Turniej play-off w cieniu kontrowersji

Zapowiedziany z jednodniowym wyprzedzeniem sześciodniowy turniej play-off rozegrany online pomiędzy 27 kwietnia a 2 maja był podzielony na trzy fazy. Wszystko po to, aby odpowiednio nagrodzić trzy najmocniejsze formacje z ośmiu występujących w pierwszej dywizji DPC. Górna, najcenniejsza drabinka, obfitowała w zaskoczenia – te pozytywne, jak i negatywne. Mistrzowie świata z Teamu Spirit wypadli z walki o pierwsze miejsce po porażce z beniaminkiem – BetBoom Team. Następnie drużyna prowadzona przez byłego kapitana NAVI, Akbara "SoNNeikO" Butaeva, zdołała odprawić z kwitkiem właśnie czarno-żółtych. Wszystko po to, aby w finale z Mind Games w godzinę kombinacją Storm Spirit-Visage zapewnić sobie sensacyjny awans z pierwszego miejsca do Sztokholmu.

W drugiej części pierwszej drabinki brakiem rozwagi "popisał się" carry Virtus.pro (ze względu na politykę Outsiders) – Ivan „Pure” Moskalenko. Podczas przerwy w grze zawodnik VP narysował osławioną "zetkę". W konsekwencji Virtusi zostali wyrzuceni z turnieju play-off, a sam Pure z zespołu. Więcej o tej kontrowersji przeczytacie tutaj.

Dyskwalifikacja VP pomogła jednej ekipie

Decyzja organizatora turnieju, czyli Beyond The Summit, oznaczała, że Outsiders (Virtus.pro) wszystkie następne mecze, które mieliby rozegrać w związku z systemem trzech drabinek, poddali walkowerem. Skutkiem dyskwalifikacji była spora nierówność w drabince, na której najmocniej skorzystała formacja Mind Games. Pomimo sromotnej porażki z VP, MG otrzymało drugą szansę. Dzięki dyskwalifikacji Virtusów zespół underdogów przeszedł bezpośrednio do finału górnej drabinki. Tam, jak już wspomnieliśmy, dość szybko rozprawili się z nim gracze BetBoom Team. Dzięki udziałowi w pierwszym finale czekali oni na swojego przeciwnika w decydującym spotkaniu drugiej fazy. W nim odrodzony Team Spirit zrobił pierwszomajowe grillowanie poprzez zamknięcie meczu w 51 minut. Druga mapa zakończyła się po brutalnej zabawie mistrzów świata, która trwała niecałe 16 (!) minut. Tym samym Team Spirit zapewnił sobie awans do fazy grupowej Stockholm Majora.

W trzeciej, decydującej fazie, postanowienie Beyond The Summit wydane z najlepszymi intencjami sprawiło, że Mind Games po raz trzeci otrzymało wolny los wobec dyskwalifikacji Virtus.pro i znalazło się w finale po raz trzeci. Stawkę trzeciego finału po ekscytującym meczu z NAVI uzupełniła formacja CIS Rejects. Formacja złożona z byłych gwiazd sceny Doty takich jak Roman "RAMZES666" Kushnarev czy Artsiom "Fng" Barshak poniosła ostateczną porażkę. Mind Games, które ze stosunkiem gier 1-3 przystąpiło do finałów, skorzystało z doświadczenia porażek i swojego kapitana Semiona "CemaTheSlayera" Krivulya. Ekipa prowadzona przez 28-letniego Ukraińca pojawi się w Sztokholmie, ale raczej jako faworyt do odpadnięcia na najniższych lokatach.

Chińskie drużyny nigdzie się nie wybierają; nowy format Majora

Z powodu szalejącego rządu w związku z polityką "zero covid" formacje z Kraju Środka nie wybiorą się do Szwecji. Jest to wielka szansa dla pozostałych 14 drużyn na doskonały wynik, który pomoże w awansie na Internationala. W związku ze zmianą liczby zespołów na imprezie format turnieju również ulegnie zmianie. Faza Wildcard, w której wcześniej odpadały dwa zespoły, nie zostanie rozegrany. Natomiast faza grupowa zamiast 16 formacji ugości wszystkie 14 w dwóch grupach i tylko dwie najsłabsze pożegnają się z imprezą. Osiem najlepszych drużyn rozpocznie grę w Hovet Arenie w górnej drabince, zaś pozostałe cztery będą czekać na swoich przeciwników w dolnej porcji drabinki turniejowej.

Drużyny zakwalifikowane na Stockholm Majora:

beastcoast BetBoom Esports BOOM Esports Evil Geniuses
Fnatic Gaimin Gladiators Team Liquid Mind Games
OG Team Spirit T1 Thunder Awaken
TSM Tundra Esports

ESL One Stockholm Major rozpocznie się 12 maja, a faza turniejowa trwać będzie między 20-22 maja w Hovet Arenie. Będzie to pierwszy turniej rangi Majora z publicznością na trybunach od czasu Leipzig Majora, który odbył się w styczniu 2020 roku.