrzymałością na przestrzeni poczwórnego tiebreakera, w którym to każdy zagrał z każdym w formacie BO1. TA z różnorodnymi draftami i pomysłami na grę było w stanie ograć tuzów światowej Doty, takich jak Team Spirit czy Team Liquid. Wbrew założeniom najsłabiej w dogrywkach spisało się właśnie Liquid, które przegrało każdą dodatkową mapę i zaliczyło spadek do dolnej drabinki. Mistrzowie świata w postaci Teamu Spirit zdołali wygrać jedynie z Liquid wobec długich i ekscytujących gier z TSM czy Thunder. Niestety dla Spirit obydwie batalie zostały przegrane i na zwycięzców TI w związku z zajęciem 4. miejsca w grupie czeka Tundra Esports.

1. Gaimin Gladiators 3 – 2 – 1 8 – 4
2. Thunder Awaken 2 – 3 – 1 7 – 5
3. tsm logo TSM 2 – 3 – 1 7 – 5
4. Team Spirit 3 – 1 – 2 7 – 5
5. Team Liquid 3 – 1 – 2 7 – 5
6. Fnatic 2 – 2 – 2 6 – 6
DQ. Mind Games 0 – 0 – 6 0 – 12
# Drużyna Bilans spotkań Bilans map

Już dziś o godzinie 11:00 rozpoczną się zmagania fazy play-off Stockholm Majora. Pierwszy pojedynek już się rozpoczął, a w nim Tundra Esports podejmuje Team Spirit. Oto pełny harmonogram dzisiejszych spotkań:

11:00 Tundra Esports vs Team Spirit BO3
14:35 Thunder Awaken vs BetBoom Team BO3
18:35 OG vs tsm logo TSM BO3
21:40 Gaimin Gladiators vs T1 BO3

We wtorek poznamy cztery formacje, które nie wygrają żadnych punktów DPC. 17 maja rozegrane zostaną bowiem wszystkie cztery mecze pierwszej rundy dolnej drabinki. Wtedy z 12 zespołów zostanie osiem najlepszych, które wystąpią przed publiką zebraną w Hovet Arenie w Sztokholmie.

Tagi: , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
dycha ENCE PGL Major Antwerp 2022

Liquid i BNE już poza Majorem. A dziś ENCE spróbuje awansować do play-offów

Polacy o krok od sukcesu Dzień po zwycięstwie z Outsiders drużyna Pawła "dychy" Dychy i Olka "hadesa" Miśkiewicza zmierzy się z Heroic. Już teraz moż...