Format Majora trudny tak, jak zdobycie wizy do USA

Format Arlington Majora wygląda tak samo, jak ten ze Sztokholmu, z niewielkimi różnicami pod względem ilości partycypujących formacji. W Sztokholmie impreza odbyła się z udziałem trzynastu z osiemnastu przewidzianych ekip w związku z wybuchem wojny na Ukrainie oraz lockdownem w Chinach. Tym razem problemem były wizy do USA. W związku z kilkukrotnym oddaleniem wniosku o wizę dla Lou "Iou" Zhena – gracza chińskiego Xtreme Gaming – organizacja zdecydowała się wycofać się z imprezy. Przez popularne "visa issues" południowoazjatyckie Fnatic przystąpi do imprezy z dwoma podstawowymi zawodnikami oraz trzema stand-inami, o czym można przeczytać więcej tutaj. Zastępstwem mają być zawodnicy TSM, które nie zakwalifikowało się na Majora, a w dodatku są na miejscu. Talon Esports również zostało zmuszone do zmiany w składzie z tego samego względu, tutaj tymczasowym graczem Talonu zostanie Kenny "Xepher" Deo. Wizy nie doczekał się również rosyjski gracz Ivan "Pure" Moskalenko, o którego sytuacji pisaliśmy tutaj.

W Esports Stadium Arlington drużyny podzielone zostały na dwie grupy po osiem i dziewięć drużyn. Faza grupowa potrwa od 4 do 8 sierpnia, a mecze będą rozgrywane w systemie bo2. Do fazy turniejowej awansuje w sumie dwanaście formacji. Cztery najlepsze zespoły z każdej grupy zagrają pierwszy mecz play-off w górnej drabince. Pozostałe formacje będą czekały na przegranego w dolnej porcji drabinki turniejowej. Faza play-off potrwa od 9 do 14 sierpnia a mecze zostaną rozegrane w tradycyjnym formacie bo3. Ostatniego dnia turnieju odbędzie się finał dolnej drabinki oraz wielki finał gdzie zostanie wyłoniony zwycięzca w meczu do trzech zwycięstw. Aby zdobyć jakiekolwiek punkty DPC na Majorze, należy wejść do najlepszej ósemki turnieju. To zapewnia dla jednych aż, dla drugich jedynie 360 punktów drużynie. Im wyższe miejsce tym zdobycz punktowa jest bardziej okazała:

  • 1. miejsce – 820 punktów DPC
  • 2. miejsce – 740 punktów DPC
  • 3. miejsce – 670 punktów DPC
  • 4. miejsce – 590 punktów DPC
  • 5-6. miejsce – 515 punktów DPC
  • 7-8. miejsce – 360 punktów DPC

Tak prezentują się grupy Arlington Major 2022:

Grupa A Grupa B
Fnatic Team Liquid Team Aster beastcoast
OG Outsiders BOOM Esports Entity
PSG.LGD Royal Never Give Up Evil Geniuses Natus Vincere
Soniqs Talon Esports Team Spirit Tundra Esports
Thunder Awaken

Osiem biletów na Internationala, czternastu kandydatów

Teksaski Arlington Major dla jednych drużyn będzie turniejem na przetarcie przed najważniejszą imprezą. Dla innych ciekawą imprezą do obejrzenia w telewizji bądź na miejscu. Dla kolejnych przedostatnią szansą na osiągnięcie celu każdego profesjonalnego gracza Doty. Tym celem jest oczywiście The International i szansa, aby zostać legendą tego esportu oraz milionerem. Tylko cztery formacje zapewniły sobie bilet do Singapuru i są nimi Thunder Awaken, PSG.LGD, OG oraz TSM. Ci ostatni nie zakwalifikowali się na Majora, dzięki czemu byli dostępni jako jakościowi stand-inowie dla innych zespołów.

W drugiej grupie znajdują się drużyny, którym brakuje niewielkiej liczby punktów DPC do pewnej arytmetycznej kwalifikacji. Właściwie jedynie bardzo niekorzystny rozkład punktów oraz wczesne odpadnięcie z Majora mogłoby zabrać gwarancję biletu do Internationala. W tej dość komfortowej sytuacji znajdują się: Tundra Esports, Gaimin Gladiators, BOOM Esports oraz beastcoast. Dla tych ostatnich matematyczne szanse na kwalifikację poprzez punkty DPC wynoszą "skromne" 99,99%.

Ostatnim zbiorem drużyn, jaki można stworzyć, są ekipy, które będą zawzięcie walczyć o jak najlepszy wynik, aby udać się na Internationala. Ta grupa składa się m.in. z mistrzów świata – Teamu Spirit – oraz Fnatic, EG, Teamu Liquid, RNG, Teamu Aster, Outsiders, czy Soniqs. NAVI oraz południowoazjatycki Talon Esports będą potrzebować fury szczęścia i końcowego triumfu w Arlington, aby zakwalifikować się bezpośrednio na Internationala. W gorszej sytuacji z zespołów biorących udział w Majorze jest tylko Entity z regionu CIS. Entity pomimo obecności na Majorze nie ma matematycznych szans na awans na TI 11, ponieważ przyjmuje się, że 1100 punktów powinno zapewnić awans na TI.

Pierwsze mecze fazy grupowej rozpoczną się o godzinie 17:00, a planowane najpóźniej powinny się rozpoczynać od godziny 23:00.